Klikněte pro hledání

Cesty

Volkswagen Multivan Long Style 2.0 TSI. Sedm stupňů ke zlaté: Osobní dodávka s komfortem

Sdílet

Na pořádnou cestu, s větší rodinkou, partičkou, lyžemi nebo koly? Prodloužený Volkswagen Multivan sedmé generace/řady, jak chcete, potvrzuje pozici etalonu vozů pro aktivní výlety. Nebo vlastně ne, on ji nastavuje. Jízdními vlastnostmi, variabilitou a užitkovou hodnotou interiéru a prostoru, teď i spotřebou.

Sedmá řada Multivanů, představená v roce 2021, drží linii vozu oblíbeného od padesátých let. Přesněji T1 Bulli se rozjel v roce 1949. Do sportovního prostředí vstoupil podporou elitního týmu Merida/Multivan v minulém desetiletí, kde jezdil i Ondřej Cink. Snad jen že se teď zakulatil na rozdíl od poslední pověstné „krabice“ 6.1 (T6 vycházely už z roku 2003). Po až extravagantním ID.Buzz přijel tedy nový konzervativnější Multivan, určený širšímu publiku.

Je postavený na platformě MQB Evo, tedy známé z osobáků Passata, Tiguana, Golfa nebo Caddyho. Ironické ostny ho, nebo spíše německou automobilku, dokonce popichují s „novým Sharanem“. Ale ačkoliv mám „šaryka“ už léta za člena rodiny, musím uznat, že tady jsme o level výš. Jinde. Bavíme se o kategorii osobní dodávky, nebo snad mikrobusu. Když v čase bezohledně a iracionálně zbytnělých SUV, jak známo, segment MPV mizí, pro mě osobně nevysvětlitelně, na smetiště autodějin.

Prodloužená verze jako velké hřiště

Multivana jsme testovali model Long Style 2.0 TSI, tedy v prodloužené verzi 5173 mm. Což činí o 20 cm víc než ve standardní, protažené do zadního převisu, ale stejným rozvorem 3124 mm. Má ještě delší lehce vyvalenou kapotu a motor umístěný hluboko, čímž se snižuje těžiště. O 20 cm delší jsou pak i chytré kolejnice za sedačkami, dovolující variabilní hry v interiéru.

Samostatná sedadla (Tschüssi, neforemné lavice!) můžete nejen libovolně vyjímat a otáčet, ale taky jde v této koleji posouvat výsuvný stolek (a kultivovaně svačit) i při plném obsazení sedmi míst. Za třetí řadou stále zůstane 66 cm i s robustní (vyndavatelnou) deskou, rozdělující zadní část na dva úložné prostory. Jakmile vysadíte celou třetí řadu, naložíte v klidu nejen třeba hromadu dvoumetrových běžek, jízdní kola, ale dokonce i 2,6 metrů dlouhé předměty třeba při stěhování. Kabina je nižší o 47 mm, sedadla však níže posazená, takže prostoru nad hlavou se to nijak nedotkne. Naopak potěší vás nad ní panoramatická střecha, prosvětlující tlumeně celý interiér.

Ten má vizuálně až německy úspornou podobu, k představení by se hodila hudba Krafterku… K tomu si představte usedlou stříbrnou, tmavě modrou či šedou metalízu. O poznání výraznější a hravější design dodá dvoubarevná kombinace. Podobná charakteristika platí i pro další díly. Tvrdé plasty působí až asketicky, změkčené obložení by mi bývalo dodalo zasloužený glanc.

Celý infotainment MIB3 má také charakter osobního vozu. Jednoduchý, přitom bohatý a velice přehledný. Brzy se zorientujete v kombinaci tlačítek na volantu i dotykových plošek, i když tady to někdy nepracuje asi úplně ideálně. Například nepodsvícená klimatizace v noci drhne. Spíše jde ale o charakter a intuici, co vám vyhovuje.

Komfort navyšují sedadla s prodloužitelným sedákem, elektrickým ovládáním, masážní funkcí a vytápěním i vzadu. Spousta odkládacích ploch a přihrádek, nebo USB v zadních dveřích. Věčné „Můžu si dobít mobíííl?,“ tady šofér zájezdu ani nezaslechne.

Goliáš s obratností i apetitem Davida

Nejen uživatelsky, ale také jízdně je velice přátelský, i s ohledem na rozměry velmi obratný též v městské džungli. S bezvadně naladěným podvozkem, kdy ani nevnímáte přejezd z města na dálnici, změnu rychlosti i manévrovacích možností. Převodovka pracuje výtečně, sametově až na oproti klasickým automatům možná lehce trhavější rozjíždění. Akcelerace z nuly na sto zůstala pod deseti vteřinami, dokázali jsme bez obav vytáhnout rychlost přes 200 km/h. Sluší se tak vypíchnout i jistotu v rychlosti i zatáčkách, včetně jízdy v povětří. Anebo suverénní zdolávání nerovností, přesněji rozbitých zejména českých silnic. Zcela výjimečný je tichý chod, o níž se zasluhuje nejen motor, ale i celkové aerodynamické odhlučnění.  Vznosně by se dalo až napsat, že pocity se dají srovnat skutečně s vedením osobního vozu.

Spotřeba ukazovala od 7 v klidu do 10 litrů ve městě max, včetně popojíždění se studeným motorem na průměru okolo 9 litrů na 2000 km. Povětšinou po dálnici, ale i na strmých a točitých horských silničkách v Jižním Tyrolsku nebo po zmíněné nepříjemné Praze. Pokud tato čísla přepočítáte koeficientem přepravených lidí a materiálu, jste skutečně v topu. Jezdí na benzin, ideální volba dvoulitr, přeplňovaný čtyřválec. Byť některé skupiny řidičů do tohoto typu vozů uznávají pouze diesel. Zato vybrat si můžete i plug-in hybrid.

Někteří recenzenti vytýkají snad jen absenci verze s pohonem 4×4, občas i ne zcela jisté dotykové ovládání monitoru. Jenže v součtu se dá zcela férově uvažovat možná až nečekaně o porovnávání s jedinou konkurencí v této třídě Mercedesu V, který jsme testovali, byť starší model, krátce před tím.

Do výbavy tohoto Multivanu se navíc k základu dají přidat třeba 18´´ kola z lehké slitiny, boční posuvná okna, sound systém Harman Kardon, vyhřívání sedadel nebo multifunkční stolek – což už stojí za to a v poměru k ceně asi nemusíte řešit. Snad jen elektricky ovládané obrovité výklopné zadní víko vyžaduje trochu zvyku a trpělivosti. Ještě se tu nabízí velmi lákavě paket pro spaní s matrací a zatemněním oken v ceně od 70 472 Kč. Prodloužená záruka na 2 + 2 roky (nebo 200 000 km) zůstává v základní ceně. Naopak i počáteční verze s motorem 1,5 TSI už má i automat, digitální kokpit, LED světlomety a startovací „čudlik“.

Volkswagen Multivan Long Style 2.0 TSI

Objem motoru: 1984 ccm

Výkon: 150 kW, 204 koní (při 5000-6500 otáčkách/min.)

Maximální rychlost: 210 km/h

Převodovka: 7stupňová s přímým řazením

Palivo: benzín

Spotřeba: 9,1 l/100 km kombinovaná

Objem zavazadelníku: 763 l základ/4005 l maximum

Cena testovaného modelu: 1 796 171 Kč (+ šedá metalíza 26 460 Kč), s výbavou 2 226 147 Kč

foto: VW Užitkové vozy ČR

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *