Klikněte pro hledání

Cesty

Správně a zdravě dýchat. V přírodě, v horách, v Jižním Tyrolsku

Sdílet

Nedávné měsíce a následující týdny proměňují podobu cestování. Cílem se stále méně stává (povětšinou davy obsazené) konkrétní místo, ale spíše určité prostředí a činnost v něm prováděná. A jestliže covid-19 ohrožuje významně dýchání, vydejme se za jeho ozdravením. Do přírody. Do hor. Do Jižního Tyrolska.

Správné a zdravé dýchání tvoří jeden ze základních pilířů zdravé existence. Průměrný člověk se za den nadechne 25 000x… To už stojí za to věnovat pozornost řádné technice i podmínkám. Za čerstvým povětřím se cestuje už dlouhá desetiletí. „Jediná a první rada? Naučit se správně dýchat,“ odpovídá svým pacientům americký lékař a vyznavač celostní medicíny Andrew Weil.

hoc00022hawi

„Pravidelná a dostatečná změna pohybu a relaxace udržuje a podporuje zdraví. V našem každodenním životě a životním stylu však často převládá napětí. Pro mnoho lidí je obtížné přejít z napnutého stavu do poklidné relaxace. Přitom v uvolněném rozpoložení se svaly uvolní, dýchání prohloubí a mysl uklidní,“ říká doktor a wellness trenér Andreas Boniatti, který se narodil a celý život působí nedaleko jihotyrolského lázeňského centra Merana.

„Proměňte svůj sen ve skutečnost tím, že se naučíte ovládat své tělo, zostřujete své vědomí, uvolníte sílu srdce a podpoříte odvahu. Vydejte se na cestu a sledujte stopu svého srdce,“ dodává Stefan Braito, zvaný Stefano delle Dolomiti, šéf školy zdravého životního stylu Horský lev z Villnössu. Kam tedy vyrazit?

Střední nadmořská výška okolo 2500 metrů nad mořem, v níž se pohybujeme často v Dolomitech, a její mírná hypoxie působí podle neurofyziologů na člověka jako „fontána mládí“. Nižší tlak kyslíku ve vzduchu vede k rovnoměrnějšímu rozvoji těla i bez fitness tréninku – aktivuje se svalová tkáň i všech přibližně 70 bilionů somatických buněk. Už první den pobytu, například v Soldě/Suldenu ve Vinschgau/Val Venosta, zde dostane skvělý aktivační impuls přibližně 400 miliard nervových buněk. Sportovci ideálně kombinují pohyb zde s intenzívnějším tréninkem níže okolo 1300 metrů.

Přímo „Dechové procházky“ nazývají vedené túry s certifikovaným koučem dýchání v okolí Valsu v regionu Gitschberg/Jochtal. Možná znáte z jógy propojení některých vnitřních a vnějších funkcí těla prostřednictvím dýchání. Je to snadné, jdete a soustředíte se na dýchání. Učíte se, jak dýchat s důvěrou, vitalitou a vděčností. Hledáte (a nacházíte) vnitřní klid a sílu. Meditujete, kocháte se výhledy, nabíjíte se energií, rozebíráte stres a tím podstupujete „niternou masáž“. Součástí týdenního programu tu je dechová prohlídka, v létě také osvěžující Kneippův kurz.

Celé Kneippovy lázně najdete ve Villabassa/Niderdorfu v regionu Drei Zinnen/Tre Cime. Jejich součástí je i první jihotyrolské „inhalatorium“. Chodíte a nohama rozšlapáváte šišky horské borovice a svazky trnek, ovzduší se naplní jejich vůní s koncentrací až 11%. Vzduch, který nabíráte do plic, pak uklidňuje, čistí a léčí vaše dýchací ústrojí stejně jako mořské povětří, obzvláště prospívá alergikům a astmatikům. Tento přírodní lékařský zázrak zklidní podráždění, napomáhá hojení chronické bronchitidy a sinusitidy, snižuje únavu a dopady kardiovaskulárních problémů, pozitivně působí na vegetativní nervový systém.

hoc00010hawi

Mocnou a léčivou sílu přírody vnímáte intenzívně například také v Partschins nedaleko Merana. Místní vodopád patří mezi nejkrásnější v celých Alpách. Najdete ho v Zielském údolí, jeho 95 metrů vysoká stěna padá z výšky 1100 metrů zpod třítisícových horských štítů. Pochopitelně nejsilněji v době jarního tání anebo po deštích. Experti spočítali jeho sílu až na 10 000 litrů vody za sekundu. Studie profesora Reinharda Niessnera z Technické univerzity v Mnichově tu před pěti lety zkoumala chemii vody a kvalitu ovzduší. Potvrdila, že zdejší voda je bez bakterií s nízkým obsahem minerálů, ale znatelně vysokou koncentrací rubidia. Stopového prvku, jinak přítomného v mořské vodě nebo léčivých pramenech, hrajícího důležitou roli při přenosu nervových impulsů v centrální nervové soustavě. Tedy vodopád jako antidepresívum! Navíc aerosol až sto metrů od vodopádu mimořádně čistí vzduch až k naměřené koncentraci 800 až 1200 cm3, což se dá rovnat se severovýchodním Atlantikem nebo Arktidou, nejčistšími oblastmi na světě. Proto se zde provádí tzv. klimatické terénní terapie. Třetím efektem je „mentální zpomalení“, odbourávající následky stresů.

Nejen v okolí Merana se věnují také „lesní lázni“ neboli lesnímu wellness, chcete-li. Dýchání v hlubokém lese jako metoda zvyšování zdravotní kondice se nazývá Shirin-Yoku a pochází z Japonska. Vychází ze zásad biofilie, kterou slovník cizích slov vystihuje jako pud sebezáchovy, lásku k přírodě a pozitivní vztah k životu. Člověk zde aspoň na čas zklidní veškeré své bioaktivity, mnohem silněji vnímá drobné smyslové podněty, koncentruje se na vlastní prožívání a sebeuvědomění. Tento způsob vnitřní komunikace snižuje stres, nejčastější příčinu chorob a neduhů. Naopak posiluje tělo, mysl i duši – zvyšuje produkci přírodních buněk, zmírňuje výkyvy nálady a poruchy spánku nebo koncentrace. Následný účinek lesní lázně se projevuje dlouhodobě. Mnoho hotelů v celém Jižním Tyrolsku má své vlastní programy „lesních lázní“.

idm07519pasc

Prettau v Ahrnském údolí, kde sídlí hornické muzeum, najdete také klimatickou galerii. Hluboko pod povrchem země, 1100 metrů v nitru hory, pomáhá zdejší mikroklima znovu získat sílu a živost zvláště lidem s respiračními problémy. Využívá se tu metoda speleoterapie. Díky téměř plně nasycené vlhkosti se škodlivé částice a alergeny ukládají na mokré skalní stěny. Studený vzduch s teplotou okolo deseti stupňů se teprve po vdechnutí ohřívá na teplotu lidského těla. Tím extrahuje vodu ze sliznic, snižuje otok dýchacího ústrojí a zlepšuje dýchání. Několik hotelů v okolí s protialergickou výbavou svých budov utvořilo sdružení „respiration health hotels“.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *