Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Kola Lyže

Handicapovaný Ironman z Belgie vyhrál také liberecký SportFilm festival

Sdílet

Do 26. ročníku Mezinárodního festivalu SportFilm, který hostil Liberec se letos přihlásilo rekordních 373 snímků ze 69 zemí a soutěžilo se opět v pěti kategoriích: Olympijské ideje, Dokumenty, Sportovní osobnosti, Hrané filmy a seriály a Metodika, vzdělávání. Hlavní cenu festivalu získal belgický snímek Rebound od režiséra Gillese Simoneta, vyprávějící příběh bývalého profesionálního basketbalisty Sebastiena Bellina, který po přežití teroristického útoku na bruselském letišti po pouhých šesti letech dokončil jako handicapovaný sportovec havajský triatlon Ironman.

Dařilo se i českým snímkům. Děti Nagana byly nejlepším hraným filmem, dokumenty byly oceněny hned dva: Případ Modrý a Enzo Ferrari. Cenu ředitelky festivalu získal snímek Martin Škrtel: Buď, alebo od Petra Větrovského. Ten byl na festivalu v Liberci uveden jako česká premiéra. V letošním roce byly vyhlášeny také kategorie Evropský dokument a Evropský hraný film. Zvítězily snímky Williams and Mansell: Red 5 a A different kind of princess story.

Vítězné filmy mohou zabojovat v listopadovém mezinárodním finále na italském festivalu v Miláně. Loni český sportovní film bodoval hned ve čtyřech kategoriích. Filmy Poslední závod a Zátopek získaly cenu Mention d´Honneur. Film Jan Koller: Příběh obyčejného kluka získal Cenu kritiků. Jan Koller si převzal také cenu za Sportovní osobnost.

„Porotu letos posílili renomovaní filmaři. Debata o nejlepších filmech tak byla důkladnější, více do detailů a po pravdě řečeno také bouřlivější než v minulých letech. Podstatné je, že u velmi kvalitní nabídky jsme se nakonec na oceněných snímcích prakticky všichni shodli,“ doplnil člen poroty a programový ředitel festivalu Jakub Bažant. V porotě zasedli Zdeněk Škoda, který byl předsedou, místopředseda České olympijské akademie, Jakub Bažant, sportovní novinář, publicista a komentátor ČT, člen komise festivalu v Miláně, Jaroslav Černý, předseda výkonného výboru FITES – Český filmový a televizní svaz, Tomáš Hodan, režisér, scénárista, Adolf Zika, režisér, scénárista, fotograf, Jana Počtová, režisérka, dokumentaristka, Petr Horký, režisér, cestovatel a Miriam Ryndová, dramaturgyně, Voyo konzultantka festivalových strategií.

SportFilm letos přivítal v Liberci fenomenálního sportovce a umělce Američana Listona Bochetta, který zde zahájil výstavu reprodukcí svých světoznámých obrazů a následně při slavnostním galavečeru převzal cenu Paprsek odvahy a naděje Věry Čáslavské. Tu festival uděluje sportovním osobnostem, které svůj získaný věhlas využívají ve prospěch společnosti. Liston Bochette je teprve druhým laureátem ceny a během galavečera ji převzal z rukou loňského držitele Lukáše Krpálka, dcery Věry Čáslavské Radky a ministra zahraničí Jana Lipavského. „Tuto unikátní cenu, společné dílo Lasvotu a České mincovny, navrhl designér Maxim Velčovský a jedná se o téměř desetikilogramový masivní drahokam z broušeného optického skla,“ přibližuje podobu ceny ředitelka festivalu Renata Balašová.“ Cenu Jiřího Kössla, kterou uděluje Česká olympijská akademie, tentokrát získal spoluzakladatel české kaskadérské školy Petr Jákl starší za jeho celoživotní propojování sportu a filmu.

Slavnostní galavečer SportFilmu v aule Technické univerzity v Liberci opět proběhl za účasti sportovních hvězd Lukáše Krpálka, Jana Kollera, Gabriely Soukalové a dalších. Vystoupil zpěvák Marcell či baletní soubor Divadla F.X. Šaldy. Moderace se ujal již podruhé Dalibor Gondík a režie Adolf Zika.

Vedle filmových projekcí obsáhl letošní program také řadu besed, výstav a sportovních eventů. Ve studenty nabitém sále liberecké Krajské vědecké knihovny moderovala konferenci Mental health mistryně světa a bronzová olympijská medailistka v alpském lyžování Šárka Strachová. Se svými hosty, olympijskou medailistkou v biatlonu Gabrielou Soukalovou, mnohonásobnou grandslamovou šampionkou tenistkou Helenou Sukovou, horolezkyní Klárou Kolouchovou a vicemistryní světa v basketbalu Ilonou Burgrovou debatovala na téma Ženy ve sportu. Online formou se konference zúčastnila také česká fighterka Martina Ptáčková, lyžařka Martina Dubovská a milým překvapením pro posluchače byl také videopozdrav od Mikaela Shiffrin, nejúspěšnější lyžařky ve světovém poháru všech dob.

SportFilm se letos odehrál na více než deseti atraktivních libereckých místech jako kině Varšava, Clarion Grandhotelu Zlatý Lev, nově zrekonstruovaném Palác Liebieg, kampusu Technické univerzity, Rezidenci RoSa, v níž je festivalový program přizpůsoben starší generaci, zmodernizovaném hudebním Klubu Lípa, kulturním centru IGI Vratislavice a dalších. Nově se SportFilm objeví také v Praze, začátkem prosince zde proběhnou Festivalové ozvěny v kině Mat. „Jsme rádi, že se nám letos podařilo rozšířit festival na tolik lokací. Zaměřujeme se na nich na různé skupiny diváků. Na své si přijdou stejně tak mladí jako senioři. Moc bychom si přáli, aby festival přilákal nejen návštěvníky z Liberce, ale i mimo region,“ řekla ředitelka festivalu Renata Balašová.

text: Šárka Razýmová, foto: Ota Mrákota

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *