Klikněte pro hledání

Kola

Specialized ANGi. Helma, která zavolá pomoc

Sdílet

Pro modelový rok 2019 představil americký Specialized kompletně inovovanou řadu helem s bezpečností na prvním místě. Zásadní je implementace bezpečnostní technologie MIPS do všech helem včetně dětských. Další novinkou, kterou jsme na helmách otestovali, je malé zařízení jménem ANGi.

MIPS prokazatelně funguje na zmírnění následků otřesů hlavy, které pocházejí z rotačních sil při pádech, není třeba více rozebírat. Více se budeme věnovat ANGi, toto označení je zkratka z anglického Angular G-Force indicator, což bychom mohli volně přeložit jako indikátor úhlové gravitační síly. ANGi umí vyslat nouzové hlášení v případě, že se vám stane nehoda. A jak to vlastně funguje? 

Všechno začíná u aplikace Specialized Ride, kterou nejdřív nainstalujeme do telefonu. U každého senzoru je kód, kterým si majitel aktivuje tzv. prémiový program Ride. Ten umožní plné využití všech funkcí. Do aplikace nejdříve zadáte tísňové kontakty. Ty jsou důležité pro zasílání zpráv v případě potenciálního pádu. Jméno, přímení, emailová adresa a telefon.

U kontaktu dále můžete zvolit, jaký typ zpráv má právě tento kontakt dostávat. Na výběr máte Nouzová upozornění – ta se odesílají v případě, že dojde k pádu nebo pokud nedokončíte jízdu ve stanoveném čas (podrobněji níže). Odesílají se přes sms nebo email. Druhým typem zpráv jsou emailová oznámení, že jste započali nebo skončili jízdu. Obě upozornění jdou zapnout nebo vypnout nezávisle, takže nemusíte mít obavy, že vás „Velký bratr“ bude neustále sledovat. Nutno připomenout, že zde popisujeme bezpečnostní prvky helmy, nikoli špionážní zařízení agenta 007.

Po zadání kontaktů je nutno senzor aktivovat a spojit s aplikací. Pak už stačí aplikaci spustit a vyrazit. Pokud využíváte aplikaci Strava, tak nemusíte spouštět dvě aplikace najednou. Ride umí záznam z jízdy na Stravu automaticky nahrát. Stačí jen aplikaci se Stravou propojit v menu.

Senzor samotný má v sobě čidla rotačních i lineárních nárazů. To znamená, že v okamžiku, kdy vyhodnotí pád nebo náraz, ještě chvíli sleduje, zda se nezačnete sami pohybovat. Pokud nezačnete, aktivuje odpočet na telefonu, který je doprovázený hodně nepříjemným zvukem. Odpočet lze v aplikaci nastavit od 15 do 90 sekund.

Ten náraz ani nemusí být přímo do hlavy, stačí pouze, že je dostatečně silný k aktivaci alarmu. Odpočet lze na displeji deaktivovat a zastavit tak odeslání tísňové zprávy. V případě, že nereagujete, odešle systém zprávu na zadané tísňové kontakty, kde informuje o potenciálním pádu a poslední známé pozici přes GPS souřadnice. Pomoc tak může přijít mnohem dříve, než kdybyste čekali na náhodného kolemjdoucího.

Pokud víte, že se budete pohybovat v terénu bez mobilního signálu, je možné nastavit předpokládanou délku trvání jízdy. V okamžiku, kdy se telefon do zadané doby neohlásí zpět do sítě, odešle zprávu kontaktům. Systém totiž funguje na cloudovém řešení a zprávy jsou generovány ze vzdáleného počítače.

Další bezpečností funkcí je možnost tzv. Live Trackingu neboli majáku. Podobnou funkci má i placená služba Stravy. S určenými kontakty lze díky aplikaci sdílet aktuální polohu, například pro společné vyjížďky.

Aplikace Ride také umožňuje naplánování vyjížděk či možnost vyhledat si a připojit se k jízdám v okolí.  Specialized by rád aplikaci využíval i ke komunitním účelům. Tato funkce ale nevyžaduje mít helmu ani prémiové předplatné.

Naštěstí nebylo nutné funkcí senzoru testovat komatickým stavem, ale můžeme říci, že jízda s takovou helmou na hlavě přináší osamocenému jezdci větší míru vnitřního klidu.

Specialized ANGi Ride

bezpečnostní senzor do helmy

technologie: aplikace Specialized Ride (pro iOS i android)

hmotnost: 10 g (včetně baterie 2032, která vydrží 6 měsíců)

cena: 1399 Kč (včetně ročního předplatného aplikace)

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *