Klikněte pro hledání

Běhy

Ženáč Fejfar měl na Lipně vítěznou půlmaratonskou premiéru

Sdílet

Čtyřicetikilometrová vyjížďka na kole v dešti (a s Jágrem) se možná nezdá nejlepší přípravou na horský půlmaraton. Ale byla. O den později krátce před startem přestalo pršet, později dokonce vysvitlo slunce – a běželo se nádherně. Na kole jste objeli jižní stranu českého moře a po svých prohlédli tu severní.

„Ani jsem nečekal, že je tady tak krásně,“ pochvaloval si Ondřej Fejfar, elitní český běžec z Podkrkonoší, častý účastník Trail Running Cupu, který na Lipně ještě nebyl. A to prosím, přijel i se ženou ze svatební – běžecké – cesty do Squaw Valley v Americe. O si den před startem na rozdýchání vyběhl po skalkách až na Luč (933 metrů). Takže cestu znal, první nejfrekventovanější sjezdovka na Slupečný vrch (900 metrů) ho nezaskočila.

„Přijeli jsme s rodinou na dovolenou, tak jsem toho využil, abych se proběhl,“ usmíval se druhý v cíli všestranný jablonecký vytrvalec Michal Francke (Haven team), zakladatel značky běžeckých holí Haakon a bratr Vency, polárníka a pořadatele běžeckého festivalu na Máchově jezeře. „Cestou z Luče jsem seběhl Ondru, až jsem byl překvapený, ale pak na rovinatějším terénu jsem neměl šanci,“ přiznal.

„Ten mírný seběh kamenitou lesní cestou podél Čertových proudů se mi moc líbil, to je přesně moje,“ potvrdil 33letý Fejfar. Ano, spolu s terénem na Luči (bez krátkého průběhu Loučovicemi) to je jedna z nejkrásnějších trialových pasáží v Česku! Endorfin atakující mozek běžcovy hlavy může způsobit, že tady snadno až přepálíte tempo. Přitom na jeho konci jste teprve v polovině. Profil v klidném lese s malebnými zákoutími se začne pomalu zvedat, až se ocitnete pod lanovkou Střecha. Ta zdolá nejmíň tři sta metrů, výškových, strmých… „Vyběhl jsem ji taky. Zlehka, ale snažil jsem se držet rytmus,“ říkal Fejfar. Nahoře následují ještě schody na vrchol Stezky v korunách stromů. „Ani ty mi nevadily,“ dodal vítěz, jehož čekají na podzim starty ve světovém poháru běžců do vrchu. Seběh zpět do maríny s posledním menším mezikopcem směrem k Alpské vyhlídce už ho nemohl zastavit.

V cíli (1:30:32) měl náskok pěti minut na Franckeho, třetí skončil Jan Kaliberka z Prahy-Motola další čtyři minuty zpět. Skvělou formu opět potvrdil nezdolný padesátník Zdeněk Beck (1:42:12), první z těch, co odběhli i Krkonošskou 50 TRC, on sám si přidal minulý víkend i Žebráckou 25… Z tradičních veteránů tentokrát nastoupil – a pochopitelně dokončil – jen 77letý Petr Janový (3:13:19).

Nejlepší žena Barbora Desperát (CSG tri team) doběhla absolutně devatenáctá (1:52:24). „Běželo se mi moc pěkně, žádná krize,“ pochvalovala si mamina ročního mrňouse a opět velice pestře vytrvalá dáma. Letos má za sebou poslední kompletní Gigathlon ve Švýcarsku a chystá se na Ironmana do Barcelony. Druhá skončila o šest minut za ní zkušená Pavla Fričková. „Běhám pořád, co to jde. Hlavně aby nás to bavilo, že jo?,“ usmívala se. Třetí byla Julia, poprvé pod manželským jménem, Fejfarová (2:07:49). Nechala za sebou i bývalou mistryni světa v duatlonu, Ulriku Schwalbe (2:17:43) z Německa, pravidelnou účastnici Trail Running Cupu.

Velmi solidně obsazenou osmičku vyhrál Jan Hron (ŠuTri Prachatice) za 32:30, třetí byla první slečna, 14letá Emily Hanley (ASK Dipoli) za 40:45. Na kratších okruzích v maríně běžely i desítky dětí.

Příští zastávka čeká Trail Running Cup na Česko-německém půlmaratonu v Nemanicích 24. září.

Kompletní výsledky najdete zde: https://tech.orgsu.com/Site/SG/3

Foto: Martin Wawrzyczek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *