Klikněte pro hledání

Cesty

Mezinárodní festival alpinismu nebude, Obzory zatím odolávají

Sdílet

Zpřísňující se bezpečnostní omezení v souvislosti s covidem utahují oprátky kolem krku dalších akcí. Ladislav Jirásko, šéf prestižního Mezinárodního festivalu alpinismu v Praze, včera svoji akci stejně jako loni musel odvolat. Jen čtyři týdny (24.-26. 11.) před jejím konáním… Cestovatelsko-outdoorový festival Obzory, který se koná už příští víkend (13.-14. 11.) to zatím nebalí. Putovní přehlídka Mezinárodního festivalu outdoorových filmů lehce upravuje zastávky (zrušeny Staré Hamry, Kayak bar v Praze bude 9.-11. 11., atd.), sledujete webové stránky.

„Po roce se opakuje stejná situace. Při telefonickém dotazu na Ministerstvu zdravotnictví následovalo vysvětlení, že respirátor je povinnost i přesto, že budou mít účastníci platné očkování a že při divadelním uspořádání sedadel v sálu musí být zajištěna jejich vzdálenost 1,5 m. Současně bylo řečeno, že pokud se bude situace u nás zhoršovat, zcela jistě budou následovat další nařízení. Ve Velkém sálu Slovanského domu bude tedy možné umístit místo 600 jen asi 200 sedadel pro orouškované návštěvníky,“ vysvětluje Jirásko.

„Všichni víme, že počet infikovaných roste a vyhlídky nejsou optimistické. Začíná scénář, který známe z minulého roku. Nevíme, jaká další nařízení nám budou vnucována. Nejistota začíná určovat naše jednání a rozhodování. Nejspíše nastane chaos, který nám odstupující vláda předvádí celé dva roky. Z výše uvedených důvodů jsme rozhodli i letošní ročník MFA Praha 2021 odvolat. Všem našim příznivcům se omlouváme,“ doplnil.

Chystal českou premiéru filmu Vylezli do nebe o tragicky zahynuvších horolezcích Davidu Lamovi, Hansjörgu Auerovi a Jessie Rosskeleym, unikátní expozice velkoformátových fotografií Heinze Zaka Milníky světového lezení, setkání s tradičními účastníky Petrem Habelerem, Markem Holečkem, Hansem Kammerlanderem nebo Radkem Jarošem a dalšími, představení horských regionů. Marně…. Snad tedy za rok 25.-27. 11. 2022.

„Máme prodáno míň vstupenek než v uplynulých letech, s tím se asi dalo počítat. Ale myslíme si, že se lidé o návštěvě rozhodnou na poslední chvíli podle aktuální situace,“ říká David Gladiš z pořadatelského týmu festivalu Obzory, který se koná už posedmé příští víkend 13.-14. listopadu na Filozofické fakultě v Praze. Online stojí lístek na celé dva dny 590 Kč, předloni přišlo 2700 lidí.

„Respektujeme opatření s odstupy podobně jako v kinech a divadlech, a vyzýváme návštěvníky k použití zeleného pasu, k dispozici budou na místě i samotesty. Ale na druhou stranu nemáme kapacitu všechno kontrolovat. Necháváme každému na jeho odpovědnosti a svobodném rozhodnutí, jestli chce za těchto podmínek přijít. A my věříme, že máme co nabídnout,“ dodává.

Hlavním tahákem zůstává koncept festivalu a jeho program pod tradičním heslem: „Jediný víkend, kdy stojí za to zůstat v Praze.“ Nabídka 80 přednášek, workshopů a filmů proběhne v šesti sekcích – Cestování, Treky a turistika v horách, Běh a běžecká akademie, Skialpinismus a zimní sporty, Pádlování a vodácká turistika a Horolezení a feráty, chystá se i dětský program Mini Obzorů. Objeví se tu Honza Trávníček, Zdeněk Hák, Jakub Cejpek, Peggy Marvanová, Petr Vabroušek, Marcela Vašínová a další známé i méně objevené tváře.

Foto: Jakub Cejpek, archiv Marka Holečka, Petra Horkého a MFA

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *