Klikněte pro hledání

Kola

Duhovými avatary se na virtuální newyorské dráze stali Adegeestová a Vine

Sdílet

Já vím, venku je krásně. Ale čtěte, to je realita. Jako byste se ocitli ve slavném filmu Luca Bessona Pátý element… Ve futuristických virtuálních kulisách newyorského Central Parku vyrostly průhledné tubusy s drsnými až 17% stoupáky. Podruhé se jelo o tituly mistrů světa UCI v cyklistickém e-sportu, neboli virtuální cyklistice, chcete-li. Bruce Willis ale chyběl…

Druhé duhové trikoty v roce 2022 získali po cyklokrosařích Pidcockovi a Vos nizozemská rychlobruslařka a cyklistka BCT teamu Loes Adegeestová, a Jay Vine. Australan, který si už předloni zasloužil výkony v e-sportu smlouvu ve stáji Alpecin/Fenix a loni skončil druhý celkově Okolo Turecka, nebo na stupních v jedné z etap Vuelty. První tři brali prize-money 8000, 4000 a 2000 eur.

Oba závody se rozhodly až ve finiši, v rovnajícím se brutálním krpále. Tam nejprve nastoupila obhájkyně prvenství Ashleigh Moolman Pasiová z Jižní Afriky, která se po třinácti letech na silnici (naposledy v SD Worx) bude naplno věnovat e-sportu. Ale nakonec teď zůstala bez medaile, turbo zrychlením si zajistila zlato Nizozemka Adegeestová. Přitom početný americký tým se snažil nástupy utahat osamocenou loňskou šampionku, což mu pak k úspěchu nestačilo. „Neuvěřitelné. Před třemi dny se mi v noci zdálo, že vyhraju, ale až v cílové rovince,“ usmívala se skrz slzy dojetí vítězka. V cíli totiž měla náskok…

„Mě to moc bavilo, celý závod i závěr,“ hlásil Jay Vine, kterého doprovázela na vedlejším trenažéru jeho žena Bre, která už vyjížděla nohy po svém závodě. „Je to skvělé, ještě abych se dostal do národního týmu na mistrovství světa na silnici, které se letos koná u nás doma v Austrálii,“ dodal. Také Vine zaútočil zezadu, když už se zdálo, že titul znovu získá německý veslař Jason Osborne. Ale ještě ho předjel druhý Australan Freddy Ovett. Přitom Osborne loni po triumfu na mistrovství světa dostal smlouvu od QuickStepu a v jeho barvách se ukázal na Okolo Slovenska.

Trať vytvořená na platformě Zwift Knickerbocker měla 54,9 km na dvou okruzích s celkovým převýšením 944 metrů. Na 160 cyklistů, vzešlých z celosvětových i kontinentálních kvalifikací, šlapalo na trenažerech doma nebo ve svých klubech, na obrazovce se objevovali v okýnkách s údaji o wattovém výkonu a tepech, na hlavní ploše probíhal souboj avatárů, kreslených cyklistických panáčků, jako ve videohře. Kromě hrubého fyzického výkonu mohl každý z nich využít tři herní prvky – 3x nástup do spurtu/30 vteřin, 2x aeropozici/15 vteřin a 2x odlehčení do stoupání/15 vteřin. Všichni museli splnit přísné normy ohledně materiálů, ale i antidopingových testů. Účastnili se jezdci z 25 zemí, bohužel bez českých barev, neboť zdejší svaz má partnerskou domácí platformu Rouvy, která funguje jinak, vytváří tratě na základě reálných kulis.

Cyklistický e-sports má velkou podporu UCI v čele s jejím prezidentem Davidem Lappartientem. „Je to pro nás úplná revoluce, další cesta, jak získat nové lidi pro cyklistiku. Vždyť počet členů platformy Zwift je vyšší než závodních licencí ve všech národních federacích,“ řekl. Inspiroval se i cestou motorsportu, kde od počítačů vzešla už řada špičkových pilotů. Program podpořili i další přední cyklisté biker Nino Schurter, legendární dráhař sir Chris Hoy nebo bikrosová čarodějka Marijane Pajónová. Cyklistika se zařadila mezi devět „fyzických“ sportů, které ukázaly loni v rámci olympijského e-sportu. Při vší zábavnosti tu pořád zůstává prioritní výkon na rozdíl třeba od špičkového e-fotbalu ve hře FIFA. V závodech se mohou poměřit přední silničáři s trenažerovými specialisty. „Určitě to je zajímavé zpestření, jde jen o to, jak se dokáží v zimní přípravě adaptovat z najíždění kilometrů na silnici na trenažér,“ řekla Cherie Pridhamová, sportovní ředitelka ženského týmu Lotto/Soudal, která spolukomentovala přenos na Eurosportu.

Ale ten vítr ve tváři jako na kole venku vám žádný domácí větrák nenahradí, že…

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *