Klikněte pro hledání

Kola

Tour de Zeleňák navyšuje kapacitu. Přesto očekává, že bude muset sdělit: Vyprodáno!

Sdílet

O stovku až na devět set účastníků navýšený účastnický limit odolá jen stěží. Tour de Zeleňák, mistrovství šluknovského cyklistického vesmíru, ve 39. ročníku útočí na historický rekord (předloni 809, loni 760). Svět kol tu ovládne poslední prázdninový, tentokrát celý víkend 1.-3. září!

„Očekáváme „plný dům“, ve stejný čas máme víc přihlášek než loni,“ říká spokojeně a s očekáváním ředitel závodu Jan Novota. S přihláškami tedy neváhejte! Zeleňák je tedy krom mezinárodní franšízy L´Etape nejlépe obsazeným tuzemským podnikem. Tradiční svátek cyklistiky, součást seriálu RoadRace, chystá dvě zásadní změny. Jak pochopitelně věří, pozitivní…

Zaprvé: Pořadí startovních roštů se přesouvá následovně: 1) Obr dlouhý (s limitem 4 hodiny), 2) Zeleňák jednookruhový, 3) historické stroje. „Přemýšleli jsme o tom tři roky. Veteráni nám sice budou chybět v popředí startovní fotky, na druhou stranu to ale přispěje sportovní hodnotě závodu. Ti nejlepší se pak nebudou muset přes ně proplétat. A oni si svých pět minut slávy sami na startovní čáře užijí taky,“ vysvětluje šéf.

Zadruhé: Zabukujte si skutečně celý víkend už od pátečního rána. Hoši z Posedel, výrobci sedel na míru, původem ze severu, si vzali do režie třídenní program zdejšího Cyklo festu. První den projížďka s ještě nedávnými profíky Vojtěchem Řepou, který bude na druhý den komentovat streamovaný přeos ze závodu, a Karlem Tyrpeklem, poté besídky v Bohemia Coffee House. Druhý den závod, na náměstí s biketrialovým workshopem mistra světa Martina Šimůnka pro děti a koncerty včetně vyhlášené kapely Jamaron až do noci. A den poté v neděli ještě znovu do sedel směr národní park s návštěvou krásnolipského pivovaru Falkenštejn. Ten připravil limitní edici piva, kterou dostanou nejlepší závodníci v památečních lahvích a v sudech i fanzóny podél trati. Na dvou z nich v Dolních Poustevně a Mikulášovicích zahrají dýdžejové.

Tradiční okruh se nemění. Vede přes Jiříkov, Šluknov, Lipovou, Dolní Poustevnu a Staré Křečany měří 54 km s převýšením 690 metrů, na trati Obr se jezdí dva, 106 km, stále s uzavřeným protisměrem. „Někde ještě probíhají opravy povrchu vozovky, ale do konce srpna by se měly stihnout,“ věří ředitel Novota.

Kdo zabojuje o vítězství? Jonáš Vojtěch výzvu vítězného hattricku (předloni jel 2:33, loni 2:36) nenaplní. Od konce dubna ho trápí vleklé zdravotní potíž, nemůže pořádně trénovat. Co na to letošní RoadMaratonský dominátor Petr Fiala? Pojede i Karel Tyrpekl, bývalý člen stáje ATT Investments a nyní čerstvá posila komentátorské skupiny Eurosportu, nebo Lubor Tesař, pátý muž bodovačky z olympiády v Barceloně 1992, bronzový z mistrovství světa 1993 a pilný spolukomentátor televizních přenosů. Pak se chystá Denisa Slámová, loňská mistryně v časovce. Ale i 74letý Josef Jánoš. „Ještě dva roky vydržím, do čtyřicítky,“ hrozí muž, který absolvoval všechny Zeleňáky od pionýrského vzniku v restauračním zařízení Zelený strom v roce 1984. Na okruh hledí ze svého domu zpoza německé hranice Ingo Loth, který se vždy ukáže v ukázkovém dobovém kostýmu na historickém velocipédu.

Ti všichni stojí za to, abyste je viděli.

To všechno před tím tady stojí za to na kole zažít.

Reportáž z loňska je zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *