Klikněte pro hledání

Kola

Cyklistická Dukla se nadechuje. Zapojí se Kulhavý, staví i silný ženský tým

Sdílet

Dukla Praha dokončila několikaletý proces transformace cyklistické bašty a do sezony 2023 vstoupí ve struktuře, kterou se ubírá většina úspěšných zahraničních armádních center. Má za sebou úspěšný rok, v němž dokázala vybojovat devět cenných kovů z vrcholných akcí v podobě mistrovství světa a Evropy.

Centrum se v tomto roce pyšní třemi držiteli duhových dresů mistrů světa, kterými se stali junioři Barbora Němcová, Milan Kadlec a Radovan Štec a čtyřmi evropskými tituly. Ty získali bikerka Simona Spěšná a dráhaři Petra Ševčíková, Barbora Němcová, Milan Kadlec a Matyáš Koblížek (posledně dva jmenovaní společně v bodovacím závodě dvojic).

Dukla Praha už delší dobu není orientována pouze na své týmové závodníky, ale podporuje také vybrané sportovce napříč českými i zahraničními kluby.se zaměřením na čtyři olympijské disciplíny: dráhu, silnici, horská kola a BMX. „Smyslem resortního centra je pomáhat s přípravou vybraným talentovaným jedincům, reprezentantům České republiky, bez ohledu na to, v jakém klubu působí,“ vysvětluje Viktor Zapletal, šéftrenér Dukly Praha. „Z pohledu české cyklistiky je žádoucí spojit síly a snažit se vytvořit jezdcům co nejlepší možné podmínky. V zahraničí jde o běžnou praktiku, my jsme se k tomuto modelu propracovávali několik let, ale nyní se dá říci, že na tuto formu pomoci konečně máme vhodné závodníky i vnitřní nastavení,“ dodává.

Celé to funguje tak, že vybraní závodníci jsou členy profesionálních tuzemských, či zahraničních klubů, v jejichž barvách jezdí a kluby jim zajišťují dle dohody materiál a závodní program v nejvyšší možné klasifikaci UCI. „Naopak přípravné a tréninkové kempy, soustředění, další vybrané závody, ale i lékařskou péči či regeneraci a v případě dráhy a silničního týmu žen i materiálové vybavení, zajišťuje resortní centrum ve spolupráci s reprezentací,“ dodává šéftrenér Dukly s tím, že mezinárodně osvědčený model využití resortního centra od počátku uplatňovali v případě horských kol a bikrosu. Dukla Praha popsaný systém naplno vyzkoušela v tomto roce. Na soupisce a zároveň v přímé podpoře byla většinu jezdců, kteří tvoří národní týmy kategorií Elite, U23 a juniorů. Finanční efekt i tréninkový přínos je zřejmý. 

V roce 2023 se v případě dráhového a silničního týmu mužů touto cestou už vydá Dukla Praha oficiálně a tomu uzpůsobuje i své vnitřní nastavení. Jiný model je ale v plánu u dráhového a silničního týmu žen. Ty mají stále mnohem menší možnosti přestupu do světových silničních týmů než muži. Proto se tedy tým žen pražské Dukly v sezóně 2023 zařadí mezi kontinentální týmy, aby dívky měly zajištěn kvalitní silniční program, který bude zároveň rozvíjející z pohledu dráhy a v obou disciplínách pomůže vyjet potřebnou kvótu pro start nejlepší české závodnice na olympijských hrách v Paříži 2024.

Sportovní ředitel a trenér Milan Kadlec bude mít k dispozici tým, který tvoří 11 závodnic: Veronika Bartoníková, Gabriela Bártová, Nicole Hartychová, Kateřina Kohoutková, Jarmila Machačová, Barbora Němcová, Hanka Runtová, Anna Růžičková, Nela Slaníková, Patricie Srnská a Petra Ševčíková. Kapitánkou jinak velmi mladého týmu bude zkušená Jarmila Machačová, která se vrací zpět do pelotonu po mateřské dovolené. Pohled na soupisku budí respekt na první pohled a jde zatím o nejsilnější dívčí sestavu v rámci českého týmu v historii naší cyklistiky. Po cyklokrosovém Brilonu je to tak druhá formace v krátké době, zaměřená na “ženstvo” a kole.

Dráhovou a silniční skupinu povede Lukáš Thun s Milanem Kadlecem na pozici sportovního ředitele a trenéra a společně budou zajišťovat dráhovou a částečně i silniční přípravu pro Milana Kadlece mladšího, který bude v příští sezoně hájit barvy Development týmu DSM, Radovana Štece, jenž vstupuje do farmy týmu Israel Cycling Academy a Matyáše Koblížka s Janem Vonešem, kteří se stávají součástí kontinentální formace Tufo Pardus Prostějov.  „Celý koncept má víceletý charakter a velice si cením přístupu vedení ASC Dukla i Českého svazu cyklistiky, kteří podpořili tuto myšlenku,“ říká Lukáš Thun z pozice šéfa dráhového týmu Dukly. Tým pražské Dukly se dlouhodobě zaměřuje i na práci s mládeží. Silniční a dráhovou mládežnickou skupinu, konkrétně tým juniorů, od podzimu vede na pozici trenéra a sportovního ředitele zkušený František Trkal.

Biková skupina podporovaná resortním centrem a vedená trenérem Viktorem Zapletal je výrazně střídmější, pokud jde o počet zařazených závodníků, nicméně tím větší je její síla a z pohledu horských kol zahrnuje absolutní českou, ale také světovou špičku. Podpory ASC Dukla Praha využívají olympionici Ondřej Cink a Jitka Čábelická, dále pak Jana Czeczinkarová, talentovaní mladíci Jan Zatloukal, Jan Sáska a Filip Konečný i juniorská mistryně Evropy Simona Spěšná. Cílem této skupiny není nic jiného než vyjetí účastnické kvóty pro kategorii mužů a žen na olympijských hrách v Paříži 2024, což není nic snadného s ohledem na redukci účastnické kvóty pro disciplínu MTB.

Zajímavou novinkou je skutečnost, že olympijský vítěz a mistr světa Jaroslav Kulhavý bude i nadále pokračovat ve spolupráci se svým dlouholetým koučem Viktorem Zapletalem, nově na pozici trenéra kategorie U23 a pod společným vedením této dvojice právě v těchto dnech absolvuje bikový výběr Dukly Praha soustředění na Mallorce.

Text: Jan Krůta, foto: Michal Červený, Jan Brychta, Noco van Dartel

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *