Klikněte pro hledání

Kola

Dluhy Sazka tour jsou uhrazeny, je tu Czech tour s nejvyššími ambicemi

Sdílet

Daniel Turek potvrdil, že prémie ze Sazka tour 2021 dostal předevčírem. A že se mezi cyklisty vtipkovalo o tom, že se tu jezdí o virtuální peníze. Však také hrozilo nepřidělení závodní licence UCI. To už neplatí. Pod novým názvem Czech tour ve starých kulisách Jeseníků startuje 27. až 30. července vrcholný domácí etapák jako součást Europe tour.

„Chceme se časem dostat do nejvyšší kategorie, podmínky na to máme,“ říká odvážně Leopold König, bývalý člen elitních týmů Bora a Sky. Jako ředitel závodu však byl u posledních ročníků. „Měli jsme závazky po bývalém organizátorovi a byli nuceni je uhradit. To se naštěstí podařilo a vztahy s týmy se narovnaly. Pro mě to nebylo jednoduché dát závodu jméno a nevědět o tom. Pokud by to tak pokračovalo, já bych odstoupil,“ říká.

Hlavní partner závodu Sazka – dříve i nyní – však pohledávky vyrovnal a má vysoká očekávání. „Chceme se dostat až mezi top deset závodů v Evropě. Proto jasný a srozumitelný název, kterým do světa pošleme pohlednici z Česka,“ říká Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti loterijní společnosti Sazka.

Letos už potvrdily start týmy Jumbo/Visma a Bora/hansgrohe, k tomu deset stájí UCI ProTeams včetně těch, kde jezdí Češi jako Caja Rural, Corratec, Kern Pharma nebo Novo/Nordisk. Ve hře zůstává i Israel Premier včetně Chrise Froomea. Pojedou i domácí Elkov/Kasper nebo ATT Investment. „Zájem převyšuje nabídku, budeme nuceni odmítat,“ těší Königa.

Program bude ještě náročnější než v minulosti. Za 4 dny 665,8 kilometrů s 11 190 metry převýšení. Po rovinatém prologu a jedné spurterské etapě přijdou dvě horské. Královská sobotní se vyšplhá z Moravské Třebové 3344 metrů, dvakrát na Dlouhé stráně a k tomu pak ještě až na Červenohorské sedlo, dostupnější pro fanoušky. Termín se posouvá do července, hnedle za Tour de France. „Věřím, že ho využijí cyklisté, kteří odstoupí dříve z Tour nebo se budou chystat na Vueltu a mistrovství světa. Soupisky se ale dozvíme až 72 hodin před startem,“ dodává König. „Ale nečeká je tu nic lehkého,“ usmívá se. „Tahle stoupání se kromě kilometráže dají srovnat s těmi na Grand tours. Zkrátili jsme délky a očekáváme agresívnější závodění. To láká nejlepší týmy.“ Daniel Turek (ATT Investment), který zdejší kopce moc dobře zná, jen potvrzuje a přikyvuje: „Bude to bolet.“

K bezpečnosti při výběru tratí přispěl svým názorem i devítinásobný účastník Tour, Robbie Hunter, který si všechny etapy projel s Königem na kole, a podobnou roli má na Tour de Suisse. „V autě to je větší nuda, ale mám větší strach, i když neřídím a jedeme z kopce do zatáček sedmdesátkou,“ vypráví bývalý špičkový cyklista o své nové roli ředitele. „Ale Krkonoše takové tratě nenabízejí. A jednou se možná dostaneme s prologem i do Prahy. Pracujeme i na lepším televizním pokrytí na Eurosportu, za rok obnovíme znovu veřejný závod v ten samý den, kdy se pojede nejtěžší etapa,“ uvažuje ještě o další perspektivě. Letos si budete moci zatím zajet doma v aplikaci Rouvy, anebo si zajít na charitativní výstavu fotografií Markéty Navrátilové, Jana Brychty a spol. v sídle Sazky na Bořislavce.

Rozcvičku pořadatelům i fanouškům obstará 8. až 11. června Závod míru do 23 let, patřící spolu s Orlen Cupem a Tour de l´Avenir do nejvyššího Poháru národů. Však už se pyšní tradicí, kterou poznali i nejzářivější současné hvězdy Julian Alaphilippe či Tadej Pogačar. Za 4 dny se tady odjede 421,4 km s 7 651 výškovými metry. Také na Dlouhé stráně… Objevit by se měla i česká reprezentace, poskládaná z jezdců špičkových formací.

foto: Jan Brychta, Markéta Navrátilová

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *