Klikněte pro hledání

Kola

Jízda pod napětím. Cink a Holubová vítězí ve finále Pražského poháru horských kol v Motole. Týmy vyhrála Adastra

Sdílet

Čeští reprezentanti Ondřej Cink (Kross Racing Team) a Adéla Holubová (kola-bbm.cz) se stali vítězi hlavních kategorií závěrečného podniku Pražského MTB poháru v Motole. Ten určil držitele unikátních pohárů s pražskou dlažební kostkou v inspiraci queenovské The Show Must Go On pro celkové vítěze soutěže.   

Kategorii juniorů v Motole ovládnul úřadující mistr republiky Ondřej Novotný z pražské Dukly. Akademickými mistry republiky se v přidruženém závodě stali Josef Kunášek (VŠ Polytechnická Jihlava) a Adéla Holubová (Masarykova Universita).

„Navzdory nepříliš vstřícné předpovědi meteorologů čekal na účastníky prosluněný, téměř ideální cyklistický den. Zaplněná louka pro zázemí týmů v lokalitě Trailů Motol – „Jízda pod napětím“ potvrzovala předpoklady, že si závěrečný závod poháru a jeden z posledních podniků sezony nenechá ujít velká část české bikové komunity,“ řekl Viktor Zapletal, šéf seriálu.

Hlavní závod mužů poskytnul divákům, kteří se v Motole sešli, velmi zajímavou podívanou v podobě společné jízdy úřadujících mistrů republiky v kategoriích junior, U23 a Elite. Příznivci cyklistiky tak měli možnost sledovat nejenom profesionálně klidnou jízdu slavného Ondřeje Cinka, ale i talent mladých jezdců, Ondřeje Novotného a Jana Zatloukala (Nutrend/ Specialized Racing), kteří oba patří do světové špičky svého věku. Cink a třiadvacítkový mistr Zatloukal ihned po startu mezi sebe začlenili svého mladého reprezentačního kolegu juniora Novotného. Už během prvního kola si vytvořili nedostižný náskok a společně pokračovali ve vysokém tempu až do cíle juniorů, kde zanechali vítěze a pokračovali dále do závěrečné fáze závodu, kde si to pak rozdali „na férovku“ v posledním kole. Vítězem se stal Cink, Zatloukal dokončil druhý a třetí dojel Petr Šich (Moravec Team).

„Byl to letos můj poslední závod a užil jsem si to“ říkal v cíli Ondřej Cink, kterého na trati povzbuzovala i manželka Pavlína s maličkou dcerou Nelinkou. „Ta trať v Motole je zábavná, těžká a technická s kopci do čtyřiceti sekund, to mi sedí a klidně by snesla i mezinárodní závod. Kluci, Bobun s Čudlou jeli velmi rychle v těch technických sjezdech, projevuje se u nich, že se oba připravují na úvodní závody v cyklokrosu, tam mi odjížděli a sjížděl jsem si to v těch prudkých výjezdech,“ popisoval závod úřadující český šampion. Nyní ho čeká volno, důkladné doléčení všech „šrámů“ po zdravotních trablech, kterými si v sezóně prošel, a pak společná reprezentační i individuální příprava na důležitou, předolympijskou sezonu.

Ženám dominovala jedenáctá z U23 na mistrovství světa v Les Gets, Adéla Holubová, před juniorkou Nelou Viktorovou (Rouvy/Specialized Cycling Team) a Kateřinou Vaverkovou (Copr TJ Přeštice).

Mládežnický celek Adastra Cycling Team se stal vítězem soutěže týmů Pražského MTB poháru pro rok 2022. Rozhodnul o tom až dramatický závěr finálového závodu v Motole. Druhé místo obsadil „objev roku“ tým Rexonix Racing Team a třetí příčku vybojoval rovněž výborně finišující Bike Puzzle Team. V soutěži týmů 2022 bodovalo celkem 38 celků z celé České republiky a jeden tým zahraniční. Hodnotily se v každém pohárovém kole výsledky tří nejlepších jezdců daného klubu, ve třech odlišných kategoriích.

Zatímco Rexonix nenavázal na výborně zvládnutý závod v Libuši, tak Adastra s odpovědným přístupem a odhodláním všech jezdců zaznamenala jeden ze svých vůbec nejlepších závodů sezony. Stává se tak dvojnásobným vítězem klubové soutěže a doplňuje celky Dukly Praha a Expres.CZ/Tufo Team Kolín, které v minulosti prestižní soutěž dokázaly ovládnout také dvakrát.   

A je potřeba dodat, že celý početný mládežnický tým Adastry, včetně trenérů a rodičů, pojal finálový závod jako opravdovou sportovní „výzvu“. O tom svědčí řada intenzivních týmových tréninků na trati motolských trailů v posledních dvou týdnech, kde jezdci s trenéry s obdivuhodným úsilím pečlivě pilovali každou z nástrah náročné a technické trati. „Jsme rádi, že se mlaďochům podařilo v Motole na posledním závodě zvrátit ten “výsledkový výpadek” z Libuše. Je příjemné opět po čtyřech letech vidět naše barvy na nejvyšším stupínku v týmové soutěži. A to hned ze dvou důvodů. Vypadá to, že jsme prožili generační obměnu, neboť body většinou sbírají jiná jména než tehdy. A zadruhé to neuvěřitelně stmeluje a motivuje kolektiv. Starší mazáci fandí těm nováčkům a berou je “do party”. A pak ti menší, co teprve začínají dělat první cyklistické krůčky, pozorují své starší vzory, kteří už vozí medaile a to je motivuje k většímu tréninkovému úsilí. A my trenéři to pak máme vlastně strašně jednoduché,“ říká s úsměvem šéf početného a sympatického středočeského celku Pavel Mišoň, jehož tým už dodal, během své krátké historie, do české mládežnické a juniorské reprezentace několik výrazných talentů. 

Výsledky 6. závodu v Motole najdete zde.

Celkoví vítězové Pražského MTB poháru 2022

odrážedla: Hlůže Jonáš (Cafe Calabrone Cykloservis)

děti 3-4 roky: Smrž Adam (Velo Akademie Kladno)

kluci 5-6 let: Dostál Martin  (Akademie cyklistických sportů)

holky 5-6 let: Kejzlarová Petra (Author Team Stupno)

kluci 7-8 let: Kovář Daniel (Expres.CZ/Tufo Team Kolín)

holky 7-8 let:  Girgalová Julie (Bike Puzzle team)

kluci 9-10 let: Varyš Filip (Kross/Bikeranch Team Junior)

holky 9-10 let: Kejzlarová Pavlína (Author Team Stupno)

žáci I.: Rada Vojtěch(Rexonic Racing Team)

žákyně I.: Drábková Nela (Čistý sport)

žáci II.: Vajsejtl Jan (Bike Puzzle Team)

žákyně II.: Frydrychová Karolína (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)

kadeti: Nechuta Marek (Bike Freaks Holice)

kadetky: Václavů Martina (Brilon Racing Team MB)

junioři: Dobrý Lukáš (Canyon/Northwave MTB Team)

ženy/juniorky: Krtičková Petra (HSK Cycling Team)

muži Open/Elite: Šich Petr  (Moravec Team)

Masters I.: Chyba Jiří (Nutrend/Specialized Racing)

Masters II.: Křepelka Marek (Rohozec Amulet Team)

Masters III.: Mestek Míra (SP Kolo Specialized)

Supermasters: Svoboda Miroslav (Kbely Cycling Team)

Tělesně postižení: Mastík Tomáš (SC Kasteria Dubí)

Celkové pořadí serálu po 6 závodech najdete zde.

Foto: Pavel Křikava

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *