Klikněte pro hledání

Běhy

Do roka a do dne krajem Chodů. Je tady Česko-německý přírodní půlmaraton

Sdílet

Vychází to téměř přesně, jak v Kozinově kletbě… Hned první kroky do terénu podél tří památných dubů a v cíli párty u ohně s opékáním buřtů i pivkem. Česko – německý půlmaraton Trail Running Cupu připravil i na tuhle sobotu (24. 9.) pár osvěžujících novinek.

Tradiční putování podzimní přírodní obrazárnou jen málo dotčené krajiny si tak můžete prodloužit, neboť předpověď počasí slibuje vylepšení. V rámci možností. „V zázemí závodu u hřiště v Nemanicích si můžete postavit stan nebo zaparkovat obytné auto, vedle je sámoška, žádné obavy,“ láká ředitel závodu Martin Dvořák, který se už vydal na obhlídku terénu a značení tratí.

Trať tedy zkombinuje nejlepší úseky minulosti. Od dvousetletých dubů vystoupá po louce k novosedelským hutím a ponoří se do lesa. Po krátkém stoupání po asfaltu protne trať i zaniklou německou obec Lučina/Grafenried s výstražnými torzy chalup a teď už nově i památníkem obětem násilného poválečného vysídlení. Kdysi za komunistické zlovlády tady měli nejblíž umístěné elektrické dráty a ze zhruba třiceti metrů na sebe přes hranice volali členové rozdělených rodin… „Jsme rádi, že se nám podařilo získat i záštitu německé ambasády v Praze, jejíž zaměstnanci tady také běhají,“ říká Martin Dvořák, ředitel seriálu. Na české území se běžci z Bavorského lesa vrátí opět známým velice technickým seběhem po hranici v lese mezi kameny a kořeny. Dech naberete po šotolinové cestě, ale v závěru čeká ještě výživný zatravněný kopec s dlouhým klesáním a finišem na silničce do Nemanic.

„To je krása, vidíte to, já si tady snad lehnu a budu se válet,“ řičel štěstím při výhledu z kopce do prosluněné krajiny předloni Tomáš Bičík, ve své zdejší premiéře bojující o pozice ve druhé desítce. A malebné kulisy barevného podzimu za kopcem Čerchovem si pochvalovali i další. Trať vede povětšinou po lesních cestách, nahoru a dolů, převýšení činí 520 metrů. Přitom už téměř před sto lety napsal zdejší kněz a významný spisovatel Jindřich Šimon Baar: „Pane Bože! Všecky struny v srdci mém již popraskaly. Jedna jediná mi zbyla. Miluješ-li mě – dej – abych směl na ni zahrát píseň o lásce k této tvrdé kamenité zemi.“  Vydáme se do kraje chodského rebela Jana Sladkého Koziny ze Starých pověstí českých Aloise Jiráska, ale i legendárního běžce Vlastimila Zwiefelhofera, rekordmana Běchovic i Kunratic.

Zdejší závod už má svoji sedmiletou historii. Ukázali se tu zajímavé tváře od jednoho z nejlepších česko-slovenských vytrvalců všech dob Róberta Štefka přes úspěšnou olympijskou lyžařku Kateřinu Razýmovou až k věhlasnému kardiochirurgovi Janu Pirkovi, který také pochází ze zdejšího kraje, ze zbourané Lukavice, nebo Annu Strakovou, skyrunningovou legendu a účastnici olympijského maratonu v Aténách 2004. Loni zvítězili Petr Vaněček (1:35) a Zdeňka Lebová (2:04).

Doprovodná sedmička pro ty, kdož si na celou porci netroufnou, též drží charakter „lesukrásná“. Společný start je v pravé poledne – vyhlašují se tři nejlepší v deseti věkových kategoriích. Předtím běží i děti. Pro většinu účastníků platí, že autem se jede z Plzně po I/26 směrem na Horšovský Týn a Babylon, pak na Klenčí a Lískovou, na německé straně je nejbližším sídlem Waldmünchen. Na VIP služby se mohou zvlášť těšit členové platformy Jsem subarista i ti, kdož přijedou do Nemanic vozem Subaru.

Přihlášky najdete zde: https://tech.orgsu.com/Site/SG/3

foto: Martin Wawrzyczek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *