Klikněte pro hledání

Běhy

Trailový seriál 7 pohoří nenápadně skládá mozaiku

Sdílet

Přírodní běhy jako zážitek a zároveň výzva, a ještě k tomu propojené smysluplnou myšlenkou do celoročního seriálu, takových v tuzemsku abyste pohledali. Nenápadně se rozjíždí 7 pohoří. Prověřili jsme jeho víkendovou krkonošskou zastávku, resp. destinaci.

„Vymysleli jsme si seriál, jehož tratě by vedly horami, kde působí Horská služba, s níž spolupracujeme,“ říká Dominik Brožek, jeden z tvůrců 7 pohoří. „První dva ročníky se nám z nejrůznějších důvodů nepodařilo všech sedm závodů zabezpečit, ale nevzdáváme to a věříme, že už to teď půjde,“ dodává.

Běželo se v Jizerkách, Orlických horách, Jeseníkách a Krkonoších, zbývají Šumava a Krušné hory, aspoň pro letošek. Do kompletního výčtu ještě chybějí Beskydy.

Krkonošská trasa potvrzuje nejvyšší ambice. 26 km s převýšením k 1100 metrů povětšinou trailového charakteru v nedotčených pasážích, jedním slovem nádhera. Další závodnický servis a marketinková podpora výrazně skromnější, byť základně dostačující, pokud se nevyhneme porovnání s „ideově“ nejbližším, už osmým rokem zaběhnutým Mizuno Trail Running Cupem.

„Díky spolupráci s Horskou službou, jejíž kluci sami hodně běhají, máme parádní trasy. Tím, že se prioritně neorientujeme na masu, dostaneme se i do míst, kam by nás ochranáři běžně nikdy nepustili. V tom ostatním máme rezervy, víme o tom, zatím se snažíme využívat hlavně dobrovolníky, sháníme finance. Ze startovného se velké zázemí postavit nedá,“ hodnotí rozumně Brožek.

V nabídce je vždy delší (přes dvacet) a kratší (mezi deseti a patnácti) trasa, čímž může 7 pohoří přitáhnout víc účastníků různé úrovně. Převažují místní běžci, ale už se vytvořila i skupinka, objíždějící všechny podniky – vede ji Petr Schutz, 56letý chlapík, úsměvně z brandýské roviny. V Krkonoších běželo jen přes šedesát závodníků, k čemuž přispěla i termínová kolize s Jizerskou 50 a Beskydskou 7, charakterově spřízněnými akcemi.

Delší okruh ale přinesl zážitek, za kterým se vydáte běhat jen do hor. Z Benecka výšlap na Žalý, pak dlouhý sestup lesním úvozem do Herlíkovic. Tady přes silnici opět vzhůru, lesem a voňavými loukami k Přední planině. Vedle Strážného se na Krásné pláni uhnulo prudce dolů k Labské přehradě – bohužel značení červenobílým mlíkem se tady na křižovatce Nad Michlovým mlýnem náhle potkalo s dřevařským ohraničením pokáceného dřeva a způsobilo pár zběhnutí.

Podél vody před bránou do Špindlu se cesta znovu zvedla do svahu Přední Labské, tady šel v prudkém slunci i vítěz krokem. Nahoře v lese se napojila na červenou Bucharovu stezku k tisícovému vrcholu Šeřínu a Rovinkám, z nichž pak zbýval jen kousek zpět na Benecko.

Vyhrál (v čase 2:19:05) veterán Tomáš Hak z Vítězné u Dvora Králové nad Labem, který si okruh moc chválil. „Dlouho jsme se honili vepředu ve třech, každý kousek tahal nebo šel dopředu. Až od přehrady jsem šel sám a kluky ještě viděl kousek za sebou, když zmizeli, už jsem věděl, že by to mohlo klapnout a trošku jsem si zvonil. Ale bylo to hodně náročné i tím vedrem,“ říkal.

Tady jedna menší výtka, rozmístění tří občerstvovaček by bylo jistě lepší spíše obráceně (zde cca 5., 8. a 16. km), kdy by druhá a třetí víc pomohly spíše dál, protože napít se z bystřiny nebylo kde. Jinak obsah, tedy voda a ionťák, gely, hroznové víno, banány a sušenky s hrozinkami, obstály výborně.

Mezi ženami byla nejlepší novopacká Jana Mikešová (za 2:37:26 čtvrtá absolutně!), která vyhrála před měsícem i Krkonošskou 50 MTRC – obě tratě se navzájem hodně přiblížily nahoře nad Přední Labskou.

A dál? 7 pohoří měří časy ručně, což při menším a hodně roztrhaném poli vůbec nevadí. Vyhlašuje jen dvě věkové kategorie (do 40 a přes) na obou tratích i obou pohlaví. V cíli přidává k melounům i pivku poukázku na rizoto do restaurace. Hlavním partnerem je Norská móda, zastupující několik špičkových značek a tady prezentující francouzský běžecký brand Raidlight.

V 7 pohořích se běhá moc pěkně, lesní chodce tady moc nenajdete. Vyzkoušejte, stojí za to.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *