Klikněte pro hledání

Lyže

Běžka Kästle, rakouská orlice z českých rukou, se vrací do světa

Sdílet

Také do běžecké stopy a na skejtové cesty se vrací značka Kästle. V tomto případě skutečně česká práce s rakouským logem. Co nabízí letos a kdy dojede do špice? O tom nám vyprávějí lídři rodiny tvůrců této běžky Martin Petrásek a Vít Fousek.

Poslední značkou, která prošla podobnou cestou, byl Salomon. V roce 2002 začal s běžkami, teď je dělá osmnáct let a patří mezi světovou top 5 (spolu s Fischerem, Atomicem, Rossingolem a Madshusem. Ale vstoupili na trh a měli už vynikající boty, dostali se do povědomí zásluhou závodníků o osm let později. Kästle přerušili kontinuitu běžeckých lyží na třicet let a teď jsou zpátky do třetí sezony. 

Kästle se vrací, příběh znovuzrození

V roce 2017 sem nastoupili Martin Petrásek, bývalý přední závodník, a Vít Fousek, elitní servisman reprezentace a Lukáše Bauera. První má na starost závodníky, druhý přenos podnětů do výroby. Tam lepí lyže Josef Kučera, další bývalý rider a servisák i testér národního týmu. Elitním testovacím jezdcem se stal po skočení závodní kariéry špičkový laufař Jiří Ročárek.

První rok pracovali v Novém Městě se Sporteny, v létě 2018 došlo ke spojení s Kästle, první vlastní kolekce se připravila loni. Teď se buduje širší vývojová základna celého Nordic programu. „Lyži známe dopodrobna. Ale pořád potřebujeme najezdit stovky kilometrů a zažít všechny pocity,“ říká Petrásek.

Přesto už v kvalitě nezaostávají. Prestižní německý server www.xc-ski.de dělá velký test běžek. Známý obchod Sport Willy v Ramsau nakoupí lyže, pozve si Toko, aby mu namazalo a k tomu deset dvanáct testérů. „Byli jsme tam už dva roky za sebou. Jak jste to tak rychle dokázali, že už máte srovnatelné parametry, ptali se nás,“ těší oba.

Odpověď se zdá logická a jednoduchá. Vychází pravděpodobně z toho, že v Novém Městě lyže umějí udělat a jen přidali ten nejvyšší mód. „Majitel nám dal zelenou a jen se ptá, jestli se dá na našich lyžích vyhrát. Musíme, odpovídáme mu. Jsme rádi, že se můžeme pochválit za celý tým včetně dělníků z fabriky,“ přidává Petrásek.

„Všichni dnes vědí všechno o těch druhých,“ rozvažuje Fousek. „Každá firma má svůj styl a technologii, ale chce dojít k podobným parametrům, aby byla funkční. U klasiky by měla mít křivku mazací komory a nastavení špiček a patek, moc odlišností tam není. U skate je větší rozdíl mezi značkami, odlišné nastavení i stavba. Kästle si našlo cestu, všichni se tu snaží, sedli jsme si a posunuli jsme to, ale potřebujeme ještě čas. Nedobíháme ostatní, už jsme je doběhli. Jen  potřebujeme získat důvěru a ukázat se se špičkovým závodníkem. Pak se ukáže, jak jsou úplně dobrý,“ dodává.

„Kdybych tady měl dnes Lukáše (Bauera) v nejlepší formě, vyhrál by na nich taky. Uměl by si vybrat. Vím to a jsem o tom přesvědčený, všechny lyže jsem mu vybíral a testoval je s ním. Přitom tehdy jsem ty možnosti neměl, takhle si je sám nastavit,“ shrnuje nejlepší hodnocení.

Špičková závodní lyže míří do světa

Elitní skatová lyže RX 10 2.0 je úplně novým produktem, který má za sebou poctivý vývoj. „Vymysleli jsme ji už někdy roku 2017, a  teď se dostala do fáze, že ji máme hotovou ve skate verzi a dokončujeme klasickou,“ říká Martin Petrásek.

Ostatní firmy věnují podobnému produktu více času, až pět šest let testování. Tady to zvládli rychleji a sami jsou mile překvapeni, že vypadá velmi konkurenceschopně. „Vrátili jsme se k tradičnímu pojetí lyže bez prolisů a designových vychytávek. S 3D profilem u jiných modelů pokračujeme, ale tady ne,“ shrnují tvůrci. S nejvyšším modelem se chtějí dostat do tvrdého prostředí nejvyššího marketinku závodů FIS, IBU i Ski Classics.

„Je to nová moderní lyže, splňující požadavky pro všechny nejlepší závodníky. Vůbec bych neměl strach ji dát komukoliv ve špičce, do světového poháru,“ tvrdí přesvědčivě Fousek.  

„Za ty roky jsem si udělal ideální obrázek: většina firem dělá lyže buď víc na studené, nebo na teplé podmínky. Ale já jsem vypozoroval, že dobrá konstrukce jede na všem – na prašanu, vodě, teplém sněhu i studeném – ten grunt tvoří skluzové vlastnosti, bez ohledu na to, jestli pak přidáte klistr, anebo se vydáte na prašan. Rozdíly dělají měkčí nebo tvrdší konstrukce, to jo, pak pár detailů jiné skluznice,“ dodává.

Kvalitní klasičky i skate pro všechny

Kästle má nyní v portfoliu 19 modelů běžek, klasiček, skatových i skinů. „Věnujeme se postupně i dalším řadám, pomáháme s nastavením i parametry. Další lidé pracují i na designech, což považujeme v této střední vyšší kategorii za důležité. Vedle tradiční kombinace bílá a černá, jsme letos přidali unikátní mintovou (ze začátku byla červená, ale tu má dost jiných značek, pozn. aut.). Začali jsme tři základní modely, to byl správný krok, postupně sestupujeme i níž a přidáváme další řady, nutnost je mít lyže i pro děti a juniory,“ shrnuje Petrásek filozofii.

Jiří Ročárek a Vít Fousek při testování.

„My jako dlouhodobí výrobci s historickou tradicí Artisu a Sportenu můžeme získat výhodu, protože máme zkušenosti s nižšími řadami, které se tu vyráběly i pro ostatní značky. Jestliže získáme důvěru a ukážeme se světu i přes nejlepší závodníky, máme opravdu velký potenciál,“ tvrdí optimisticky Fousek. „Kvalitní závodník na pomezí dorostence a juniora si může spočítat, že Kästle se o něj postará líp, než jiná přední značka, která zabezpečuje víc lidí. A na tom může vydělat,“ ukazuje trpělivou cestu. „Děcka, jak jim říkám, junioři z reprezentace od Martina Koukala, už je mají a jezdí fakt dobře.“

A pak doplňuje: „Není tady jen RX 10 2.0, taky třeba XP 20, to je mínus 2, XP 30, mínus 3 model, i ta nejnižší celodřevěná XA – tvarem moderní, pevnější, s velmi dobrou skluznicí a velmi dobře broušená. Já sám bych si ji teď klidně koupil. Řekl bych, že děláme až nadstandard. V těch nižších řadách jsme na tom líp než ostatní, v tom nejlepším už moc vymyslet nemůžeš. Za tím si stojím.“

Skiny aneb když se nemaže

Skate i klasice se věnují rovnoměrně, stále výraznějším trendem jsou však „skiny“ – běžky s malými „tuleními pásy“, které stoupají a pak i jedou, aniž byste museli mazat.  Nepoužívají jen „turisti“, ale Kästle je dávají i nejvyšší řadě RX10. Spousta lidi neumí mazat a i další chtějí mít pohodu. Mění se technické a konstrukční prvky lyže ve srovnání s tradiční „mazací“ variantou?

„Lyže se nastaví odlišně, aby byla pohodlná a dalo se z ní odrazit. Je to kompromis pro lyžaře. Na všech druzích sněhu sice není komfortní, ale na tvrdé stopě a stabilních podmínkách jela velmi slušně. Při špíně a padajícím sněhu tu rychlost ztrácí,“ hodnotí Petrásek. Dál už záleží na materiálu skinu, výšce chlupu, k vyladění pozice přispívá i posuvné vázání – do kopce posuneš na jednu a z kopce na druhou stranu na jeden dva kliky.

„Dají se dělat na vysoké úrovni, pokud investuješ materiál. Skina je podobná normální lyži, naopak s náročnější výrobou, musíš udržet správně komoru. Já jsem ortodoxní mazač, ale není jeden vosk… Skiny jsou ale na výběr náročnější,“ přidává svůj postřeh Fousek. Na skluznici lyže bývá jeden standardní skin pásek, není zvykem ho měnit.

Laufařský speciál, to je hybrid

Další vývojová větev roste pomalu v laufařských speciálech, tedy lyžích, vyladěných na soupažový „píchací“ styl, kterým jezdí stále širší špička maratonského pelotonu. Charakter lyže vypadá zjednodušené jako skate lyže do stopy.

První s nimi přišel Fischer na tzv. DP, kde na klasických lyžích trošku změnil stavbu, aby se nemazala, ale byla komfortní i do odrazu. Loni na prvních závodech použilo tento typ už devadesát procent předních závodníků. „Okamžitě jsme zareagovali a koncem ledna měli hotové první testovací série skate DP. Máme ji připravenou, půjde na ISPO a příští rok do prodeje. Naši závodníci ve Ski Classics je budou jezdit už letos,“ potvrzuje Petrásek.

Ano, jedná se o skate lyži s drobnými úpravami a odlišným nastavením. Můžete na nich jet klasiku. „Když je postavíte vedle sebe s ostatními, vypadá jako skate, ale s parametry klasičky. Je to jakýsi hybrid. Podle mě jde o stejný vývoj jako v začátcích bruslení. Začalo se s klasičkami, ale balík jezdí natěsno, lyže se zkrátila,“ dokresluje.

Každopádně tato lyže začíná být velice zajímavým segmentem, vývoj zde postupuje mílovými kroky. „Soupažení se stává samostatnou disciplínou. Ve Ski Classics už můžeme vidět specialisty, kteří takto jezdí do mládí, mají techniku a styl a potřebují na to lyže. Další lidi to pak vidí, chtějí kopírovat vzory a chtějí takhle závodit. Přitom ten styl sám o sobě není snadnější, jak by se mohlo zdát, je to o dokonalé technice jako dva další styly, klasika i bruslení. Je potřeba ty lyže dělat,“ má jasno Fousek.

Naopak tzv. „kombi“ lyže, na níž byste mohli bruslit, ale i zajet do stopy, pozvolna vyklízí pozice. V Novém Městě zůstává třeba model Sporten Perun ve verzích se skiny i se šupinami, mají „protismyk“. Jsou širší, stabilní, kratší. Ale hlavně – Nemažou se!

Ať žije c. a k. monarchie aneb česko-rakouská spolupráce

Přestože běžky Kästle se na rozdíl od alpského programu přesunuli komplet do Nového Města na Moravě, rakouská matka pomáhá, jak se dá. „My vyvíjíme lyže. Oni dělají obchod, marketink i další činnosti, pomáhají s designem, testy. Bývalý závodník Marcus Meister je šéfem obchodu, působil už patnáct let ve stejném oboru pro jinou značku. Nově pro nás dělá Marcus Weeger, juniorský mistr světa, Němec z Oberstdorfu, který se opravdu umí se svézt na těch lyžích,“ hodnotí Petrásek.

A tak se vzestup ubírá správným směrem. Kästle už bude třeba oficiálním dodavatelem pro klasické mistrovství světa 2021 v Oberstdorfu, všichni předjezdci tam pojedou na lyžích s orlicí na špici.

„Cílem je dělat dobrý lyže a věřím, že to všichni cítí. Běžky jsou z Nového Města a dělají je Češi se svými technologiemi. Rivalita značek vymizela. Už ani v Rakousku běžky Kästle, myslím, nikdo nepamatuje,“ říká Fousek. Procenta vlastní značky se v továrně na Vysočině zvyšují. Během možná pěti let se s novou halou chtějí dostat až ke 200 000 párům všech lyží, z toho polovině běžek. Například v Německu už před dvěma lety dohnal běžecký segment v počtech ten sjezdařský.

Běžky Kästle se prodávají vice ve speciálkách, roste o něm zájem v klubovém prostředí, budují se obchodní cesty i do Norska, Švédska nebo Ruska. Proto budou vidět všude na Ski Classics i českých maratonech, kde se potkává špička s hobíky, což následují všichni obchodníci. Pokrytí Sportenu jako kvalitní lyže za rozumnou pro všechny zejména na domácím trhu zůstává. Prodeji po internetu se vyhýbají, věří tomu, že pro ideální výběr je potřeba si lyži osahat.

Výhledově se počítá i s dalšími součástmi výbavy. Hole už Kästle má tři typy, střední vyšší třídu. Vázání drží velmi dobré partnerství s Rotefellou, odebírají se podložky. „To už je odlišný segment výroby, i když Fischer a Salomon si vyrobili svoje. Ale částečně se to sjednocuje. Prioritu tvoří lyže, vizuálně a marketinkově pak následuje bota, ta je vidět a trend pořizovaných setů je markantní. Silná značka si je obvykle koupí od jiného výrobce. Považuji za důležité se soustředit na to, co umíš. My už máme svoje i kolečkové lyže,“ soudí Petrásek.

O sjezdovkách Kästle jsme psali zde.

foto: archiv Kästle

Zajímaví jezdci na běžkách Kästle

Sandra Schützová (Česko) členka reprezentace, 3x na MS, bronz z MS na kolečkových lyžích

Tomáš Lukeš (Česko) junior, 2x 11. na JMS

Zuzana Holíková (Česko) 8. ve sprintu na MS 23

Pjotr Dielen (Belgie) biatlonista ze světového poháru, žije na Pitztalle

Bob Impola (Švédsko) laufař z Bauerova týmu pro Ski Classics

Bob Impola vyhrál čerstvě Craft Ski Marathon ve Švédsku

Miroslav Rypl (Česko) bývalý reprezentant, nyní maratonec

Anna Sixtová (Česko) členka širší české špičky

Jonáš Bešťák (Česko) nedávný český reprezentant

Philipp Bellingham, Nicholas Blackwell (Austrálie) dva nejlepší „klokani“

Aadne Gigernes (Norsko) specialita na kolečkové lyže

poolová smlouva s německým lyžařským svazem

spolupráce s českými biatlonisty – junioři Abrahám, Kabrda, Macková

Nejvyšší prodávaný model RX 10 2.0 skate

Špičková závodní lyže s voštinovým jádrem vyztuženým karbonem, technologie Hollowtech 2.0 s otvorem ve špičce pro snížení vibrací. Mají přesně napnutou klenbu a jsou ručně doupravené. Přináší bezkonkurenční přenos síly a přesnost vedení.

verze: studená (-5 až -30 stupňů), teplá (+10 až -10)

délky: 177, 182, 187 a 192 cm

hmotnost: od 465 g

struktura: UW1

doporučené vázání: Rotefella Xcelerator 2.0 skate

cena: 549 eur

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *