Klikněte pro hledání

Kola

Skvělý Pidcock zase vyhrál na horském kole v Novém Městě. Teď i s pádem

Sdílet

V týdnu nasedl kdesi v Německu na kolo a odšlapal 194 km až někam k plzeňské dálnici, jak ukazuje jeho tréninkový zápis na Stravě. V pátek pak Tom Pidcock vyhrál v Novém Městě na Moravě „zahřívací“ short-track. A v neděli dotáhl double triumfem v olympijském cross-country. Přestože na vedoucí pozici zaváhal a na mokrých kořenech nepříjemně spadl.

Vzrušující napínavé závody v rozšířeném čtyřdenním programu (cross-country, short-track i maraton elity i jezdců do 23 let, k tomu CX v juniorské sérii) v inovované režii nového promotéra Warner Brothers Discovery. To byl dvanáctý ročník světového poháru v Novém Městě na Moravě, který otevřel letošní osmidílný seriál světového poháru World Series MTB.

Schurter třetí až ve spurtu se Sarrouem

Vrcholem se stal nedělí odpolední závod mužů, jak jinak. Chyběla mu jen česká stopa. Ondřej Cink (Mondraker/Primaflor) ve čtvrtek onemocněl, vynechal short-track, ale ani na cross-country se nedal dohromady. A Jan Škarnitzl (Gapp system/Kolofix) se přimotal do kolize hned v nájezdu do terénu, musel slézt a rovnat řidítka. Přesto nakonec dojel při své jedenácté účasti jako nejlepší domácí jezdec – 63., na to nejsme zvyklí, že?

Ale zpět do závodu. Ještě ve třetím kole se držela vpředu osmička jezdců, pak do kopce nastoupil Pidcock (Ineos/Grenadiers) a odjel. „Podsmekl jsem ve stoupání, udělala se díra a já ji už nesjel,“ říkal v cíli Nino Schurter (Scott/Sram). Na Pidcocka se dotáhl překvapivě jen Joshua Dubau z nového francouzského týmu Rockrider. Spolu vydrželi až téměř do cíle.

Přestože Pidcock v pátém z osmi kol spadl. Tolik to připomínalo jeho cyklokrosové eskapády. „Nevím, co se stalo, jako bych měl okno a najednou jsem byl na zemi, moje chyba. Měl jsem taky asi moc tvrdé pneumatiky,“ vysvětloval pak v cíli, nesmírně spokojený, že se mu zaváhání podařilo napravit. Ztratil jen deset vteřin a zůstal druhý. Schurter s dalším bývalým mistrem světa Jordanem Sarrou (BMC) ho nedojeli. Dvě kola se ale Pidcock nadřel, než Duboua dostihl.

Te nechtěl pustit životní šanci. Pidcock dokázal sebrat zbytek sil až za horizontem před posledním stoupáním. Tam ho setřásl. „Těžký závod s tím deštěm,“ připomenul podmínky. „Bylo krásný ho vyhrát,“ dodal poté, co dokázal zopakovat loňské vítězství. Dubau mohl přesto ocenit nejlepší výsledek kariéry. Schurter, který tady nechyběl ani jednou od roku 2011 a včera tu oslavil 37. narozeniny, vybojoval třetí místo ve spurtu se Sarrouem. Pátý skončil Thomas Griot, další „nový“ Francouz na Canyonu.

Jen pro úplnost další Češi: 68. Matěj Průdek (Cyklostar/Pirelli), 73. Jan Vastl (Rouvy/Specialized), 80. Lukáš Kobes (Rouvy/Specialized), 88. Robert Hula (Expres.CZ/Tufo Kolín), 95. Jan Rajchart (Author Stupno). Nejlepší pánský výsledek tedy zaznamenal David Friedl, třetí v Juniorské sérii. A pak v sobotním maratonu devátý Filip Adel (Superior). Jaroslav Kulhavý (Ostra/Multicraft) se držel dlouho v čelní skupině, ale pak mu nabourali přehazovačku, přestala mu fungovat elektronika musel odstoupit…

Ostaršená cyklokrosová královna zdolala mistryni

V úvodu na ještě suché až prášivé trati až nečekaně poodjela britská blondýna Evie Richards (Trek) a získala 16 vteřin na dvojici Pauline Ferrand-Prévot (Ineos/Grenadiers) a Puck Pieterse (Alpecin/Deceuninck). První klíčový okamžik přišel ve čtvrtém ze sedmi okruhů. Richards postihl defekt zadního kola, naštěstí hnedle před servisní zónou v lese. Po výměně kola ji navíc spadl řetěz, tím ztratila celkem 40 vteřin.

Dvojice vpředu získala rozhodující náskok a střídala se ve vedení. Konzistentně jedoucí duhový dres loňské trojnásobné světové šampionky z Francie se pozvolna osamostatňoval na čele. Prévot křtila nový celoodpružený speciál Pinarello Dogma, stejně jako Pidcock. Jenže nezdolná o deset let mladší bojovnice to nezabalila. Dotáhla a v předposledním stoupání sama zaútočila! „Vůbec nevím, jak se to povedlo. Jenom jsem jela, jak to šlo nejlepší, o ničem jsem nepřemýšlela, bylo to skvělé,“ radovala se pak v cíli ze svého prvního triumfu ve světovém poháru dosud především skvělá cyklokrosařka. Vzpomínáte na zimu? Její agresívní až živelný útočný styl slavil řadu úspěchů se zlatou tečku na mistrovství světa do 23 let. Jela tu i dospělá mistryně Fem van Empel (Pauwels Sauzen), ta skončila sedmnáctá. Ostatně Pieterse už loni získala stříbro v Les Gets i na horském kole. Čeho se od ryšavé Nizozemky ještě dočkáme?

Za smutnou Ferrand Prévot, neschopnou už zrychlení, dojela třetí Loana Lecomte (Canyon) z Francie stejně jako loni, Richards byla čtvrtá a loňská vítězka seriálu světového poháru, Rakušanka Alessandra Keller (Thömus Maxon) pátá. V poli poražených zůstaly Mona Mitterwallner (12.), Jenny Risveds (14.) i Jolanda Neff (15.).

Češky? 32. jednička Jitka Čábelická (-5:17) si po standardním 19. místě v short-tracku jistě přála víc. “Výsledek nevypadá skvěle, ale startovní pole je stále kvalitnější a ztráta nenarůstala. Všechny holky si ale za úspěchem jdou a je stále těžší udělat výsledek. Trať je tu navíc náročná, je to pořád nahoru a dolů, síly  docházejí, někomu dřív, někomu později, mně bohužel dnes dřív. Vyždímala jsem ze sebe ale vše,” řekla. Ostatní se spíš chtěly ukázat doma. 62. Barbora Průdková (Unno) už dává přednost enduru. 70. Karla Štěpánová, čerstvě provdaná Löffelmann (ČS/Accolade), o den dříve jela jako aktuální tuzemská mistryně úspěšně zdejší 120kilometrový maraton a zvládla tak velký double. “Únava byla cítit, ale atmoška super,” chválila. Až za ní dojela 73. úřadující šampionka Jana Czeczinkarová (Berria/Vittoria). Nejlepšího výsledku tak dosáhla 7. místem už ve čtvrtečním short-tracku dam do 23 let Adéla Holubová z Rouvy/Specialized. Jenže o den později si při pádu zlomila záprstní kůstku a do XC už nenastoupila…

Kompletní výsledky zde.

Foto: SP NMNM

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *