Klikněte pro hledání

Běhy

Poznej svého ducha (nebo démona), vyzývá Rubenczal, pohanský duch Krkonoš a ultimátní běžecký závod

Sdílet

„Bojovali jsme o každou cestičku, o každičký metr, ale máme hotovo a potvrzeno,“ radují se pořadatelé Rubenczala, běhu v Krkonošském národním parku, po vyčerpávajících jednáních s ochranáři. Inovovaná trasa je tak připravena a opět bude stát za to. Pište si do kalendářů: 19. října, 23,1 km, 1225 m převýšení, stejně sestup i výstup, epicentrum jako vždy Horská chata Portášky, Velká Úpa 110, Pec pod Sněžkou. Běží se za každého počasí! Ale sněžit by letos nemělo…

Výjimečná expozice východní části krkonošských hřebenů i výhledů do českých a slezských/polských údolí, trať vedoucí po starých kamenných chodnících a zapomenutých stezkách. Ale i „nekomerční“ charakter běhu s individuálním startem mezi 10. a 12. hodinou a cílovým limitem v 16.30 pro KRNAPem omezený počet běžců činí z Rubenczala vskutku mimořádnou událost.

Startuje se z Horské chaty Portášky (1050 m) výběhem na Růžohorky (1280 m), pak seběhem do Obřího dolu a Pece pod Sněžkou (750 m) k hlavnímu partnerovi závodu, kde je občerstvovačka přímo před prodejnou Intersport Pec. Poté se pokračuje k Úpské samotě, Javorským a Vébrovým boudám, přes Slatinnou stráň ke Kolínské boudě, dále přes Václavák k Černé boudě a k vysílači na Černé hoře (1299 m), kde je další bufet. Potom se trasa vrací k Václaváku, kde uhýbá k pěticestí, k původním Valšovým boudám a přes Hlušiny se vrací do údolí Velké Úpy, okolo Úpského kostela, založeného Josefem II. Odtud pokračuje kolem chalupy Supraphonu na Šraml a cíl je opět na Horské chatě Portášky.

Trať má čtyři občerstvovací stanice a několik kontrolních stanovišť. Fáborové značení se s
ohledem na ochranu přírody ruší. Na křižovatkách bude trať vyznačena moukou. „Chceme
takto zaručit férovost a zároveň bezpečnost závodu. Závodníci mají k dispozici digitální trasu mapy ve formátu *.gpx do mobilů, které jsou povinné. Ale trasu závodu obdrží i v papírové verzi,“ říká Michal John, který je spolu s Leošem Kratochvílem, šéf organizačního týmu.

Pohanského boha Rubenczala si vytvořili v myslích původní obyvatelé hor pro vysvětlení podivných úkazů jako třeba silné větrné bouře bez blesků, sněhových přídělů, nepropustných mlh nebo inverzí. Zmínka o něm a symbol se objevily už v první mapě Krkonoš, kterou vytvořil vratislavský vzdělanec Martin Helwig v roce 1561. „Lidé si tu museli často sáhnout na dno svých sil a přežili jen ti nejodolnější. Z této filozofie čerpá náš závod, nejde jen o vítězství, ale překonání sebe sama,“ dodává John.  

Chystají se i zajímavé ceny pro nejlepší nebo v tombole, díky pokračujícímu partnerství s Intersportem v Peci. Zážitek umocňuje atmosféra sounáležitosti komunity na horské boudě, kde se nocuje a proběhne tam pozávodní afterpárty. V tomto případě vám Rubenczal odpustí, že vyjedete až nahoru autem, ale musíte si sjednat povolení u majoitele chalupy – ředitele závodu… Znovu poběží třeba i nevidomý sportsman Jan Říha se svým vodičem Janem Škrabálkem, loni dali výkon za 2:49. „Nejen díky našemu závodu navštívilo poprvé Sněžku dvacet nevidomých studentů pražské školy Jiřího Ježka,“ připomínají pořadatelé spolupráci se spolky handicapovaných.

Závod se zrodil, jak jinak než u piva, v srpnu 2011 a poprvé se tu běželo hned v listopadu – 39 lidí. Časem přibývalo účastníků a věhlasu, ale covidové roky Rubenczala utlumily. Poběží se tedy pojedenácté za čtrnáct let. Loni vyhráli Cyril Steger (1:59:00) a Kateřina Kramlová (2:26:29).

„Svou účastí se stáváš součástí odkazu Hanče a Vrbaty,“ praví se na webu závodu. Tak máte šanci – ochutnat segmenty trasy, nebo i celou štrapáci můžete v rámci přípravy klidně o prázdninách, na Portáškách vás rádi navedou.

Mapa závodu je zde.

Více informací a přihlášky najdete na http://rubenczal.cz

Aktuality také na facebooku Rubenczal horský běžecký závod

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *