Klikněte pro hledání

Běhy

Salomon Thundercross. Svižný pracant neboli terénní klasika aktuálního střihu

Sdílet

Hromy divo bijú, ale váš běh to neovlivní. Salomon je etalonem terénní boty už roky. Francouzská značka z alpského Annecy si pozici drží nejen inovacemi, trvalou kvalitou, ale i šíří záběru. Nyní až vlajkový model Thundercross přinesl na podzim aktuální klasiku se všemi přednostmi.

Čistě terénní botu oceníte i v (ne)čase jarního bláta. Tvrzení platí pro široké spektrum běžců od příležitostných hobíků po nadupané a náročné chrty. Pro krátké i dlouhé objemy potěší fortelnou podešví s výrazným vzorkem, zajišťujícím stabilní záběr při přebězích různými terény. Pevný vršek ochrání nohu (dlouho) proti vlhkosti i bez Gore-Texu. A v součinnosti s tradičním rychlošněrováním Quicklace ji udrží ve stabilní poloze. Bota je pohodlná, ovšem bez ztráty tuhosti, razance, váhy i akcelerace. Anebo naopak. Zůstává aktivní a svižná bez rezignace na pohodlí.

Začněme designem, jež lze označit za konzervativní, což ovšem neznamená, že by postrádal šarm. To platí teď prioritně pro testovanou verzi – černou s bleskovou linkou se „salomonsky“ charakteristickou žlutou přecházející přes oranžovou do červené. Druhou verzí je šedá s černou a růžová s oranžovou.

Vlez téměř nevnímáte i přes absenci častého natahovacího poutka, to je jen dobře, límec zůstává tak akorát vypolstrovaný. Pevné lanko se stahuje přes čtyři poutka, pod nimiž máte ochranný pláštík, až nahoře u poslední dírky vykoukne zaměkčený jazyk s kapsičkou na ukrytí utahovacího mechanismu. Právě ve vlhčím čase oceníte uzavřenější charakter. Počítejte však s tím, že lanko nemá ani minimální vůli na rozdíl od tkaniček. Ale po delší zátěži stačí lehce povolit a vyladit komfort. A nemusíte mít obavy, i poškozený Quicklace se dá vyměnit.

Velikost by měla sednout podle zvyku. Střih má bota standardní, tedy dostatečné šíře především v přední části chodidla. Celkově drží tvar, cílící na optimální držení nohy, konstrukce Sensifit. Celá pata, ale i okraje a špička jsou zpevněné tužší vrstvou ještě se čtyři fixačními páskami přecházejícími až k poutkům. Tím pomohou ochránit nejen proti okopům šutrů a klacků a s pomocí technické vrstvy v přední část nártu i nabrání vlhkosti při průběhu mokrou trávou. Tvar přetažení v přední části nártu dává naději, že nedojde k dřívějšímu klubání v nejzatíženějších ohybech po stranách. Uvnitř pomáhá usazení nohy vložka Ortholite.

Podešev má trendy navýšený objem (27,2 mm ve špičce a 31 mm na patě, tedy s pro Salomon neobvyklým dropem 4 mm) a lehce zaoblený tvar s plnou výplní na vnitřní straně chodidla. Tlumení zajištěné Energy foam, tedy EVA pěnou, vylepšenou OBC (olefinovými blokovými kopolymery), vnímáte pocitově téměř ideálně – pohodlně v došlapu, ale zároveň aktivně s návratem energie v odrazu. To platí i při delším běhu na různých terénech, což bývá pro nohu náročnější. Skvěle táhne do kopce a drží i v sebězích. Pevný povrch přeběhnete, ale po chvilce cítíte, jak bota „plave“ resp. zabírá nestabilně. To není chyba, jen záměrné zacílení a vzorek podrážky Contagrip.

Ten tvoří 5 mm vysoké útvary ve tvaru šipeček nebo Y, jak chcete, vpředu (10 + 10 polovičních okrajových) směřujících dopředu, vzadu (16 z tužší hmoty) vzad. Umístěny jsou zhruba 1 cm od sebe ze všech stran, což zabraňuje zatažení i lepivým bahnem. Díky tomu pochválím perfektní grip nejen na šotolině, lesních stezkách, kamenitých horských trailech, ale i opravdu na blátivých cestách. Přispívají k tomu právě zmíněné okrajové prvky – až takto citlivě vytažené je u jiných terénních bot najdete jen výjimečně. Samozřejmě v řídké bažině nezaberete. Také na oslizlém asfaltu nebo dlažbě si třeba v záběru držet rezervu. Ovšem můžete se spolehnout na stabilní odšlap, pořád máte záběr pod kontrolou. Ještě vyšší level blátogripu nabízejí třeba Speedcross 6, na ještě delší štrapáce asi líp šikne Ultra Glide 2, to jen pro začlenění do salomonské řady.

Thundercross si zaslouží hodnocení pohodlná svižná terénní objemová bota v tom nejlepším smyslu slova. Takovou využije každý skoro nejvíc. Pokud hledáte jednu univerzální terénku, tak tohle je ona. Snad jen na moc kamení či suchý a hodně pevný povrch bych dal předost jiným.

Salomon Thundercross

terénní bota

váha: 296 g (velikost 42)

grip: 4 mm (výška podešve v patě 30 mm)

technologie: Enregy foam (EVA pěna s OBC), Quicklace, Sensifit, Contagrip, Ortholite

cena: 3590 Kč

foto: Michal Beránek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *