Klikněte pro hledání

Kola

Cyklokros v bahenní lázni. Start českého poháru horských kol v Kutné Hoře se málem utopil

Sdílet

Úvodní závod Českého poháru v olympijském cross country na horských kolech v Kutné Hoře vyhráli v hlavních kategoriích Jana Czeczinkarové (Berria Vittoria Factory Team) a Matej Ulík, slovenský mistr v barvách Expres CZ – Tufo Team Kolín. Česká špička povětšinou chyběla, víc jejich lidí měl předminulý víkend pražský pohár…A Ondřej Cink odstoupil raději už v prvním kole.

Déšť proměnil sobotní okruh trati v jedno velké bahniště, takže jízdu na kole častokrát vystřídal běh s kolem na ramenou. Mnoha závodníkům se to vůbec nelíbilo a uvažovalo se dokonce o tom, že závod bude zrušen. Ovšem na podnicích kategorie UCI o tom rozhoduje hlavní rozhodčí, a ten z Polska rozhodl, že se pojede, což bylo strašně náročné hlavně pro mládežnické kategorie.

Mezi ženami kralovala Czeczinkarová, která vyhrála prakticky stylem start – cíl. Jako zdatné cyklokrosařce bahno vadilo ze vše závodnic zřejmě nejméně. Hned po prvním výběhu se dostala na čelo startovního pole, a tak to zůstalo až do cíle, kterým projela s náskokem 1:17 před Terezou Tvarůžkovou, třetí veteránka Xterry a běžkyně na lyžích Helena Karásková Erbenová ale již mela ztrátu téměř osmi minut.

„Dnes se běhalo snad osmdesát procent trati. Sjezdy jsem zvládala bez problémů, výběhy s kolem na ramenou. Pojala jsem to tak spíše cyklokrosově a ve výbězích jsem asi nejvíce získávala. Byl to spíše závod, kdo více vydrží, o vůli a hodně silový, protože kolo mělo rázem místo deseti snad dvacet kilo a na zádech to bylo znát. Vítězství jsem nečekala, ale vzhledem k tomu, že jsem jela doma, tak z toho mám velikou radost,“ řekla Jana Czeczinkarová.

Podobně jako ona si vedl mezi muži i slovenský cyklokrosař Matej Ulík. I on se hned po prvním výběhu osamostatnil na čele závodu a svým soupeřům nedal šanci jej ohrozit. Náskok si postupně navyšoval a v cíli byl o téměř dvě minuty dříve před Polákem Krzystofem Lukasykem, třetí skončil německý biker Alex Bregenzer, jeho odstup byl již ale pětiminutový. Nejlepší z našich jezdců skončil na pátém místě Jan Rajchart (Gapp System – Kolofix MTB Racing Team).

„Dnes mi hrálo vše do karet, musím poděkovat celému týmu za spolupráci. Podařilo se mi dobře odstartovat a na vrchu prvního kopce jsem byl již na čele. Zdálo se mi, že na to mám, a tak jsem za to vzal. Měl jsem přehled, věděl jsem, že náskok mám stále nad minutu, tak jsem si to již jen hlídal, abych nic nepokazil. Řekl bych, že dnes to bylo hodně o hlavě,“ byla slova Mateje Ulíka.

“Ke svýmu kolu, materiálu i sponzorům mám respekt a nestojí mi za to to ničit kvůli neregulérní trati. Jak jsem předvídal, po prvním kole jsem absolutně nemohl jet dál a nechtěl jsem už víc ničit kolo, rozhodl jsem se tedy ze závodu odstoupit, protože běhat celý závod? To už pro mě není cyklistika…,” uvedl později Ondřej Cink. Nedokočil ani Vastl, Škarnitzl nebo Jelínek… Příště se jede za čtyři týdny ve Městě Touškov.

Výsledky 1. ČP MTB Kutná Hora

Ženy: 1.Czeczinkarová (Berria Vittoria Factory Team) 1:13:08, 2. Tvarůžková (Expres CZ – Tufo Team Kolín) +1:17, 3. Karásková Erbenová (Czech MultiSport Coaching) +7:46, 4. Srnská (Dukla Praha) +9:05, 5. Wojtylová (Pol.) +11:42, 6. Novotná (Gapp System – Kolofix MTB Racing Team) +12:57.

Muži: 1. Ulík (SR/Expres CZ – Tufo Team Kolín) 1:05:35, 2. Lukasyk (Pol.) +1:53, 3. Bregenzer (Něm.) +5:07, 4. Hrtánek (SR) +6:05 5. Rajchart (Gapp System – Kolofix MTB Racing Team) +6:54, 6. Černý (Expres CZ – Tufo Team Kolín) +7:25.

Junioři: 1. Hojka (Expres CZ – Tufo Team Kolín) 45:44, 2. Takács +1:33, 3. Vas (oba Maď.) +2:09, 4. Friedel (DK Bikeshop Racing Team) +2:42, 5. Novotný (Dukla Praha) +3:06, 6. Naxera (Expres CZ – Tufo Team Kolín) +3:40.

Juniorky: 1. Vojtíšková (Slovensko) 57:23, 2. Grzegorzewská (Pol.) +2:57, 3. Chladoňová (Slovensko)  +5:28, …6. Pernická (Bike Pro Racing) +10:51.

Foto: Pavel Křikava, Miloš Lubas

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *