Klikněte pro hledání

Běhy

Portugalská vlajka nad hradem českého krále. V Brandýse ji vztyčil běžec

Sdílet

Portugalci mají svoji královskou rezidenci Penha Longa nedaleko Lisabonu. Teď získali i český zámek, kde rád trávil svůj čas Karel I. Habsburský, poslední český král. Ricardo Goncalves vyhrál čtvrtmaraton Městského běhu Brandýsem nad Labem – Starou Boleslaví, s epicentrem ve zdejší zámecké zahradě.

Pořadatelé už devátého ročníku závodu vytyčili nový lehce přes pětikilometrový okruh. Ten vedl ze zámku k Labi, lužním lesem v Hluchově k tenisovým kurtům v Houšťce, pak Alejí olympioniků s 27 památnými stromy zpět. Asfalt, šotolina i troška dlažby, hodně zatáček, pestré kulisy. „Moc se mi to líbilo, zajímavé a členité,“ chválil Patrik Půža z Kolína, třetí na poloviční, jednookruhové trati.

S podporou města běžel v zámecké aleji celodenní program od dopoledního Matýskova běhu pro děti až po večerní koncert kapely Jazz Aliments. Všichni běžci dostali také zdarma vstup do nedalekého městského bazénu na sprchu i zaplavání. Takový servis nebývá obvyklý. Ostatně příkladem pro občany byli místostarostové Patrik Zandl, který běžel čtvrtmaraton, a Jan Jirovský, ten aspoň pětku, další Jan Chleboun odstřelil závod jako startér.

Finiš místostarostů

Pětka, resp. přesně 5,3 km, byla víc než dvojnásobně žádanější, co se týká počtu účastníků. Nejrychleji proletěl tratí 20letý Lukáš Podolák z domácí houštecké Atletiky Stará Boleslav (19:26). „I tak to na mě bylo docela dlouhý, já jsem půlkař,“ vydechoval. „Ten vítěz delší trati běžel přede mnou, naštěstí jsem to věděl, že má před sebou dvě kola, tak jsem ho nehonil, to bych už asi nedal,“ usmál se. Nejlepší žena, o rok mladší Zuzana Kubíčková, ve stejném dresu běžela za 21:24, což znamenalo sedmou pozici celkově.

Taktéž neobvyklý čtvrtmaraton měřil 10, 549 km. Ricardo Goncalves, 41letý Portugalec pracující v Praze a žijící v Brandýse, přiběhl do zámecké aleje s velikánským náskokem (39:04). „Ale jo, běželo se dobře,“ usmíval se. Parťáky z týmu Bad Batch za sebou nechal 1:36, resp. 2:51 minuty, společně vyhráli týmovou soutěž.

„On je jiná liga,“ vysekl mu poklonu druhý Jiří Rásocha. Goncalves naběhá týdně až devadesát kilometrů, zvládl i nedávnou mistrovskou stovku v Plzni nebo Čtyřiadvacítku ve Františkových Lázních v režii Miloše Škorpila. Tomu se říká základ, že. Do druhé desítky se vešel i jeho krajan Cyril Cadete, ten už rovnou v dresu portugalské fotbalové reprezentace. Běželi i Ukrajinci nebo Ital.

Na třetí pozici v absolutním pořadí se dokázala ještě natlačit první dáma, Lucie Zázvorková (41:55). Za cílovou čarou padla na trávník na záda s křečí. „Ráno jsem běžela ještě čtrnáct kiláků z práce, to je příprava, co?“ Následovali další borci, často celé rodiny, včetně 14letých slečen Heleny Horké nebo Kateřiny Baštecké, ale i 67letého kmeta Josefa Herbsta. Běželi nejen atleti, ale také zdejší fotbalisti, florbalisti nebo dokonce boxeři. Anebo i úplní začátečníci.

Každopádně vydařený běžecký den. Za rok se chystá ještě jedna kratší trať a všichni tu věří ve start Marka Matějovského, fotbalového kapitána Mladé Boleslavi, který pochází ze Staré Boleslavi a už letos byl aspoň videoambasadorem závodu. A dvojměstí s druhým nejdelším názvem v Česku běhá i dál – na podzim (17. 9.) se chystá sedmá Zátopkova 10 v nedaleké houštecké Lomené aleji, zalité potem i krví legendy. Ředitel závodu David Dvořák potvrdil spolupráci teď jako spokojený divák u zámku.

Kompletní výsledky zde.

Foto: Jiří Chlumský

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *