Klikněte pro hledání

Cesty

Messner plánuje geografické muzeum na Štrbském plese

Sdílet

Jak se vyvine turismus v nové době globálního virového šílenství? A kde leží další hranice lidských možností? Věhlasný alpinista, dobrodruh a průzkumník, vlastně rovnou tvůrce trendů v těchto oblastech Reinhold Messner poskytl exkluzívní rozsáhlý rozhovor magazínu Víkend, který vychází právě dnes v Hospodářských novinách. Vybíráme pár zajímavých citací. Fotografie pořídil Lukáš Bíba, dvorní fotograf Adama Ondry.

„Potřebujeme turismus, ale musí být spravedlivě rozdělen,“ prohlásil na jihotyrolském hradě Sigmundskron už 75letý muž, jemuž se dává za „vinu“, že i Mount Everest zaplavily davy. Poslední roky se staral hlavně o svých šest muzeí, a to podle Zahy Hadíd na Kronplatzu považuje stále za geniální, ale i tuto práci už předal dceři Magdaleně. Má totiž další projekt vybudovat celosvětově geografická muzea, včetně Štrbského plesa na Slovensku, právě pomohl dokončit šerpské muzeum v Nepálu. „Mám plány na dalších deset let, ale teď musím počkat,“ krčí rameny.

Prosincové setkání s Markem Holečkem u příležitosti citace do jeho nového filmu.

„Tradiční horolezectví, jak vyprávím jeho příběh, se dostává pod tlak, ale nesmí zaniknout,“ tvrdí pevně. Přesto na Mt. Everest už chuť nemá. „S maskou bych to nedělal a bez ní už bych to nezvládl. Je tam turismus s infrastrukturou. Nic proti tomu, ale ne tady.“ Naopak ještě zmiňuje jednu horu, kam by býval rád vylezl. „Mačapučare v Nepálu. Nikdo nahoře nebyl, je to zakázané.“ A pak hudrá nad influencery s mobily.

Jaký má názor na sportovní lezení, které mělo v těchto dnech slavit v Tokiu olympijskou premiéru? „Je to sport, s horolezectvím má společného nula. Je to znamenitý sport, ale jako olympijský neudělá velký rozruch. Nevím, jestli lidé budou rozumět komplikované kombinaci tří disciplín,“ odpovídá skepticky. Ale oceňuje Adama Ondru. „Nikdo dříve nelezl tak dobře jako on. On je sportovním lezcem i tradičním alpinistou, co zvládl velké stěny.“

Celý rozhovor najdete v dnešních Hospodářských novinách nebo na linku zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *