V Ostravě odstartuje sezona, v níž by měl cyklokros oznámit vstup na zimní olympiádu
Sdílet
Ještě pořád není (venku) hnusně, přesto se blíží start cyklokrosové sezony. I když… odkládá se. Po prologu na boleslavském Brilonkrosu byl první český pohár ve Veselí nad Lužnicí, který se měl jet už tuto sobotu, vinou povodní zrušen.
Park na soutoku Nežárky a Lužnice zatopil metr vody. Tedy až příští víkend (5.-6. 10.) se poprvé v českém poháru ukáže Ostrava, doplněná mezinárodní Grand Prix kategorie C1. Ve světě už závodí Amerika, přidává se Francie a 12. října vyrazí v Belgii na tradiční otvírák Be-Mine cross.
„Nám zbývalo ke zrušení závodů půl metru vody,“ přiznal Radovan Štastný, šéf ostravského podniku, všeuměl, který složil hymnu letošního mistrovství světa v Táboře. „Naštěstí to val na naší straně udržel.“ Trať povede v industriální oblasti Dolních Vítkovic, známé hudebním festivalem Colours, kde se střídají různé povrchy, projíždí se i tovární halou. Z pohledu diváka velmi atraktivní! „Je unikátní, jiná taková tady není. Hodně záživný závod se změnou povrchů, moc se mi líbí,“ říká královna české cyklistiky Kristýna Zemanová.
Česká scéna se těší i na další novinky. Po sedmnácti letech střídá značku Toi toi v titulu seriálu ostravská HSF system, která by měla ještě vylepšit podmínky, mj. prize money na závod se zvyšují na 62 500 Kč. Po Ostravě elitní tuzemský seriál pokračuje v Hlinsku, Kolíně, Rýmařově, Mladé Boleslavi, do kalendáře se vrací tradiční bašta Uničov a mistrovství ČR bude v Jičíně.
Program mění i světový pohár, oznámil ho až v létě. Snížil se počet zastávek na dvanáct, z nichž dva víkendy jsou dvouzávodní – tedy se otvírá prostor i pro další závody a přípravu, po čemž loni mnozí volali. Finále se chystá na mistrovství světa do francouzského Liévine, kde by podle Petra Balogha, šéfa českého cyklokrosu, měl francouzský prezident UCI David Lappartient oznámit přijetí cyklokrosu do olympijské rodiny, v roce 2030 ve Francii. „To je splněný sen a měl by nás posunout do vyšších pater,“ raduje se (nejen) Balogh.
Z mapy však pro nadcházející sezonu mizí nejen americké preview a podivná sněhová Itálie, ale také Tábor. „Světový pohár tam patří, letos jsme ale vyčerpali svůj potenciál. Musíme se po volbách sejít s představiteli kraje i města. Do budoucna bych chtěl, aby v Česku byly dva světové poháry,“ vysvětlil Petr Balogh a podpořil tak ambice Ostravy, kde se rozjíždí také nový především cyklokrosový HSF system team.
Křestem si projde nový reprezentační kouč Michal Bednář, který se posunul z role asistenta. Pomáhat mu bude opět bývalý výtečný závodník Petr Dlask. „Máme za sebou soustředění ve Vrchlabí a výběr od 23 let jel etapový závod Okolo Západních Čech. Další společný kemp chystáme před Evropou ve Stříbře u Zdeňka Štybara, potom ještě jeden v lednu před mistrovstvím světa. Chceme navázat na výsledky předchozí sezony,“ řekl Bednář. Reprezentační tým pojede s kompletním servisem na světové poháry, kde závodí i mládež, tedy Dublin, Hulst/Zonhoven, Besancon, Benidorm a Hoogerheide. Bude mu tak scházet mezinárodní konfrontace před evropským šampionátem.
„Očekávání od sebe mám velké, ale tlak si nepřipouštím. Program už znám, chci jet celý světový pohár, to je priorita,“ potvrdila Kristýna Zemanová, obhájkyně medailí z ME i MS do 23 let. Česká jednička a sedmý muž mistrovství světa elite Michael Boroš ještě startuje v neděli na světovém šampionátu na silnici v Curychu, pak se hnedle vrhne na cyklokros. Má už za sebou pár tréninků a moc se těší, na rozdíl od Zemanové ozdobí Ostravu. „Věřím, že si Kryštof Bažant dobře odpočine po sezoně na horském kole a bude taky nastavený na cyklokros, očekáváme úspěchy také do Amálie Gottwaldové,“ přidává reprezentační kouč juniorské naděje.
Tradiční zdravici do bláta vyslal i Petr Marek, na další čtyři roky znovuzvolený prezident Českého svazu cyklistiky. „Chci pozvednout celou českou cyklistiku, postavit velodrom, který všichni potřebujeme. Jsem rád, že cyklokros nám velmi dobře funguje a bude to tak pokračovat.“
Cyklokrosový kalendář 2024/25
Mistrovství světa
31. 1.-2. 2. Liévin, Francie
Mistrovství Evropy
1.-3. 11. Pontevedera, Španělsko
Světový pohár (12 závodů v 6 zemích)
24. 11. Antverpy, Belgie
1. 12. Dublin, Irsko
8. 12. Oristano – Sardinie, Itálie
15. 12. Namur, Belgie
21. 12. Hulst, Nizozemsko
22. 12. Zonhoven, Belgie
26. 12. Gavere, Belgie
29. 12. Besancon, Francie
5. 1. Dendermonde, Belgie
19. 1. Benidorm, Španělsko
25. 1. Maasmechelen, Belgie
26. 1. Hoogerheide, Nizozemsko
Superprestige (8 závodů v Belgii)
20. 10. Ruddervoorde
27. 10. Overijse
11. 11. Niel
16. 11. Merksplas
23. 12. Mol
30. 12. Diegem
4. 1. Gullegem,
8. 1. Middelkerke
Český pohár elite
5. 10. Ostrava
12. 10. Hlinsko
26. 10. Kolín
16. 11. Rýmařov
23. 11. Mladá Boleslav
7. 12. Uničov
+ 11. 1. mistrovství ČR Jičín