Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Kola Lyže

Devold Running. Prádlo, to je grunt

Sdílet

Hláška z titulku platí stále. Zvlášť v čase, kdy se zdá, že odcházejí teplejší dny a blíží se chladnější část roku. Testovali jsme špičkový základní produkt norské firmy Devold, dlouhé triko. Názvem modelu Running se nenechte omezit, užití je univerzální.

Možná i tady chtěli na chvíli naskočit na už téměř desetiletou vlnu běžeckého boomu. Ale není to nutné. Milovníci značky, proslulé užitím přírodní vlny merina, její kvality znají a volí si kousky podle vlastní potřeby a využitelnosti.

Přitom dá se říct, že mezi skandinávskými značkami, a že jich máme (v čele s Craft, Swix, dále třeba Salming, Dählie…), nemůžete vybrat špatně. Naopak mezi vynikajícími produkty dá práci vybrat ten nejlepší. Ole Andres Devold začal vyrábět prádlo už v roce 1853 a v jeho oblečení přešel třeba Fritjof Nansen celé Grónsko už o třicet let později, oblékal ho i polárník Roald Amundsen, nosí ho Horská služba. Tudíž cenově jsme výš, není to supermarketová low costovka.

Ovšem Devold Running teď představuje novinku další generace. Ještě hebčí, ještě lehčí, ještě prodyšnější. Všechny superlativy opravdu platí, prověřili jsme v horkých dnech sklonku prázdnin i už chladnějších ránech následujících dní.

O užití i spodních vrstev vlněného Devoldu i při zimních aktivitách nebylo pochyb, máme v nich úspěšně odsportováno. Základní otázka teď zněla: Jak uspěje přírodní materiál, pocitově i fyzicky, oproti jinde běžnému umělému právě při intenzívnější zátěži v teple – na kole či při běhu – kdy se tělo hodně zpotí a pak zůstává delší dobu ve výkonu.

Měkoučké triko s plochými švy perfektně sedí, i když není záměr oblékat ho vypasovaně jako elasťákové dresy. Cílem je zachovat jako izolant svoji vzduchovou bublinu s vlastním mikroklimatem. Komu to nevyhovuje, může zvolit o číslo menší velikost, ale ochudí se o kompletní škálu „služeb“.

Jinak cítíte lehce vůli, dlouhé raglánové rukávy jsou volnější. A zadní odvětraný síťový panel, přesahující do podpaždí, vnímáte hned při nastupující vlhkosti.

Přitom ani později a v chladu si nemůžete stěžovat, že by studil. Pocit zpocenosti přichází jaksi opožděně a po zklidnění dříve opadá. Mazlivá hebkost vlny ani při velkém zahřátí těla nepřináší přetopení, naopak skutečně platí, že merino i chladí (viz technologické informace dále). Celkově se dá konstatovat, že i vzhledem k váze na sobě oblečení vnímáte ještě míň než doposavad. Jen přirozeně funguje…

Merino vlna hřeje i chladí podle potřeby těla

Merino vlna je už dostatečně proslulá. Hřeje i chladí podle potřeby těla, odvádí vlhkost, hřeje i vlhká, eliminuje UV záření, zabraňuje množení bakterií, a tudíž nepáchne (fajnovky nemusí prát po každém použití). Jo, to všechno platí.

Tady je doplněna tencelem, látkou vyrobenou nanotechnologií z dřevní celolózy, měkčí než hedvábí a například o 40% chladivější než len a schopnou absorbovat o 50% vlhkosti víc než bavlna. Transport probíhá uvnitř vláken a tak se netvoří vlhký film na povrchu. I když viditelné mokré plochy se objeví, nemusíte se s nimi trápit – zaprvé nemají vliv na změnu tvaru materiálu, triko se neprovisí, a zadruhé rychle mizí.

Použití se tedy nabízí pro řadu aktivit (pro cyklisty v podzimní přechodové sezoně) v různých intenzitách a teplotách. Buď samostatně (na povrchu probliknou reflexní detaily), nebo jako spodní vrstva pod dres, či slabou bundičku. Dámská varianta se liší střihem, barvami a délkou zadního odvětraného panelu, je o poznání kratší.

K dispozici je i verze s předním dvoucestným zipem do půli těla, můžete tedy odvětrat zespodu jen hruď, anebo seshora od krku. Pořídíte nejlíp v obchodech Norské módy, nebo na webu www.norskamoda.cz

Devold Running

sportovní triko dlouhý rukáv

materiál: 69% merino, 29% tencel, 2% polyamid, gramáž 130 g/m2, vlákno Superfine 17,5 micron

barvy: lollipop (růžová), antracit, světle modrá dámské; antracit, modrá pánské

váha: 110 g dámské (S), 144 g pánské (M)

cena: 2399 Kč dámské, 2349 Kč pánské

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *