Klikněte pro hledání

Kola

Czech tour stoupala do Jeseníků, hradecký tým Elkov/Author porazil všechny WorldTourové formace

Sdílet

Světová silniční cyklistika se rozjíždí. Vítězem 12. ročníku etapového závodu Czech Tour na moravských silnicích, podniku první kategorie kalendáře Mezinárodní cyklistické unie (UCI) a největšího tuzemského, se stal Australan Damien Howson ze stáje Mitchelton/Scott. Uspěli i Češi. Dnes skončil v závěreční čtvrté etapě třetí Adam Ťoupalík (Elkov/Kasper) a to jej v konečném pořadí vyneslo na celkové čtvrté místo.

Hradecká stáj navíc vyhrála soutěž družstev, když porazila všech šest WorldTourových stájí (ty však nenastoupily pochopitelně v nejsilněších sestavách). Do elitní desítky individuálního pořadí se prosadili i další čeští cyklisté. Jakub Otruba (Elkov/Kasper) skončil na skvělém šestém místě, navíc ovládl soutěž mladých jezdců do 23 let a devátou příčku obsadil vítěz tohoto závodu z roku 2015 Petr Vakoč (Alpecin/Fenix).

Nedělní etapa byla vskutku královská, na jezdce čekalo celkem devět vrchařských prémií. Již na desátém kilometru ujela pětice jezdců, kteří však v průběžném pořadí nefigurovali mezi nejlepšími a ve Velkých Losinách měli k dobru skoro pět minut. To již však vjeli na stoupání na Dlouhé stráně a ještě před vrcholem stoupání je dostihla skupina 28 jezdců, ale chyběl mezi nimi ve žlutém jedoucí Australan Kaden Groves (Mitchelton/Scott), takže bylo jasné, že se opět bude měnit lídr závodu.

V následném stoupání na Černohorské sedlo uniklo trio Pascal Eenkhoorn (Niz./Team Jimbo/Visma), Felix Gall (Něm./Team Sunweb) a Jimmy Janssen (Niz./Alpecin/Fenix). Na čele vydrželi na horských prémiích na Vidly, Lyře i Hvězdě, ale hned pro nájezdu na první ze čtyř okruhů v cílovém městě Šternberku je dostihlo hlavní pole, a tak se tradičně rozhodovalo při stoupání po kostkách na trati Ecce Homo. V posledním kopci získali malý náskok Howson a Hoelgaard a v tomto pořadí projeli cílem, skupinu pronásledovatelů přivedl do cíle Adam Ťoupalík.

,,Když v posledním kole ti dva odskočili, tak jsem neměl sílu se jich zachytit. Ve sjezdu jsem se snažil dostat co nejvíce dopředu, v poslední zatáčce jsem skočil Eenkhoorna a bylo z toho skvělé třetí místo. Od extrémně náročného stoupání na Dlouhé stráně se jelo hodně rychle a cítil jsem se dnes dobře. Kluci uprchlíky sjeli a nakonec jsem spokojen já i celý tým. Pro tým to byl důležitý závod a náš výsledek považuji v tak silné konkurenci za velice dobrý,” řekl Adam Ťoupalík.

Výsledky: 4. etapa: Mohelnice – Šternberk (179,2 km): 1. Howson (Austr./Mitchelton Scott) 4:24:44, 2. Hoelgaard (Nor./UNO – X Pro Cycling Team) stejný čas, 3. A. Ťoupalík (Elkov Kasper), 4. Eenkhoorn (Niz./Team Jumbo Visma), 5. Bauer (N. Zél./Mitchelton Scott), 6. Schmid (Švýc./Leopard Pro Cycling), …9. Vakoč (Alpecin – Fenix), 17. Otruba všichni +9, 22. Kukrle (oba Elkov Kasper), 38. Petr Kelemen (ČR), 43. Jan Bárta (Elkov Kasper) oba +3:11, 48. Řepa (ČR) +3:15, 57. Neuman, 58. Schlegel oba +6:39, 79. Hník (všichni Elkov Kasper) +14:37.

Konečné pořadí: 1. Howson 14:44:35, 2. Bauer +19, 3. Hoelgaard +29, 4. A.Ťoupalík +43, 5. Haga (USA/Team Sunweb) +44, 6. Otruba +47, 7. Bouwman (Niz./Team Jumbo) +47, 8. Eenkhoorn +48, 9. Vakoč +55, 10. Veergaerde (Belg./Alpecin/Fenix) +58, …12. Kukrle +1:02, 31. Jan Bárta +3:49, 38. Petr Kelemen +4:27, 50. Řepa +5:50, 53. Neuman +7:17, 54. Schlegel +7:17, 68. Hník +15:15.

Soutěž mladých jezdců do 23 let: 1. Otruba 14:45:22, 2. Frigo (It./SEG Racing Academy) +17, 3. Schelling (Niz./Bora hansgrohe) +25.

Bodovací soutěž: 1. Meeus (Belg./SEG Racing Academy) 51, 2. Kanter (Něm./Team Sunweb) 36, 3. Eenkhoorn 32.

Vrchařská soutěž: 1. Bouwman 41, 1. Willems (Belg./Sport Vlaanderen) 18, 3. Janssens (Belg./Alpecin/Fenix)  17.