Klikněte pro hledání

Běhy

Poprvé až na vrchol Králického Sněžníku, to bude odměna za maraton

Sdílet

Třicítka, sky půlmaraton a teď už … celý maraton konečně i se samotným vrcholem (1428 metrů). Běžecký potlach Trail Running Cupu na Králickém Sněžníku, odkud plynou vody do tří moří, získává zcela nový rozměr, buďte u toho, u další premiéry. Už tuto sobotu (16. 10).

Snad ještě svěží horské podzimní počasí (jistě, s nočními mrazíky) přivítá běžce na unikátní trati. Z původního termínu „přetíženého“ počátku září se v létě přesunul až sem do října. Což mohlo přinést další motivaci vzhledem k nedávno zrušenému pražskému mezinárodnímu maratonu na silnici.

„Loni se nám zásluhou omezení ochranářů mírně protáhla, a když jsme hledali, jak ji nechat stále atraktivní a pěknou, vyšel nám z toho rovnou maraton,“ usmívá se ředitel seriálu Martin Dvořák, který zde vytyčil první trať už před devíti lety. „A taky se za odměnu, někde na třicátém kilometru, dostaneme na vrchol, to bude určitě zážitek,“ dodává.

Vyráží se po úplně původní trase v lese nad Dolní Moravou, tedy žádné sápání do sjezdovky, ani hravý, leč stejně stoupavý bikepark. Částečně se kopíruje loňská trasa, ale ještě se protáhne oklika kolem Sviní hory (1074 m). Tady už, věřme, zbyde čas i na východní výhledy směrem k Jeseníkům a Pradědu. Pokračuje se v opačném svahu nad Hynčicí, oproti minulosti se vynechává vrchol Sušiny, zato přichází později Stříbrnice (1250 m) a pak samotná homole Králického Sněžníku (1425 m), v loňské lockdownové zimě častý cíl skialpových uprchlíků. Odtud už se klesá po česko-polské hranici k Malému Sněžníku a dále k napojení na původní známý seběh k říčce Moravě. Cestou podél ní vyklepete nohy pro závěrečné stoupání do částí sjezdovky před seběhem do skiareálu k Vistě. Povětšinou v lese, v horních pasážích mezi klečí a kosodřevinou, po kamení. Ale žádný popis dosud jen virtuální trasy nenahradí prožitek, to chce zažít/běhnout na vlastní nohy.

Pohybujeme se v domácím revíru zdejšího pána Roberta Krupičky, jednoho z nejlepších tuzemských horských běžců posledních let. Jeho pojem „pořádně si vyrajblovat nohy“ se stal charakteristickým. Loni to dokázali nejlíp nováčci Jan Strapek a Barbora Nováková. V minulosti se na zdejších tratích ukázali i další známé tváře, komplexní zážitek máte zaručen.

Přece jen už jsme v horách, tudíž se vyžaduje povinnost nabitého mobilu a doporučuje se i slabá svrchní bunda, čepice a rukavice pro případ náhlé změny počasí. Čtyři občerstvovačky (9., 20., 28. a 37. km), případně horské bystřiny, by měly dostatečně pokrýt nutriční potřeby.

Obě tratě – 42 (s respektuhodným převýšením 1498 m) i taktéž zajímavá doprovodná 13 startují v 10 hodin. Tentokrát kompletní zázemí zůstane v luxusním hotelu Vista, včetně teplé sprchy a občerstvení po závodě, vyhlášení výsledků nebo masérského servisu Karla Kuchynky, který se stará o přední české běžce Víta Pavlištu, Evu Vrabcovou nebo Ondřeje Fejfara.

Rodinku můžete po dětských závodech vypustit do nového Mamutíkova parku s největším modelem tohoto tvora na světě. Anebo nahoru na Stezku v oblacích, která se zapíchla do kraje jako sršatice, přistálá odněkud z vesmíru.

Více informací najdete na www.trailrunningcup.cz nebo na facebooku akce.

Loňská reportáž je zde.

Report z posledního závodu TRC tady.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *