Klikněte pro hledání

Kola

Paměťová pěna Mimic. Biomimikry pod zadečkem

Sdílet

Každé sedlo se jednou správně osedí (anebo zkusím další) – jen tak mohly znít naděje dam, trpících na kole. Až doteď. Specialized přišel na konci roku 2018 s paměťovou pěnou Mimic, která mění pohled i pocit „tam dole“.

Dřív se jezdila tvrdá pánská sedla a víc se neřešilo. Pak se objevil otvor nebo prolis uprostřed, ale ani ten mnohde nepomohl, však to znáte nejmíň z vyprávění. V rámci konceptu Body Geometry reflektujícího anatomii těla přišel doktor Andy Pruitt s novou obsáhlou analýzou, kdy mj. posadil nahé bikerky na průhledné sedlo a maloval jim na stydké pysky rtěnkou – až vytvořil mimic.

Na pevném sedle se nedokrvuje měkká citlivá tkáň, to je ischemie, jak známo. Když je tam ďolík, může dojít k překrvení, to je zase edema. Příčiny nejen ženských potíží se sedlem. Bolest a necitlivost bylo třeba nejdřív řádně poměřit. A ukázalo se, že je potřeba tam dát měkkou hmotu, která se přizpůsobí tvaru těla, biologické tkáni, a kopíruje tlak v různých pozicích.

Poprvé se vynález nasazuje na oblíbené unisexové sedlo Power, Průřez odhalí čtyři vrstvy – nahoře výstelka z umělé pěny pro citlivou tkáň, pak na špičce sedla měkká pěna jako prevence vysokého tlaku, vzadu naopak tuhá pěna pro podporu sedacích kostí a uprostřed, kde býval otvor, pružný termoplastický polyuretan, tvořící speciální paměťovou pěny, zabraňující otokům.

Polstrování doplňuje středně tuhá pěna, lehké a odolné duté chrom-molybdenové ližiny sedí na SWAT kompatibilních úchytech, vlisovaných do základny sedla. Nabízejí se čtyři druhy (závodní karbonový S-Works za 8 499 Kč. Pro 6 199 Kč, Expert 3 599 Kč a náš Comp).

Sedlo má až o 3 cm kratší špičku a je užší ve střední části v místech tření stehen, pohodlněji se sedí určitě ve vzpřímenější pozici. To jsou první nejvýraznější dojmy, další je třeba nasedět. Zásadním údajem pro výběr velikosti je šířka sedacích kostí. Ne každému musí hned sedět verze Power, ale v budoucnu přijde mimic i na další typy sedel.

Na vývoji sedla, při němž bylo vytvořeno na dvě stovky tlakových map, se podílela i elitní závodnice Annika Langvadová. Ale jezdí na něm bez studu (a omezení pohodlí, zajisté) i chlapy. To je hodně silný argument kvality.

Další testy materiálu hledejte v časopise Bike guru

Specialized Power Comp Mimic

dámské sedlo

hmotnost: 220 g

velikosti (šířky): 143, 155, 168 mm (podle pánevních kostí)

barevné verze: svítivá růžová, bílá, černá

cena: 2 499 Kč

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *