Klikněte pro hledání

Kola

Životní jízda Vanthourenhouta pro evropský cyklokrosový titul. Výborný Boroš dojel v blátě sedmý

Sdílet

Loni vyhrál na této trati pod citadelou v Namuru světový pohár a teď mistrovství Evropy. Krom výhry v Táboře 2020 už žádný velký triumf nemá. O to víc se 28letý Michael Vanthourenhout, dlouholetý člen nejužší špičky světového cyklokrosu (loni 25x v top 5!), teď před svými belgickými fanoušky tolik radoval.

„Jel výborně, konzistentně a vyrovnaně, nedělal chyby. Navíc i výměnu kol v depu, kde mu je podával jeho otec, měl perfektně sladěné,“ ocenil Radomír Šimůnek, bývalý elitní cyklokrosař, expert přenosu na Eurosportu.

První padal Iserbyt, na pády vyhrál Van der Haar

Zato Lars Van der Haar jako by možná neukočíroval své ambice na obhajobu a třetí titul. Ne že by ztratil formu, ale on naopak nasekal povícero drobných chyb, jejichž vinou ztrácel (ve třetím kole navíc měnil kolo a chtěl pneumatiky s nižším tlakem, pak měl ještě defekt v předním kole) – v cíli to bylo 40 vteřin – na odjetého Vanthourenhouta. Přitom i on se v první polovině vyválel v blátě.

„Byl to jeden z mých nejtěžších závodů. Cítil jsem, že mám dobré nohy, ale ve druhém a třetím kole jsem dělal chyby a byl těžké Larse (van der Haara) chytit. Celý závod jsem dřel a tlačil, Lars pak těch chyb udělal víc. Byl jsem silnější v technických úsecích, takže se mi to líbilo. Znamená to pro mě hodně, největší vítězství mého života,“ rozplýval se nový šampion.

Třetí dojel se ztrátou 2:17 minuty jen 48 km od domova v Lovani ne úplně spokojený Laurens Sweeck, další Belgičan. Ten však vzhledem ke svému somatotypu a závodnímu charakteru na těžké rozblácené trati ani víc čekat nemohl. I on jednou spadl.

Víc smutnili jiní. Eli Iserbyt, lídr světového poháru, vyklouzl ze stopy v šikmině už v prvním kole, kdy vedl, pak mu ještě třikrát spadl řetěz, musel chvíli běžet a nabral 23 vteřin ztráty, kterou už nedohnal. Ve čtvrtém z devíti kol odstoupil (to se mu přihodilo po 259 dnech…). Nedokončila ani další zvučná belgická jména Quinten Hermans (ten dokonce po více než dvou letech) nebo Daan Soete.

Jediný český závodník na startu Michael Boroš vyrážel z druhé řady a nikam se nehnal. Ale postupně se prokousával dopředu, až dojížděl do cíle ve skupince o čtvrté místo. Na to mu chybělo 15 vteřin, sedmé místo je jeho nejen nejlepším evropským výsledkem ve světových závodech (SP, MS, ME) vůbec. Stejně dojel na Evropě v roce 2017 v Táboře.

„Jsem spokojený, Na startu začalo pršet, takže se z toho stal pravý cyklokros. Jel jsem s rozvahou, věděl jsem, že to bude dlouhý, nespěchal jsem a jel si svoje až do cíle. Lidi přede mnou dělali chyby a měli defekty. Já jsem se tomu vyhnul a dojel bez problémů,“ komentoval svůj výkon.

Junior Ježek nezvládl hlavu, 23 Zemanová byla osmá

Mezi juniory byl nejlepší Léo Bisiaux z Francie, vítěz nedávného světového poháru v Táboře. Jediná česká naděje na medaili na šampionátu, Václav Ježek junior dojel až osmnáctý se ztrátou 1:55 minuty. „Neměl den a pak nezvládl hlavu,“ vysvětlil jeho otec. Nevydařily se mu ani loňské starty na vrcholných závodech. I to je však další zkušenost, ze které může posílit. Třeba už letos na mistrovství světa. Ještě před ním šestnáctý byl nejlepší čský jezdec Ondřej Novotný (-1:40), ostatní dojeli po špatném startu za ním.

Závod žen do 23 let vyhrála zásluhu skvělého výkonu v technických pasážích favorizovaná oranžová Puck Pieterseová z Nizozemska, úřadující světová šampionka, která získala tento titul už předloni. Před třetí její krajanku Shirin van Anrooijovou se nacpala ještě Francouzka Line Burquierová. Pátá dojela juniorská mistryně světa na silnici Zoe Backstedtová (-1:53). Kristýna Zemanová obsadila velice slušnou osmou příčku (-3:27). „Možná lidi čekali víc, ale nezklamala, tahle těžká a technická trať na ní nebyla,“ říkal reprezentační kouč Petr Klouček. Ocenění zaslouží i čtrnáctá Barbora Jeřábková (-5:57), kterou potkal v posledním okruhu těsně za depem defekt…

Medailové pořadí mistrovství Evropy patří Nizozemsku (3-2-2) před Belgií (2-1-3), Francií (1-1-0), Dánskem s Itálií (0-1-0) a Maďarskem (0-0-1). Vítězové tu brali 1400 (elite), 700 (23) a 350 (junioři) eur. Příští mistrovství Evropy se pojede v Pontchateaux ve Francii.

Evropská princezna Van Empelová potvrdila nadvládu

Královnou cyklokrosové sezony je bezesporu (dosud) teprve 20letá nizozemská dívka Fam van Empelová. Potvrdila to už v sobotu i na pestré, těžké a spravedlivé trati pod citadelou ve valonském Namuru. Na mistrovství Evropy si se soupeřkami až skoro pohrála. Vrátila se do depa s defektem, ale pak si znovu dojela špici, ještě ji ujela a získala první dospělý titul.

Van Empelová jako by se velkých vítězství ještě nenabažila. Nebo spíš si na ně ani nezvykla. Znovu projela cílem a chytala se nevěřícně za hlavu. Přitom teď vyhrála osm z devíti závodů, z toho všechny čtyři světové poháry. „Píchla jsem a najednou nevěděla, kde jsem a dostala se až za depo. Musela jsem se vrátit, ale vůbec jsem neuvažovala, že bych zabalila, chtěla jsem jen dojet se ctí. Jsem šťastná, že jsem vyhrála právě tady na ikonické trati. Dnes byla hodně kluzká, vypadalo to jako závod na horském kole, ale moc se mi to líbilo,“ říkala krátce po dojetí do kamery Eurosportu.

Na start se postavilo pouze 22 žen do tří řad bez české zástupkyně. Už ve druhém z šesti kol byly vpředu lehce Van Empelová a Maďarka Vasová, obě dívky daly přednost elitnímu poli před „23“, kam by věkem ještě patřily. Kristýně Zemanové tak na neděli ubyly dvě jisté velké soupeřky! Jenže hlavní favoritka přejela vchod do depa a s kolem na zádech se musela vracet. Ztratila 28 vteřin!

Soupeřky toho však nedokázaly využít, Alvaradová se až později pokusila mírně zrychlit. Van Empelová v klidu a postupně dotahovala a za dvě kola byla zpátky v čele. Tady se s ní jen kousek udržely pouze Alvaradová a Vasová. Pak se vedoucí kvarteto, včetně čtvrté Betsemové, výrazně rozdělilo a s rozestupy mířilo do cíle. Karibská perla Alvaradová, předloňská dominátorka, definitivně ztratila naděje na zlomu jednoho blátivého výšlapu, kde vyklouzla z pedálů a špatně se do nich vracela.

Zezadu se postupně protlačila na sedmou pozici (-2:26) francouzská supernova, mistryně světa z roku 2015, Pauline Ferrand Prévot. Ale ve druhém závodě sezony na novém kole a po dvouleté pauze asi víc čekat nemohla. „Ještě nemám vítěznou formu,“ usmívala se. Do mistrovství světa však má tři měsíce… Stejně tak nizozemská legenda Marianne Vos, která se tady v duhovém dresu viditelně dotrápila devátá (-3:09)

V závodě mužů do 23 let sice obsadila Belgie kompletní stupně vítězů, ale Thibau Nijs na tom druhém asi šťastný nebyl. Vyhrál Emiel Verstrynge. Naopak bez medaile pátý zůstal nizozemský lídr a obhájce titulu Pim Ronhaar. Nejlepší české umístění získal 24. Matyáš Fiala se ztrátou 5:10 v padesátiminutové bitvě, bohužel hned v začátku se přimotal do hromadného pádu i s Patrikem Černým. Juniorkám vládla podle očekávání, i když jen těsně, 17letá nizozemská naděje Lauren Molengraafová. Šestá 1:17 minuty za ní přijela Eliška Hanáková, 12. Vanda Dlasková (-2:21), 16. Karla Nováková (-2:57) a 29. Kateřina Douděrová (-4:41). „Pro všechny naše holky to byl povedený závod, ale žádná nepředvedla ani excelentní výkon, ani vyloženě nezklamala,“ hodnotil reprezentační kouč Petr Klouček.

Vrcholný cyklokros pokračuje už nadcházející víkend. V pátek druhou Superprestige Jaarmarktcross v belgickém Nielu, v sobotu českým pohárem C2 v Veselí nad Lužnicí a v neděli světovým pohárem v Beekse Bergenu v Nizozemsku. Boroš pojede Superprestige i světový pohár. A ještě vzkaz těm nejlepším: trojice Van der Poel, Van Aert a Pidcock naznačila nástup do cyklokrosové sezony na světovém poháru v Hulstu (27. 11.).

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *