Klikněte pro hledání

Běhy

Ti, co mají běhání rádi, u něj zůstali. Top loňských běžeckých soutěží

Sdílet

Už podesáté vyhlásil po roční pauze Český atletický svaz Top běžecké soutěže, myšleno ty mimo dráhu, jak se v jeho slovníku používalo. Setkání pořadatelů i běžeckých osobností v Caffesion Gallery na Střeleckém ostrově v Praze přineslo pár zajímavých postřehů.

Tak tedy, a to musí zaznít hned na začátek, jediné kritérium pořadí tvoří počet účastníků. Po pravdě jeden skutečně rigorózně měřitelný údaj, na druhou stranu však nevypovídající celkově o charakteru a kvalitě akce. Což však jsou pojmy značně volné, ovlivněné subjektivním úhlem pohledu.

„Zachránili nás virtuální běhy, bez nich by to nešlo, u nás tak běželo sedmnáct tisíc lidí,“ komentoval loňský složitý rok Tomáš Pavel, pořadatel 25 podniků, například série Winter Runů nebo Night Runů, který ve svém týmu zaměstnává čtyři lidi na full-time job a desítku stabilních si najímá na víkendové akce. I proto všemožnými zákazy a omezeními nejvíc trpěli právě ti největší, vždyť lídr trhu RunCzech zvládl skoro plnohodnotně jen Olomoucký půlmaraton, karanténou utrpěl Vokolo Príglu i Pardubický půlmaraton.

Na druhou stranu, řada menších závodů, povětšinou přírodních a také chystaných více srdcem než peněženkou, přežila bez úhony. „Ti, co mají běhání rádi, u něj zůstali. Ale děti nám zlenivěly a chvíli to potrvá, než je dostaneme zpátky. Vidím to, jsem na hřišti skoro každý den. Musíme jim pořád opakovat, jak je to běhání krásné,“ řekla Jarmila Kratochvílová, legendární světová rekordmanka (na 800 metrů platí její čas už 38 let…) a trenérka.

Čerstvý padesátník Jan Pešava dostal startovné na Běchovice, kde běžel naposledy před čtyřmi lety za „velice těžkých“ 39 minut. „Běhám teď asi jednou týdně desítku a pak čtyři dny ležím. Už mi utíká i mladší dcera to špatně zvládám,“ usmál se. Přitom patří k posledním českým běžcům, kteří je dokázali dát pod třicet (28:59). Kdy se objeví takoví další? „To je hodně daleko. V mlze,“ prohlásil Jiří Sýkora, poslední český finalista na vytrvalostních tratích (9. na 1500 m) z olympiády v Moskvě 1980.

„Už se moc těším do Peček, i když víc na náš holčičí mejdan, než opravdový výkon,“ přivítala následující sezonu nezdolná Petra Kamínková. „Pak nebudu chybět na půlmaratonu u nás v Olomouci a ostatní ještě nevím, co stihnu, podle práce,“ představila své plány. A pak ocenila pořadatele závodů. „Pořád mi říkali, že bych měla něco udělat u nás na Svatém Kopečku. Ale když vidím, kolik je s tím práce, na závod radši jen přijedu a užiju si to běhání,“ smála se.

Vývojová křivka zájmu o běhání už vinou nejrůznějších okolností svůj pahrbek boomu překonala a klesá. Přesto papírová Termínovka, svazová knížečka, navazující na unikátní „samizdat“ Iva Domanského a Pavla Frčka, obsahuje pro letošní rok přes tisíc nabídek. I když začíná až od března… Šampaňským ji pokřtili dvě dámy Monika Deverová, přes čtvrtstoletí držitelka českého rekordu na 5000 metrů, nyní trenérka malých biatlonistů, a Kristiina Mäki, která by všechny nestihla, ani kdyby se pokusila naplnit své oblíbené olympijské heslo o „vytrhaných nohou“.

Top běžeckých soutěží ČAS 2021

Závod

Kategorii jednotlivých závodů vyhrál štafetový Vltava Run. „Kapacitu nejde nafouknout a dělat závod dvakrát do roka jsme odmítli. Vracíme se do května, limit tři sta týmů zůstává,“ sdělili pořadatelé. Prozradili jen, že celou trasu 360 km poběží (po několik dní) i dva jednotlivci. Druhé místo patří svazovým Běchovicím, tam se prý také nic měnit nebude, mnohem víc je třeba ctít tradice. Pořadatelé třetího Klánovického půlmaratonu přiznali ztrátu energie a prozatímní zrušení svých dalších podniků seriálu 3 pro zdraví (jarní duatlon + mini adventure + MTB závod a trail run na konci prázdnin).

 1. Vltava Run 3262
 2. Běchovice-Praha 2094
 3. Klánovický půlmaraton 846
 4. Fit půlmaraton Plzeň 811
 5. Hradecký půlmaraton 732

Akce

Sem se řadí akce s více závody v jeden den. Nejlíp obsazený byl Třeboňský (půl)maraton a desítka, pak Olomoucký půlmaraton RunCzech a třetí další „veterán“ Velká kunratická. Ani tam novinky nečekejte. Zato čtvrtý Český běh žen (s muži v organizačním týmu i mezi fanoušky) plánuje expanzi z Ostravy do dalších měst.

 1. Třeboňský půl/maraton a desítka 2352
 2. Olomoucký půlmaraton 2052
 3. Velká kunratická 2006
 4. Český běh žen Ostrava 1071
 5. Ostrava City Marathon 1001

Seriál

Bez potíží přežil osmidílný Běhej lesy, který přidal úspěšně i slovenskou edici. „Trefili jsme díru na trhu, Behej lesmi má možná větší potenciál na Slovensku,“ tvrdí organizátoři. Druhá série Run tour chystá nový devátý podnik, kde, to však ještě tají. Také třetí Night Runy zůstávají zatím s osmi závody.

 1. Běhej lesy 9267
 2. Runtour 7735
 3. Night Run 7193
 4. Triexpert cup Brno 2456
 5. Horská výzva 1251

Festival

Nová kategorie ocenila pouze vítěze, nejspíš proto, že podobný projekt tady neexistuje. Olympijský běh se koná v jeden den v devadesáti městech, tomu lze obtížně konkurovat.

 1. Olympijský den 5001

Foto: Tomáš Edlman

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *