Klikněte pro hledání

Běhy

Běží se Pečky. Za rekordy i domácím perníkem…

Sdílet

Pečecké ženy už haraší plechy, aby napekly čerstvé a voňavé perníky, muži sváží basy piv. Blíží se 42. Pečecká desítka, monument českého silničního běhu, vážně po třech letech v „normálních“ kulisách středočeského městyse v úrodné Polabské rovině. V sobotu prohloupí, kdo bude chybět.

„Před dvěma lety jsme byli první, kdo odnesl covidové uzávěry, Kbely týden před námi ještě stihly odběhnout. Teď sice ještě platí bezpečnostní opatření, ale už to asi zvládneme jen pro jistotu s rouškou na registraci do sportovní haly,“ chystá se Jiří Katrnoška, šéf oblíbeného závodu. Ten odběhl náhradní mírně osekanou verzi aspoň přece jen loni na podzim na státní svátek 28. října, teď už nebudou chybět od osmi ráno ani tradiční dětské běhy.

Do hlavního závodu je tři dny před startem přihlášeno přes pět set běžců a jejich počet stoupá každou hodinou. Na rekordní rok 2014 s 1100 účastníky to zřejmě nevydá, ale vracejí se reálné počty. Pořadatelé nabízeli převody startovného z posledních zrušených závodů, teď poslední hodiny před startem za stovku. Předpověď počasí slibuje téměř ideální podmínky, po ranních mrazících slunce ohřeje k poledni vzduch až k deseti stupňům. Očekává se mírný větřík, ale záleží ještě, jaký zvolí směr. Výborné časy ze sobotní Kbelské desítky svědčí o kvalitní formě mnoha běžců. Třeba vítězný běchovický šampion Martin Zajíc dal 30:37. A tenhle dvojboj (pro Moraváky obvykle spíš s Prusinovicemi) obvykle vychází, v Pečkách to běží ještě líp než při jarní zahřívačce!

Kdo se chystá z elity? Liberecký dělník všeho běhu Vít Pavlišta, čerstvě bronzový z mistrovské trojky v hale Marek Chrascina, nezdolný, ano už je to tak, věřte nebo ne, veterán Petr Pechek, anebo skorodomácí kolínský Milan Janoušek. Pokud by padla třicetiminutová bariéra, bylo by to skvělé. Obhájce říjnového prvenství Jiří Homoláč (za 30:44) chybí, ještě trénuje v Keni. Ženské pole naopak tehdy nejlepší ozdobí. Bude tu tedy Gabriela Veigertová (za 35:10) a Bára Stýblová, dvě nejlepší z Kbel, vrchařka Adéla Stránská, anebo Pavla Kamínková, a jestliže Pechka už zoveme veteránem, pak ona je běžecká Věc Makropulos. Na cenách čeká 50 000 Kč pro všechny kategorie, z toho pro absolutní vítěze po 6000 Kč, k tomu prémie za traťáky.

Přesně změřená a certifikovaná trať se nemění. Vede po silnici přes Ratenice a Cerhenice k obrátce a zpět se značenými kilometry. I když vám to letí, málokdy to ubíhá… Přihlášky na www.sportt.cz. Ještě pozor při volbě dopravy, na hlavním železničním tahu Praha – Pardubice jsou výluky, takže volte obezřetně větší časovou rezervu.

Naši loňskou reportáž najdete zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

2 Komentáře

 1. Martin Šandera 11. 3. 2022

  V normálních kulisách po 3 letech a Pečky jsou prý město 😀

  Odpovědět
  1. Tomáš Nohejl 11. 3. 2022

   správně, po třech…
   město, já vím, ale malý 🙂

   Odpovědět

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *