Klikněte pro hledání

Lyže

Fischer Speedmax nadále udává tón běžeckému lyžování, Helium je 950gramová běžka

Sdílet

Chcete být nejlepší? Volte nejlepší materiál! Běžecké centrum Harfasportu v Praze nabízí kompletní sortiment pro běžecké lyžování a zároveň nejširší paletu nejuznávanější značky Fischer. Ostatně letos k ní a nejlepším světovým lyžařům přestoupila i elitní česká biatlonistka Markéta Davidová. Na co se můžete v této sezoně těšit?

Nejprve si zkusme odpovědět, proč je Fischer konsenzuálně uznáván jako lídr v běžeckém lyžování mezi pěti šesti nejlepšími značkami. V alpském lyžování se o takové jednoznačné dominanci mluvit nedá. Tajemství úspěchu vychází z více než stoleté tradice know-how a náročnosti rodinné firmy z rakouského Riedu im Innkreis, prioritního a největšího výrobce běžek, bot i vázání. „Produktoví manažeři úzce spolupracují, vyvíjejí lyži i s vázáním a upevněním na podrážku boty, aby to dokonale fungovalo,“ doplňuje Vladislav Šílený ze společnosti Sport and Freizeit, která je na českém trhu výhradním zástupcem Fischeru.

Elitní Fischer je řada Speedmax. Jak si vybrat ideální set

Výběr už záleží jen na vás, vašich preferencích, postavě i schopnostech. Obvykle se začíná s klasikou (pak lyže Fischer Twin Skin Pro, mládeži pak Sprint Crown). Na volný styl, bruslení, volte zpočátku Fischer Aerolite Skate 60, pokračujte k RCR Skate až dozrajete k Carbonlite Skate Plus. Nejlépe vám ovšem poradí v našem běžeckém centru, kde si vás poměří, proberou kondici i požadavky a doporučí nejlepší volbu.

Elitní kolekce nesoucí název Speedmax pro klasiku (Classic Plus 902 nebo Twin Skin 3D) i bruslení (Skate 61K a Skate Plus) je složena z toho nejlepšího – vysoce grafitové skluznice nanesené za studena a bez tlaku, aby nebyly jejich skluzné molekuly poškozeny, s voskovatelnými bočnicemi, precizním vyvážením a dynamikou, systémem párování, kdy jsou obě lyže v páru téměř identické a mnohým dalším.

Ideální a zaručeně nejrychlejší kombinací je pak samozřejmě kompletní set – lyží, vázání a bot. Fischer má svůj koncept vázání a podrážek Turnamic od sezony 2016/17.  Boty Speedmax Skate s pevným kloubem Zero Play (nebo Classic s lehčí dvoudílnu podešví) Race Code používají i závodníci ve světovém poháru. Vázání Speedmax je lehoučké (200-232 gramů) a nastavitelné bez nutnosti speciálního nářadí.

I na Speedmaxech se už používá mohérový pásek namísto mazací komory. Odborníci však doporučují tyto modely lyžařům s opravdu zvládnutou technikou odrazu, neboť pásek je krátký, a pokud se „netrefíte“ do odrazu, budete smekat. Nejlíp vyzkoušíte i v našich testovacích dnech přímo ve stopě na sněhu.

„Jako bonus vznikla nová konstrukce lyže Speedmax Helium, závodní špička pro fajnšmekry. Je nejlehčí do Fischera (pouze 950 gramů!). Konstrukční změna zachovává při odlehčení špičkovou dynamiku i odolnost, která odpovídá charakteru Speedmaxů, ale na noze je téměř necítíte,“ představuje novinku odborník Fischeru. Nejlepší model stojí 18990 Kč.

Twin skin, tajemství mohérového pásku, čerstvý trend klasiky

„Trend s twin skinem pozvolna nahrazuje klasickou mazací běžku, poptávka je ohromná ve všech kategoriích už od těch závodních. Lyže obecně má skvělé vlastnosti, drhnutí mohéru ve srovnání se šupinou není ve skluzu téměř žádné, ani je neslyšíte, naopak skvěle jede. Úzké pásky svou asymetrickou pozicí zajišťují plynulý přechod mezi skluzem a odrazem. Zachovaná podélná drážka na skluznici lyže bezvadně vede. Pásky nenamrzají, nechytají sníh, jejich mohérová plocha je minimální. Když lyže dobře vyberete, nemusíte vůbec řešit mazání stoupací komory,“ potvrzuje Vladislav Šílený.

V nižších fitness kategoriích se už mazací lyže přestávají vyrábět. Ale stále zůstává v nabídce ještě šupina na skluznici, která pomalejších turistům – chodcům plně postačuje při dodání jistoty odrazu. K dispozici jsou samozřejmě i dostupnější fitness a juniorské modely.

Speciální požadavky naplní „soupažovky“ a backcountry běžky

V posledních sezonách a s rostoucí popularitou maratonských závodů se vyvíjí také speciální „soupažovky“. Zjednodušeně řečeno kratší klasičky, které se nemažou a slouží hlavně závodním „píchačům“. Fischer nabízí na úrovni Speedmax dvě varianty v délkách 191, 202 a 207 cm, odpovídající dynamice soupaže. Zmínku tady zaslouží ještě závodní boty Speedmax skiatlon, které se využívají také pro maratony. Bota má pevný kotník  měkčí podrážku, což opět nejlíp vyhovuje právě pro soupažový styl.

Další samostatný segment tvoří tzv. backcountry, nebo adventure chcete-li, lyže širší a bytelnější, určené pro pohyb ve volném terénu bez upravených stop. S těmito lyžemi se dostanete opravdu kamkoliv, rychle a pohodlně. Na výlety, za dobrodružstvím, mají obrovský potenciál. Zvlášť v podmínkách tuzemských hor nepotřebujete hnedle skialpy. „Zájem vzrostl v covidové době, kdy se lidi vydávali sami do terénu. Mají ocelovou hranu, lehké krojení, na skluznici buď šupinu anebo provlékací skinový pásek na prudší stoupání,“ popisuje produktový specialista.

A jak při této stále se rozšiřující specializaci udržují ve Fischeru donedávna stále oblíbený segment „kombi“?, tedy použitelný univerzálně, byť pochopitelně ne špičkově, pro oba styly? „Je to stále takové zaklínadlo,“ usmívá se Vladislav Šílený. Copak boty, tam přece jen pevnější kotník u modelů kombi zvyšuje stabilitu a v řadě případů může pomoci s klasickou technikou. Lyže a skate mají jinou konstrukci i tvar oproti klasičkám s stoupací komorou. Tyto rozdíly jdou proti možnosti vytvoření ideální lyže, dobře odpovídající oběma stylům. „Oba styly se budou vždycky jezdit lépe na tradiční lyži, určené pro daný z nich. Opravdu, nechte si poradit od odborníků, kteří vám doporučí lyže odpovídající vaší postavě, stylu i schopnostem,“ dodává expert běžeckého vybavení.

Fischer má i hole a oblečení na běžky

Zato se s Fischerem můžete na běžky vybavit komplet, nejen „hardware“. Před třemi lety sice zrušili vlastní hole, ale koupili finskou značku One way, kterou ladí jako vlastní špičkový brand. Nechce zůstat pouze doplňkem, ale samostatným špičkovým produktem na úrovni těch nejlepších jako Leki. V Harfasportu dostanete třeba i elitní karbonové One way Storm 2 Mag s rychle připojitelným poutkem k madlu díky magnetickému systému. Stejný používají i dostupnější One way Storm 6 mag, vyrobené z 30% karbonu a 70% kompozitu.

Naopak běžkařské oblečení pořídíte se značkou Fischer, i když se vyrábí ve známé dceřinné společnosti Löfler. Přímo v Rakousku se tam povětšinou z evropských materiálů šijí závodní kolekce pro kategorii Speedmax od kombinéz až po zateplené svrchní soupravy. Opět nejlepší je vybavit se komplet speciálními kousky od prádla přes druhou vrstvu, vestičky, rukavice i čepice. K tomu přidat doplňky jako ledvinky na pití, brýle nebo kšilty.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *