Klikněte pro hledání

Cesty Kola

Víno, hrady, architektura. Objevte na kole čtyři zážitkové vinné stezky Jižním Tyrolskem

Sdílet

Ještě vám rezonuje v hlavě heroická bitva o Dolomity v předposlední etapě letošního Gira d´Italia pod Tre Cime? Na kole se můžete vydat poznávat jihotyrolskou krajinu na severu Itálie i s mnohem příjemnějšími kulisami. Zdejší vinná stezky nabídnou nejen ochutnávky vín, ale i návštěvy hradů a koupání. Vzhůru do sedel!

Celoročně suché a mírné klima přináší až tři sta slunečních dní v roce, najdete tu tedy příznivé podmínky nejen o prázdninách. Ochutnat můžete zdejší nejvýznamnější odrůdy Lagrein, Vernatsch a Gewürztraminer, stejně Rulandské bílé, Sauvignon, Pinot Noir, Merlot a Cabernet.

„Údolím řeky Adige/Etsch se dá projet velmi příjemně a pohodlně. Jedeš si svoje tempo, neřešíš dopravní komplikace a pak se zastavíš na něco dobrého. Zdejší gastronomie je vyhlášená, k tomu ochutnávka vína, vybíraného podle jídla i ročního období. Umím si představit, že bych se sem vydal na delší dobu,“ usmívá se Ján Svorada, bývalý vynikající český cyklista, vítěz pěti etap Giro d´Italia. Několik let působil v italském týmu Lampre a stále každoročně vyráží s rodinou nebo přáteli na jarní výlety podél trati Gira.

Čtyři cyklostezky se vinou povětšinou rovinatými profily, projet se dají samostatně, ale lze je i kombinovat. Severní vinařská stezka (45 km s převýšením 244 metrů) je zasvěcena Lagreinu a pak také Svaté Magdaleně, světle červené směsi Lagreinu a Vernatsche. Začíná v historickém centru jihotyrolské metropole Bolzana, pokračuje přes Kardaun/Cardano a Rentsch/Rencio, dále Vilpian/Vilpiano a Nals/Nalles krajinou historických statků a panství, okolo hradu Sigmundskron.

Centrální vinařská stezka (23,3 km s převýšením 422 metrů) prochází oblastí kolem jezera Kaltern/Caldaro, v okolních kopcích Überetsch/Oltradige se daří odrůdě Vernatsch. Projedete se okolo nejvýznamnějších vinařství Kellerei Kaltern a Erste+Neue Kaltern, projedete lesem k jezerům Montiggler Seen, dále do Girlan/Cornaiano s podzemními sklepy, které zabírají větší rozlohu než samotná vesnice, dále zemí historických hradů a tvrzí.

Jižní vinařská stezka (39 km s převýšením 233 metrů) vede po staletí zemí Tramínu Gewürz, který se zde pěstuje už od římských dob. Oblíbené bílé Gewürztraminer pochází právě odtud z okolí obce Tramin/Termeno, kde najdete cíl. Vyráží se z historické Kurtatsch/Cortaccia a Margreid/Magré přes Cortiu all´Adige, přezdívanou malé Benátky, a pak do Neumarktu/Egny.

Vinné Giro Jižním Tyrolskem doplňuje cyklotúra po kolejišti bývalé železnice Fleimstalbahn (27 km s převýšením 1123 metrů), postavené během první světové války. Úsek z Auer/Ora do San Lugana zůstává stále v dobrém stavu, vede dále až do Predazza ve Val di Fiemme, kde se doporučuje využít i stále oblíbenějšího kola gravelu. Dostanete se do horské krajiny přírodního parku Trudner Horn/Monte Corno s nádhernými výhledy do nížin – tady je domov odrůd Pinot Noir a Lagreinu.

Kromě přírodních a historických pamětihodností se cestou na prvních třech cyklostezkách můžete pokochat i klenoty moderní architektury. Až futuristický půdorys vinařství Kurtatsch, které píše historii už 123 let, vás jistě ohromí na dálku. Podobně Cantina Tramin, sídlo jednoho z nejuznávanějších vinařských družstev, obhospodařující 270 hektarů vinic. Architekt Werner Tscholl vytvořil v roce 2010 stavení, které se stalo symbolem Traminu. Anebo ve vinařství Bozen s hlavní budovou z bronzově zbarveného perforovaného hliníkového plechu s žilkováním ve tvaru stylizovaných vinných listů. Lesknoucí se krychle se majestátně tyčí ze svahu a tvoří novou dominantu města. Impozantní domov inspirovaný porfyrovými skálami vystavěl na historickém panství z 18. století architekt Markus Scherer pro vinařství Nals Margreid. Budova vinařství Manincor pochází dokonce až z roku 1608, ale moderní tvář dostala až v tomto tisíciletí.

Pokud si nevozíte kola vlastní, bez problémů si zde vyberete v půjčovnách i elektrokola. Povinná je samozřejmě přilba. Na vyjížďkách s průvodci následuje ochutnávka vín, pochopitelně až na konci. Na všechny akce probíhající v regionu je lepší si rezervovat místo předem. Doporučujeme využít služeb Bed+Bike Hotels (https://www.suedtirol.info/en/accommodation_search/on_two_wheels), jež jsou vybavené pro cyklisty. Podél vinné stezky najdete i řadu nabídek na ubytování, kde vám pomůže získat výhodně ceny karta hosta. Ta obsahuje i možnost využití místní dopravy zdarma a další benefity.

Další informace: https://www.suedtiroler-weinstrasse.it/en.html

foto: IDM/Alex Filz, Angelika Schwarzová, Benjamin Pfitscher, Tiberio Sorvillo

Naše další tipy na cykloturistické výlety za vínem jsou třeba zde do Dolního Rakouska.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *