Klikněte pro hledání

Cesty Kola

Rakousko dává naději. Největší bike region Saalbach chystá otevření

Sdílet

Nejrozsáhlejší bikový region Saalbach/Hinterglemm v Salzbursku oznámil, že otevře všechny traily v plném provozu 11. července. „Rozjede se devět lanovek a k dispozici bude 70 kilometrů upravených trailů a lajn všeho druhu nejmíň do 4. října,“ říká Karin Pastererová ze zdejší turistické kanceláře.

Ale také s lítostí musí přiznat jako ústupek současné situaci a vládním opatřením zrušení tradičního Bike Opening a letošního ročníku oblíbeného gravity festivalu GlemmRide (kde v uplynulých letech zářili našinci Jakub Vencl nebo Teo Kováč a jezdí sem stabilně čaroděj Fabio Wibmer), který pořádá se zdejšími parťáky a jenž se měl konat začátkem července. Těšit se ale můžeme na příští pátý ročník, který už má datum 1.-4. července 2021.

Protože stále převládá nejistota a situace se mění den ode dne, nabízejí v Saalbachu tzv. Flexi booking. „Všechny rezervace na letošní letní sezonu, kterou uděláte přes naše webové stránky anebo napřímo a označíte je zeleným „flexi booking“ tlačítkem, můžete bez udání důvodu a zdarma zrušit nebo změnit do dvou týdnů před příjezdem,“ vysvětluje.

Více najdete na www.saalbach.com. Loni se dalo nocovat i na parkovišti v obytných autech, anebo v malém kempu. Neváhejte se obrátit přímo na Karin, donedávna výbornou bikerku, jistě vám najde bydlení přímo na míru a podá nejlepší čerstvé informace.

A na co všechno se v Home of Lässig, domově zážitků, jak zní promo slogan tohoto regionu? Ze severu poslední údolí před Zell am See a Kaprunem jsme navštívili loni a zážitky ještě nezapadly prachem.

Sjezdař nebo chrtina, všechno jedna rodina

Kompletní nabídka zní: Pro bikery 400 km značených tras a trailů, čtyři sjezdové areály pod lanovkami Reiterkogelbahn (proslulé Blue Line a Pro Line, na střední přestupní stanici dva nové pumptracky), Westgipfelbahn, Kohlmaisbahn (s novým Panorama Trailem) a Schattberg. Navíc nedaleko leží další věhlasné bike centrum Leogang.

Což znamená předně, že si tu užijete sjezdařských zážitků. Za nimi sem jezdí graviťáci na robustních sjezdařských speciálech či enduro kolech. Tolik mrňousů už s kompletní výbavou jsem, přiznám se, za roky cestování po horách s kolem, v jednom místě ještě neviděl.

„Ne, ne, nebojím se o něj, musí si zvykat, má kvalitní materiál,“ ukazoval mi Hans, táta z Kufsteinu, svého sedmiletého Michaela v obří helmě integrálce a obaleného chrániči, jemuž se právě chystal najíždět stopu. Na Blue line jsem pustil obě děti (10 a 12 let) na lehkých bicích Beany. Nadřeli se, sjeli to, Eliška nejtěžší úseky sešla. Mezi nimi lítali rideři, ale vždycky tak akorát bezpečně. A nikdo nepovykoval: „Uhni…“ Naopak v klidu počkali, ocenili snahu, někteří i poradili.

Podobně na protějším svahu pod Westgipfelbahnem, kde se dá na několika místech vybrat mezi náročnější a snazší variantou trati. Nevyužít podobné příležitosti, myšleno sjet si zdejší traily, se rovná hříchu, neboť doma takové terény prostě nejsou. A jednou za čas si je vychutná i biker dálkoplaz, nesjezdař. Pokud byste si nebyli jistí, najdete zde vyznačené lehčí traily pro začátek na získání jistoty.

Až vás budou ze sjezdařiny bolet ruce a záda, můžete dát ochutnat kopce taky nohám. Na výběr máte z mnoha značených tras, různé náročnosti, vyjet můžete i podle svého. Jen počítejte s tím, že se nejdřív hodně stoupá (okolo tisíce metrů) a pak musíte dávat pozor na to, abyste nesjeli neplánovaně do údolí na druhé straně. Pak se může výlet nepředvídatelně protáhnout.

Vzhůru za výzvou Big-5

Jako ideální zážitková kombinace se jeví The Big-5 Bike Challenge, zdejší XXL tour s návštěvou sousedního Leogangu, kde využijete 5 lanovek, sjedete 5 kopců, při tom nastoupáte 5000 metrů, z čehož jen 500 vlastní silou. Jinak byste to za den dali jen těžko, protože celá štreka měří 65 km. Samosebou veškeré trasy jsou k dispozici pro elektrokola, najdete tu dostatek míst na dobíjení baterií.

K tomu nutno zmínit už stále samozřejmější a rok do roku kvalitnější kompletní servis s ubytováním v bike nebo family hotelech (často obě v jednom), kromě bazénů a saun Vodní svět kapitána Cooka, bistra a restaurace všeho druhu. Veškerý bike svět pokrývá platforma Bike´n´soul (www.bike-n-soul.at).

A jen pro úplnost – a inspiraci pro delší pobyt: Dále zde najdete značené běžecké traily, celkem 400 km pěších tras (se známou Seven Summits) a 40 horských chat na hřebenech. K tomu množství nebikových atrakcí, z nichž zasluhuje hlavně pro aktivní rodiny pozornost Abenteuer/Hochseil Park, největší lezecký park v Evropě s parádními ziplajnami.

Využijete hojně zdejší Joker card. Platí pro celou sezonu pro ubytované ve vybraných hotelech – vystaví vám ji v recepci – a nabízí vstupné na řadu atrakcí zdarma (např.: všechny 4 lanovky, bus v údolí, aquapark Kapitán Hook, minigolf, 1 jízda denně v sousedním Leogangu apod.) nebo se slevou (např.: horský vůdce, lanovka Grossglockner, motokáry atd.).

Zkrátka – zní to pro bikera skvěle – alpští lyžaři pochopili, že cyklisti pro ně tvoří už možná víc než polovinu objemu turistického byznysu. Zaprvé proto že zkracující se zimy ustupují stále delšímu létu. A zadruhé, že víc a víc lidí umí jezdit na kole, což je jednodušší, než lyžovat. V ideální kombinaci lyžař-cyklista, pokud budou spokojeni, se mohou vrátit dvakrát do roka.

Náš tip na bydlení se jmenuje: Familotel Lengauer Hof ****, na konci údolí v Lengau, klidné místo, venkovní bazén, kolárna, sauna, masáže, výtečné jídlo, perfektní servis pro děti včetně minipumptracku, v péči rodiny Breitfussových.

Foto: Klaus Listl, Daniel Roos, Tomáš Nohejl

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *