Klikněte pro hledání

Běhy

Hop přes motolské jamky, po heboučkých férvejích a grýnech…

Sdílet

Bývala to příjemná tečka za sezonou s jednou výjimkou, kdy se závod přesunul do začátku prázdnin v rámci mistrovství republiky v krosu. Vzhledem k po/přesunům termínů v letošním roce by to měla být jen pohodová zastávka v nabitém podzimu. Další covidový kříž už snad nepřijde. Tak si pojďme užít desítečku na zelené grýny na golfové hřiště do pražského Motola. Nyní v neděli 7. listopadu, už posedmnácté.

Ani loni pořadatelé Trail Running Cupu nezrušili jediný závod. I v Motolu se ale muselo běžet až těsně před Vánoci s omezenímí, intervalově, ovšem s plnohodnotným měřením i cenami pro nejlepší. Jen startovní a cílová branka se musela přestěhovat k výjezdu z areálu, do místa, kde se tradičně zabíhá do přilehlého lesíka. V časovce byli nejlepší český reprezentant Jáchym Kovář a Martina Hampejsová, někteří účastníci si ji z radosti dali dvakrát.

„Teď se hlavní koridor zase vrací na tradiční místo pod jednu z centrálních puttovacích ploch,“ říká ředitel závodu a tvůrce tratě Martin Dvořák. Jeden okruh měří 2,5 km a má 57metrové převýšení. Běží se tedy čtyřikrát, anebo dvakrát (na doprovodné pětce).

Povrch je sice povětšinou úžasně měkkoučký, kromě přibližně tří set metrů po zmíněné lesní cestě. Profil v půvabných lhotákovských kulisách však není vůbec snadný, odpočítávat si můžete čtyři kopce, tři táhlejší utahováky a jeden prudší krpál před cílem. Však jsme na půdě nejen nejstaršího klubu, ale především jednoho z nejnáročnějších golfových hřišť v Česku.

Předpověď počasí už směřuje k poklesu teplot a nočním mrazíkům, po příjemném a suchém říjnu však ferveje jistě nebudou rozblácené. Dá se běžet v libovolném obutí. Silničky sice podklouznou, ale dáte to v nich taky. Naopak jednou za rok si tady zaslouží vytáhnout ze škatule tretry nebo orienťácké speciálky, drobné hřebíčky jsou zde ideální volbou.

Jako obvykle se vrací bohatý rozpis mládežnických závodů všech kategorií od 10 hodin (a 100 metrů) do 11.45 (a 2,5 km). Hlavní desítka startuje ve 13.15, doprovodná pětka předtím ve 12.30. Příjemný závodně-běžecký zážitek zaručen.

V průběhu let se tu objevila většina hvězd českého běhu z dráhy i terénu od Evy Vrabcové a Jakuba Holuši přes Milana Kocourka až třeba k Robertu Krupičkoví, olympijští vítězové Kateřina Neumannová nebo David Svoboda. Některé se na oblíbenou trať pravidelně vracejí jako například Ondřej Fejfar, který závod propagoval na své nedávné výpravě až v Americe u Lake Tahoe na Broken Arrow Skyrace. A zařadil si ho do programu přípravy na mistrovství světa v běhu do vrchu Thajsku, které bylo nakonec zrušeno… Na rozdíl od Motolských jamek, kam může vyrazit i se svojí přítelkyní Julií Šimáčkovou. Ta se ukázala už jarním vítězstvím v Brdském půlmaratonu TRC. Fejfar vyhrál zde předloni poslední regulérní závod (v čase 37:47).

Už při prezentaci čeká na účastníky povzbudivý pozdrav, v cíli pak (nejen) medaile. K dispozici bude po celý den špičkový masér Karel Kuchynka! Přihlášky a další informace najdete na www.trailrunningcup.cz

Reportáž z loňska je zde.

Foto: Martin Wawrzyczek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *