Klikněte pro hledání

Lyže

Věhlasný skialpový etapák Bokami Západních Tater ovládly Češky

Sdílet

Třináctý ročník již legendárního etapového skialpinistického závodu vyhrály české dámy, Tereza Rudolfová, reprezentantka v adventure a čerstvá česká mistryně, s Marcelou Vašínovou, která žije v Rakousku a má z sebu špičkové výsledky v trialových bězích. Možná můžeme hledat uchazečky o start na olympijské premiéře 2026 v severní Itálii, co říkáte?

Více než osmdesát dvojic se postavilo na start třech etap, které hostila pokaždé jiná oblast Západních Tater. Na závodníky čekalo v součtu přes 55 km v náročném horském terénu a k tomu vystoupat 6000 výškových metrů. Počasí tomuto ročníku velmi přálo a tak si všichni užili tři krásné slunečné dny. Perfektně připravená trať, bezchybná organizace závodu i všudypřítomní fanoušci jen umocnili perfektní sportovní zážitek.

“Někdy to šlo dobře a někdy trochu hůř. Kopce byly strmé a sjezdy přísné. Po ránu jsme vždy malinko bojovaly se zmrzlým sněhem, na kterém pásy zase tolik nedrží. Brzy se však proměnil v jarní hmotu, která utíká pod nohama, jak do kopce tak z kopce. Sjezd jsem si zpestřila jen jedním slušným pádem, ale do cíle dojela po svých,” komentovala výkon Tereza Rudolfová.

První etapu hostil Zuberec. Hned po startu ve skiareálu zavedla trasa závodníky do prudkého žlabu vedoucího na Predný Salatín. Chvíli trvalo než se startovní pole ve strmých cik-cacích nadělilo, ale další čtyři výstupy už všichni absolvovali plynule za sebou. Dva výstupy na lyžích a dva na mačkách v součtu znamenaly téměř 1900 m na 12 kilometrech. Etapu i po technických problémech s vázáním vyhráli Slovák Jakub Šiárník se Slovincem Lukou Kovačičem, mezi ženami český tým Tereza Rudolfová s Marcelou Vašínovou.

Na druhou etapu se závodníci přesunuli do Žiárské doliny. Po mírném zato běžeckém začátku vedoucím po cestě na Žiárskou chatu trasa zavítala mezi strmé vrcholy obklopující dolinu. „Tři výstupy na zavedly závodníky na Palčlivé, Tri kopy i Príslop. Prudké žlaby se opět šlapaly na mačkách a během královské etapy čekalo 2 300 výškových metrů na téměř 20 km,“ popisuje Tereza Rudolfová. Vítězové z první etapy zopakovali své umístění i v druhém dni a obsadili průběžné vedení.

Poslední závodní den trasa zavítala do Bobrovecké doliny. Vysoké štíty vystřídala kleč a strmá stoupání spíše dlouhé táhlé přejezdy. Prudké sjezdy nahradilo neméně technicky náročné kličkování mezi stromy. Že i na menších kopcích se dá udělat dostatečné převýšení, potvrdily 2000 výškových metrů na 20 km. Do cíle na chatě Pod Náružím opět dorazily první stejné dvojice nejlepších. “Neméně úžasní byli fanoušci na trati🥳, no nevím, jak bych vám to popsala. Přijďte si to za rok nejlépe zažít na vlastní kůži,” líčí nadšeně česká vítězka.

V akci byla řada dalších známých tváří, třeba výborný blanenský běžec Lukáš Olejníček, veterán Pavel Veselý z Horní Rokytnice a další horalové.

Celkové pořadí Bokami 2022

Muži 1. Šiarnik (Slovensko)/Kovačič (Slovinsko) 6:44:00,7, 2. Anko/Jambrich (Slovensko) 6:54:28,1, 3. Fabián/Ondrášek (Česko – Alpsport Dolní Morava) 6:55:52,0

Muži veteráni 40+ 1. Pisarčík/Madaj (Slovensko) 7:36:10,2, 2. Hubač/Longauer (Slovensko) 7:47:50,7, 3. Mikolajczyk/Pietka (Polsko) 7:48:10,7

Ženy 1. Rudolfová/Vašinová (Česko) 8:22:26,3, 2. Dudášová/Machajová (Slovensko) 9:42:12,6  3. Zelená/Vondráčková (Česko) 10:19:09,0

Foto: Adrian Kasniar

Kompletní výsledky zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *