Klikněte pro hledání

Běhy Kola

Pětimetrové vlny spláchly havajskou Xterru na duatlon. Češi brali čtyři tituly

Sdílet

Pětadvacáté narozeniny mistrovství světa Xterra v terénním triatlonu na Havaji oslavili jeho účastníci poprvé v historii duatlonem. Pacifik odplavil plaveckou část, navíc pršelo a jelo se na blátě. Zato byly k vidění velryby!

První zlato získal Hayden Wilde z Nového Zélandu (2:18:39), který tu už dvakrát vyhrál jako junior do 19 let. Mezi ženami obhájila titul aktuální světová triatlonová jednička Flora Duffyová z Bermud (2:39:49). Triumfovala zde už pošesté.

Početná česká výprava se 14 závodníky, nejvíc po Američanech a Francouzích, také brala úspěchy. Kateřina Ježková byla absolutně nejlepší ve věkových kategoriích mimo elitu (patří do 35-39, absolutně skončila desátá!). „Havaj plná zážitků, velkých změn, bolesti, ale se šťastným koncem vybojováno,“ radovala se. Tituly zde braly i Barbora Stupková (15-19), Hana Odlová (25-29) a první český handicapovaný účastník Miroslav Motejzík. V elitě byl nejlepší dvanáctý Karel Dušek. Otec české Xterra Michal Piloušek senior znovu vyrazil na trať i s Michalem juniorem.

Epicentrum vyrostlo opět u hotelu Ritz-Carlton v Kapalua na severovýchodě ostrova Maui. Začínalo se tříkilometrovým během, následovalo 31 km na horském kole a končilo 11km trailovým během. Elita startovala už v osm ráno, pršet začalo až později po deváté.

Bronzový z tokijské olympiády na silnici Wilde vedl už po prvním běhu (10:34), kdy si získal zhruba půl minuty na další favority včetně Serrierese, Ruzafy i amerického pamětníka Middaugha. „Full gas od začátku, co jsem skočil na kolo. Jel jsem hranu, abych zjistil, jestli někdo nepojede se mnou. Získal jsem malý náskok, ale do dalších trailů mě docvakli a spolupracovali jsme,“ vyprávěl.

Jakmile začalo pršet, Wilde začal klouzat a Španěl Ruzafa se zkušenostmi ze světového poháru horských kol zaútočil. Předtím totiž musel zastavit a rovnat si brzdovou páku. „Bahno hodně změnilo,“ říkal muž, který zde zajel poosmé v řadě nejlepší kolo. Ale v depu měl jen 5 vteřin na prachatického krále Francouze Serrierese a dalších 7 na Wildea a Američana Ridera, který vyrazil na trať i se svým otcem.

„Úžasné, že jsem dokázal držet krok s nejlepšími,“ pochvaloval si. „Ale ve druhém depu jsem měl po jízdě v blátě totálně rozbité nohy a jen se snažil dostat do cíle. Wilde šel do čel zhruba na prvním kilometru a už se vůbec neohlédl. „Věděl jsem, že je to z kopce šel jsem, co to šlo, abych na hochy vyvinul tlak. Měl opět nejrychlejší běh (40:11) a v cíli náskok 23 vteřin na evropského šampiona Serrierese. „Kdyby začalo pršet dřív, mohl jsem vyhrát. Ale byl to možná nejtěžší závod, co jsem kdy jel,“ říkal potom. Na Ruzafu zbyl bronz, v top 4 skončil pokaždé v posledních osmi letech.

Flora Duffyová vládla ve všech částech trati už počtvrté za sebou (!!!) a v cíli měla náskok šesti minut na Loanne Duvoisinovou ze Švýcarska. Dlouho druhá Italka Peronciniová měla drsný pád na kole, kde rozbila sedlo. Nedosáhla ani na třetí místo, které získala i s křečemi Mexičanka Flipová. Ještě desátá skončila kanadská veteránka Melanie McQuaidová.

„Bylo to správné rozhodnutí zrušit za těchto podmínek plavání, i když jsme to nečekali. Jsem ráda, že jsem předvedla dobrý výkon,“ říkala spokojeně vítězka. Od roku 2013 vyhrála 18 z 21 Xterr, které jela, z toho posledních třináct ji nikdo neporazil… „Měla jsem na sobě poslední dobou tolik tlaku, že už se těším jen na dovolenou,“ dodala. Oba vítězové brali po 20 000 dolarech, celkem na prémie padlo 100 000 dolarů.

„Možná bych měl být spokojený, ale nejsem. Nikdy se mi nestalo, že by mě na běhu chytila křeč a to hned čtyři minuty po startu… Výkon pak nebyl stoprocentní. Kdyby, a nemám to slovo rád, se jel klasický triatlon, věřil bych si na šesté sedmé místo. Holt, každý rok není posvícení,“ napsal Karel Dušek.

Velký příběh zde napsal strakonický bojovník Miroslav Motejzík, xterrácký pokračovatel ironmana Zbyňka Švehly. „Několikrát jsem na blátě spadl, ale sebral se a jel dál,“ říkal do kamery poté, co se po 4 hodinách a 20 minutách dostal do cíle. „Je to motivace do budoucna, necítím se stár,“ přidal.

Tak zase za rok?!

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *