Klikněte pro hledání

Kola

Domácí titul vs. belgický svět. Jaké jsou dvě čtyřky cyklokrosaře Boroše

Sdílet

V Jičíně, ve městě loupežníka Rumcajse, pojede v neděli nejlepší český cyklokrosař Michael Boroš o čtvrtý domácí titul v řadě. „Čtyřka, už to je nějaké číslo,“ říká uznale 27letý borec z Tábora. Rekordmani Šimůnek starší a Štybar jich mají sedm. Druhá čtyřka, provázející jeho letošní sezonu, mu však radost nedělá. Ve světovém poháru, kde se řadí podle průběžného pořadí, startuje až ze čtvrté řady… Nebýt americké tety Káči (Nash), která mezi ženami donedávna vedla, trápil by se český cyklokros s historicky neúspěšnou zimou.

Jak je těžké připravit se na jičínskou trať, kterou neznáš (mj. vede zčásti i po protiatomovém krytu)?

Mám rád nové tratě. Nevadí mi to, jsem zvyklý. Slyšel jsem, že část vede v lesíku, pár zatáček, ale oproti loňsku se má měnit… Nevím, nechám se překvapit. Přijedu až v den závod a díky tomu, že se startuje už v jedenáct, se aspoň nemusím starat o oběd.

Soupeři jsou asi jasní, máš už jasno o taktice?

Bude tam Honza Nesvadba, Tomáš Paprstka se dal po vánocích do kupy, Tomáš Kopecký… (poslední dva ho letos doma i porazili, bude tu ještě superveterán Hekele, motivovaný navíc loňskou diskvalifikací, pozn. red.). Jsme na tom podobně, bude to boj. Ale je to jeden závod, někdo může mít štěstí, jiný smůlu. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet.

Sezona jde do finiše, vedle domácího šampionátu zbývají dva světové poháry v Nomay a Hoogerheide, a pak mistrovství světa ve švýcarském Dübendorfu. Co se dá ještě udělat, aby se celkový obraz vylepšil? Loni jsi se 14. místem na vrcholu roku spokojený nebyl, letos bys ho asi bral…

Pracuju dlouhodobě, v posledních týdnech se už toho moc udělat nedá. Jen doladit formu a zůstat zdravý, letos proplouvám naštěstí bez onemocnění. Ani s materiálem už se nic nemění, s kolem Cube jsem spokojený (loni jezdil Colnago, pozn. red.).

Nelituješ, že jsi v létě po pěti letech (naposledy tým Pauwels, pozn. red.) opustil Belgii a víc tam nezabojoval o prodloužení angažmá?

Ne, nemůžu přece říct, že kdybych tam zůstal, jezdil bych líp.

Proč tedy přišel ten výsledkový propad z první do třetí desítky ve světovém poháru (v sezoně dojel 22., 22., 29., 24. a 25.)?

Nemůžu říct, že bych byl spokojený. Ale jsme jenom lidi, nejsme roboti. Někdy to může přijít a další rok to zase může být lepší.

Změnil jsi trénink?

Trénuju u nás v Táboře většinou sám, občas se svezeme s klukama z týmu, ale každý máme jiný závodní program. Jezdil jsem podobně, ve srovnání s loňskem jsem měl dokonce prostor trénovat ještě o něco víc objemově.

Scházelo zdraví?

Zdraví nebylo ideální, ale vážně se v tom nechci rejpat, jedu dál a uvidíme.

V závodní zátěži ses cítil dobře?

Jo, tam problém nebyl… Tak mi řekněte, co mám udělat líp, já to nevím, změnil bych to.

Jak se posunula elitní konkurence?

Iserbyt jezdil už loni, ale ti ostatní kluci jezdí pořád dobře, je jich hodně vyrovnaných. Jedna chyba mě pak stojí třeba deset míst. A změnilo se i nasazení na startovní pozice, není podle žebříčku UCI, ale podle světového poháru (aktuálně je 14., resp. 28., pozn. red.), což je pro mě horší. Chyběli jsme na prvních dvou závodech v USA a to už se nedožene.

S týmovým parťákem Janem Nesvadbou dojíždíte kousek za sebou, nedá se na trati trochu si vypomoct?

To už dávno nejde, nikdy jsem to nezažil, ani na českém poháru. Tam možná lehce, ale jezdí se naplno už od startu.

Letos jsi celkově opět zvítězil, ale konkurence byla díky zahraničním jezdcům zase o něco lepší. Podařilo se ti vyhrát jen dva „béčkové“ závody.

Byl jsem mile překvapený, nebyly to špatný závody.

Na loňském mistrovství světa v dánském Bogense.

Koná se jen devět závodů světového poháru v sezoně. Jestliže neměl svaz ani klub prostředky, aby tě tam vyslal, nepokoušel ses sehnat vlastního sponzora na tuhle cestu, nezbytnou pro členství ve světové špičce?

Ani ne. A kdo by mi to dal? Neměl jsem možnost, nepodařilo se to, i proto jsem ve čtvrté řadě.

Pro příští rok chystá světový pohár pod novým vedením velké změny, mj. se má zvýšit počet závodů. Jak se chystáte?

Vím, že se něco mění, ale my závodníci nemáme žádné konkrétní informace. Snad šestnáct závodů, ale nevíme kdy a kde (Tábor ještě nemá potvrzenou kandidaturu do kalendáře, pozn. red.).

Pro tebe je ale jistě lepší více závodů na této světové úrovni, než střídání různých kategorií jako doposavad, že?

To určitě, souhlasím.

Foto: Jaroslav Svoboda

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *