Klikněte pro hledání

Kola

6:7. Cink touží dorovnat Kulhavého v počtu domácích titulů. Musí ho zdolat i v Bedřichově

Sdílet

Domácí šampionát v cross country horských kol letos hostí o víkendu 21. – 23. července Bedřichov a slibuje velmi atraktivní podívanou. Zúčastnit by se měla kompletní česká špička včetně šestinásobného mistra republiky Ondřeje Cinka a účast přislíbil i olympijský vítěz a mistr světa Jaroslav Kulhavý, který se stal mistrem republiky sedmkrát. Poslední dobou už se však více věnuje maratonům a triatlonu.

„Jarda je pro fanoušky pořád velkým lákadlem. S Bedřichovem je navíc neodmyslitelně spjat, protože když se tu před lety budovala trať, pomáhal mi ji jako mladý závodník vybírat. To bylo v roce 2002, kdy se stal juniorským mistrem světa a od té doby jsme spolu na trati konzultovali řadu věcí,“ vzpomíná ředitel šampionátu Miloslav Hollósi, bývalý dlouholetý trenér reprezentace.

V Bedřichově se domácí šampionát pojede potřetí, naposledy tam mužskou elitní kategorii vyhrál v roce 2016 právě Kulhavý. „Největším favoritem na titul je Ondra Cink, kterého bude chtít prohnat celá česká špička. Ale i Jarda určitě může zajet pěkný závod,“ tvrdí Hollósi. Jenže Cink onemocněl z klimatizace v autě cestou ze soustředění a je otázkou, jak se dá dokupy…

Na bedřichovské trati se pojede cross country podvacáté, jeden covidový rok byla nucená pauza. „Trať je z devadesáti procent stejná, přibyly tam nějaké drobné úpravy. Pojede se pumptrack, je tam umělý skok a nová sekce Rock garden,“ představuje ředitel šampionátu některé novinky.

Trať charakterizuje jako středně těžkou. „Závodníky prověří jak fyzicky, tak po technické stránce. A závody může hodně ovlivnit i počasí, které je na horách nevyzpytatelné. Už jsme tu zažili totální liják, kdy se sjezdy musely běhat, měli jsme i bouřku a taky extrémní vedro. Někteří si mě dobírají, že už nám chybí jen sníh,“ říká s úsměvem Hollósi.

Závody v cross country by měly mít parádní náboj a vysokou úroveň. „Reprezentanti ladí formu na srpnové mistrovství světa v Glasgowě a na mistráku by už měli být v dobré kondici. Fanoušci si určitě přijdou na své,“ zve ředitel šampionátu příznivce do Bedřichova. Potkat se tam navíc mohou s řadou legend českého cross country, protože organizátoři pozvali bývalé mistry republiky. Měli by tak dorazit např. Slavíček, Kvasnička, Elsnic, Boudný, Vokrouhlík, Neumannová a mnozí další.

Šampionát začne v pátek 21. 7. závody štafet, poté se bude bojovat o tituly na elektrokolech. V sobotu jsou na programu cross country všech kategorií a v neděli závody žáků. Mistrovství ČR v short tracku se pojede až za měsíc v Harrachově při českém poháru.

Text: Martin Dvořák, ČSC, foto: Pavel Křikava

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *