Klikněte pro hledání

Běhy

Puma Deviate Nitro 3. Ještě rychlejší, ještě pohodlnější… zkrátka lepší

Sdílet

Deviate znamená věci dělat jinak. V botě Puma Deviate Nitro 3 však nové prvky doplňují ty staré, osvědčené, potvrzující mohutný atak značky na běžeckém poli v posledních letech.   

Jedničky, první pumové karbonky (2021), se staly až zjevením. Dvojky o dva roky později zpohodlněly. A trojka z téhle úrovně činí běžný a dostupný standard, přibližující se loni veleúspěšné ForeverRun Nitro. Všechny máme důkladně proběhané a zůstávají v paměťově-pocitové stopě.

Třetí generace v této verzi jako by lehce ustoupila z vrcholně závodních ambicí, přitom však zůstává ambiciózně všestranná pro kvalitní trénink. Nazývat ji však pouze tempovkou by znamenalo omezení doběhu… To leda možná rychlou tréninkovou (druhé slovo jen proto, že má i závodní verzi Elite, udržující linii výtečné průhledné Deviate Elite Racer). Už jsme ale na vyšším levlu než u Velocity.

Bota je lehoučká (sice o 3 gramy těžší než moje stejně velká dvojka), ale dodává pocit neskutečného pohodlí za všech okolností. Přitom znáte to, ze závodky po delší štrece bolí nohy, příjemná bota se po delší štrece rozžvejkne a nejde, při intervalech vás brzdí bačkorový efekt, silnička v terénu nedrží, terénka na silnici drhne. V Deviate Nitro 3 můžete běhat se stejným komfortem a jistým pocitem rychle i dlouho, po silnici i v mírném terénu.

Což podporuje vzorek na podrážce Puma Grip, drží i na vodě. Přestože oproti dvojce už nemá na vzorku kapky. Uprostřed klenby je vybraný otvor, bohužel tvaru a velikosti občas polykajícího větší kamínky, které je nutno vyklepat, někdy dokonce i vydloubnout prsty.

Základní vjem z práce boty vychází z technologie Puma Nitrofoam, poskytující odpružení a dokonalou odezvu. K ní vrstva PWR plate z rozvětvených karbonových vláken nabízí plynulejší a konzistentnější zdroj rychlosti, zkrátka už jste na něj zvyklí, nezaskočí vás, naopak zcela ho samozřejmě ho využíváte. Zaprvé pro samotnou kvalitu a rychlost běhu, zadruhé i pro snazší regeneraci po náročném tréninku. Což lze možná označit za ještě důležitější faktor. Není tvrdá, ani měkká, tuhá, ani rozjetá, ale taková, jakou ji potřebujete. A už téměř nepoužívaný velký grip, rozdíl výšky mezi patou a špičkou, 10 mm (dvojka měla 8 mm), noha vůbec nevnímá. Neřeší ho, prostě běží, jak by přirozeně v různých tempech, distancích i stavech únavy, měla. Podešev reaguje stabilně, u dvojek byla pevnější pata a měkčí špička, což podporovalo odvalování. Může se tak stát vstřícnějším vstupním seznámením s karbonem pro dosud nedotčené a spíše pomalejší běžce, kteří by se s jeho agresivnější podporou hůře srovnávali.

Verze Elite má Nitrofoam obohacený navíc dusíkem, zajišťujícímu ještě větší návratnost energie a tužší vrstva PWR Plate zvyšuje hnací sílu. Po nějakých pěti stech odběhaných kilometrech nejeví sebemenší známky opotřebení ať už vizuálně, tak „duchovně“, energeticky. Neubrání se jen běžnému zašpinění.

Tvarově celkově navazuje na předchozí Nitra a Velocity. Je oblá a širší, podrážka narostla po celém objemu, nejvíc na zádi do rozdělené podkovy. Klasický lehce dopolstrovaný jazyk má také větší rozměr, ale vnitřním upevněním proužky po stranách výborně drží polohu.

Velkou pumu na špičce a tradiční ubíhající dráhu z loga doplňuje výrazný nápis Nitro na vnitřní straně boty a menší zvnějšku na podešvi. Záď pak zpevňuje tuhý proužek protažený do aerodynamické špičky ve tvaru žraločí ploutve, kterou význačně „píchal“ model Fast-R Nitro. Základní svítivě oranžová na ni skutečně září.

Lehký, pružný a dýchající síťovinový svršek zpevňují v místech největší zátěže materiálu téměř neviditelné proužky PWR tape. Límec pod kotníkem obepne nohu jemně bez extra fíglů. Nazouvání probíhá až starosvětsky, taktéž dotažení tkaniček. Nabízejí pět párů dírek (prostřední z nich protažené do zašitých úchytů v postranních částech), k tomu jeden festovní nakonec za vrcholem vstupu do boty. Tkaničky jsou delší, lehce pruží, ideální na různé varianty dotažení, v dírkách drží i po uvolnění smyčky. Dá se tedy chodit „navolno“ na Relax, aniž byste z boty vyklouzli. A taky delší dobu „normálně“ chodit, což by vás v jiných karbonkách asi ani nenapadlo.

Není divu, že většina české běžecké elity obouvá Pumy, zeptejte se jich na zkušenosti s Deviate Nitro 3 sami. Možná i proto se české recenze téměř dotýkají nebes, oproti střízlivějším mezinárodním. Ovšem i tady výrazně převyšují superlativy.

V Česku seženete nejlíp v obchodech AD Sport, Best4Run, DextrSport, Footshop, Sanasport a Sportovna.

foto: Michal Beránek

Test Deviate Nitro je zde a Deviate Nitro 2 tady.

A tady ještě první verze Puma Deviate Racer Elite.

Puma Deviate Nitro 3

hmotnost: 265 g (UK 8), Elite má 194 g

grip: 10 mm (39-29 mm)

cena: 4299 Kč (už se dá pořídit od 3300 Kč), Elite stojí 5999 Kč

technologie: Nitrofoam, PWR plate, PWR tape, Puma Grip

barvy: oranžová, fialová, černá, žlutá


Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *