Klikněte pro hledání

Kola

Cyklistova zima? Proč může být i bez kola

Sdílet

Ačkoliv nabitý kalendář velí cyklistům skoro vymazat zimu z kalendáře, mnozí trenéři v čele s Jiřím Lutovským se brání: „Nemusíš pořád jen sedět na kole.“ V čase sloty, mrazů a sněhomíra hledáme pozitiva NEcyklistické přípravy.

„Jako by se čas zrychloval a po krátkém odpočinkovém podzimu přichází zima, každým rokem kratší a kratší,“ říká Radim Kořínek, bývalý přední biker, nyní šéf týmu Česká spořitelna/Accolade. Ano, časy se mění. Dnes jezdí v této době na Mallorku a na Kanáry za přípravou v sedle každý druhý hobík. Přitom někdy před čtyřiceti lety v zimě na kolo nesedli ani reprezentanti.

Legendární trenér Pavel Vršecký vzpomíná, jak proháněl své dukláky v kanadách s činkami v rukou (které po něm házeli) sněhovými závějemi na dlouhé výběhy ke Křivoklátu. Vojtěch Červínek, coby voják na západní hranici, nejdříve vyrážel také na dlouhé výběhy, až časem si postavil aspoň cyklistický trenažér. Ale nejvíc mu daly, už v cyklokrosové éře, každodenní cesty sněhem a slotou, terénem, do práce.

„Takzvané najíždění kilometrů v prosinci v teple mi nic neříká. Už dávno si hlavně na biku nehrajeme na hodiny, ale věnujeme se intenzitám. Vytrvalost nabereme jinde. Už v počátcích bikingu dokázaly lyžařky na kole jezdit mezi nejlepšími, funguje to,“ říká trenér Lutovský, z jehož rukou vzešla řada špičkových bikerů od Kateřiny Hanušové-Nash až po Terezu Sáskovou.

„Ze sedla zmačknutý bedrokyčelní sval potřebuje protáhnout, zapojit jeho antagonismy, což dokáží nejlíp běžky, běh a fitness. S krátkým projetím na kole a trenažeru se pak dobře připravený závodník dostane do cyklistické formy za měsíc před prvním jarním startem. A pak o to déle vydrží, i co se týká psychické síly. První závody sice budou bolavější, ale za měsíc to tělo roztočíš, pokud máš dostatečný objem,“ vysvětluje svůj pohled.

Vybrali jsme top 10 (bez určení pořadí) doplňkových nebo vlastně recipročních zimních sportů pro cyklisty. Těsně neprošel třeba fotbal, nabízející se hlavně v hale, ať už na parketách nebo umělé trávě, především z důvodu nebezpečí zranění, zvrtnutí kloubů, anebo natažení svalů. Ať už vinou protihráče, nebo vlastní nešikovností, pokud příliš nevládnete technikou.

1 Běžecké lyžování

Jednička. Ať už co se týká přibližnosti aerobní i anaerobní zátěže, tak harmonické zátěže celého těla. To platí především pro klasický styl. Mnozí lyžaři, kteří zvládli techniku a chytí rytmus ve stopě v prašanu ve sluncem nasvícené krajině, hovoří o stavech blízkých nirváně.

Cyklisti, objevivší lyže později, většinou naskočí do pro začátečníky snazšího bruslení. Ať už technicky, tak technologicky, téměř nemusí mazat. Díky fyzickému fondu se obvykle brzy dostanou na slušnou úroveň, byť to často jen „rvou“ a neumí se sklouznout. Nechte si poradit s technikou! Podívejte, jak to umí třeba Kristián Hynek nebo Michal Bubílek i další.

2 Skialpinismus

Zážitkově možná dokonce nejvýš postavená lyžařská aktivita. Dodá zátěž ve správných, nepřeboostovaných tepech, kterou absolvujete svobodně s objevováním nových obzorů. A za odměnu si ještě pěkně sjedete kopec, často nedotčených terénem.

Pořízení materiálu je však náročnější (solidní základní výbava od 30 000 Kč výš), stejně jako hledání vhodných terénů. Pokud nechcete jen dupat do sjezdovky s tuleními pásy, pak se v tuzemsku skoro nesvezete. Jarda Kulhavý si hledá terény v Beskydech, ty se však Schurterovu Flimsu/Laaxu podpořenému nadmořskou výškou nemohou vyrovnat…

3 Sjezdové lyžování

Na první pohled možná překvapení, ale zkuste si celý den hoblovat sjezdovky někde na Stubai nebo ve Schladmingu. To je zaprvé velmi kvalitní silová příprava, a taky si prověříte rychlostní reakce. „A dole máte nohy jako litinová kamna… Tepová křivka sice není vysoká, ale za den se nasčítá,“ podporuje Lutovský, sám bývalý sjezdař. Proč ne? Kdo jiní než Rakušané jezdí hodně. Avšak nutno počítat s vyššími náklady za lyže a boty (lepší si půjčit kvalitnější, než kupovat kompromisní „abych něco měl“) a taky za lanovky. Což teď aktuálně zrovna řešit nemusíte.

4 Běh

Tady naopak neutratíte ani korunu navíc. Stačí slušné boty, ostatní oblečení využijete téměř komplet z kola. Navíc časově to je nejefektivnější a technicky nejméně náročná vytrvalostní aktivita.

Anaerobní prahy jsou podobně jako na běžkách výš o 8-10 tepů, takže stačí až o víc než polovinu kratší čas tréninku než na kole. Lepší v mrazu hodinu běžet než tři chladnout na kole.

Většina cyklistů běhá nerada, ale ačkoliv jistě dostanou víc zabrat klouby, jedná se podle mého názoru spíše o myšlenkový stereotyp. Nezbývá než vyzkoušet. Budete se divit, ale běhu se vůbec nebojí třeba Pavel Boudný.

5 Hokej

Tady zase platí jistá zažitá zvyklost, že by cyklisti měli hrát hokej. Co se týká her, mají k němu asi nejblíž. I díky období, kdy ho lze provozovat a na chvíli si užít ducha kolektivního sportu. Přec jen gólová přihrávka chutná jinak než najetá špice. A po pravdě řečeno, stačí jen trochu bruslit, a tak nějak se zabavíte, zapojí se víc lidí. Basket ani volejbal tolik jiskry nepřinesou.

Co se týká dovednosti, každý se na ledě – většinou – pouští do toho, na co má. Vážně se při hokeji zranil snad jen shodou nešťastných okolností současný kouč silniční reprezentace Tomáš Konečný, bohužel v době, kdy měl angažmá v nejlepším profitýmu T-Mobilu. A vztah podporuje Roman Kreuziger starší, který si v Plzni vystavěl halu.

6 Bruslení

Podobná vytrvalostní aktivita, s tepy i zdravým ovzduším (v Česku kryté dráhy nemáme…). Ale skutečně užít si vzhledem k posledním zimám můžete jen výjimečně na Lipně nebo jiných zamrzlých větších plochách. Anebo zamířit do Nizozemska či Skandinávie.

7 Plavání

Rehabilitačně a regeneračně patrně jednička, což pochopil už dávno třeba Jaroslav Kulhavý, který plaval pravidelně jednou týdně i v sezoně. Ale naučit se správně styl, abyste měli ze sebe dobrý pocit, je v pozdějším věku téměř nemožné. I proto nad plaváním nejspíš tolik cyklistů ohrnuje nos. „Pro kapacitu plic a dýchání proti odporu ideální věc,“ oceňuje trenér Jiří Lutovský. Opět: zatím vinou covidu nedostupná varianta.

8 Tenis, squash

Zábavná hra, ale musíte ji umět, abyste si zahráli (protáhli se a nezranili se). Snažší je proniknout do intenzívnějšího squashe, kde to mydlíte v uzavřené skleněné kobce a aspoň nemusíte pořád chodit pro zatoulané (netrefené) míčky.

9 Fitness

Má mnoho podob. Klasická posilovna se zdviháním železa už dostává víc archaických nálepek. Ve fitness centrech dostanete k dispozici sofistikovanější náčiní, tím nejlepším je pak vlastní tělo. Nechte si poradit, příliš (neřízené) snahy může napáchat i škody. Vážně se do posilování pustil Ondřej Cink pod vedením Michala Kollerta, bývalého cyklisty, nyní kondičního trenéra.

10 Veslařský trenažer

Je relativně snadno dostupný ve fitcentrech i technicky ne tak náročný, dosud spíš neobjevený, ale lékaři hojně doporučovaný. Protáhne vršek, pozor ještě víc záda než ruce, a nezapomíná ani na nohy. „Začněte zlehka a přidávejte pozvolna,“ doporučuje MUDr. Marcel Staša, který doprovázel české reprezentanty na Univerziádě a působí jako ortoped na Orthoklinik. Sepětí platí i opačně, jistě dobře víte, jak dokáže na Kole pro život zajet veslařský šampion Ondřej Synek.

Další cyklistické aktivity

Každá změna je k horšímu, pravil klasik Woody Allen. Ale ten na kole nejezdí. Takže jinak: Každá změna je pozitivní! Tedy hlavně pro silničáře vydat se na biku, který mu přinese osvěžení psychické i tempové k mnohdy monotónnímu tréninku. Navíc se schovají v lese z vyfičené silnice.

Samozřejmě platí i pro bikery: co se takhle vydat úplně v pohodě projet na silnici – i když na ní jsou dostatečně zvyklí přes celou sezonu. Naopak už v únoru do tepla vozí biky, což dříve nebývalo – kvůli lepšímu přivyknutí na pozici na kole.

V případě nutnosti vynucené počasím zůstává k dispozici starý nudný ergometr, zmírněný možností sledovat televizi a neopustit domov. Tady je potřeba dodat srdci intervaly, tedy násobit nepohodlí. Anebo zařadit dynamičtější spinningovou lekci, kde je důležitý kvalitní kouč (s nadáním dýdžeje) a taky si musíte včas vybrat dobré místo s výhledem na pěkný zadeček před vámi.

Pestrost nabídky rozšiřuje v posledních letech snowbike. Možná pořád hůř dostupný, ani v půjčovnách na horách není častý, natož s elektromotorem, který sice snižuje tréninkový efekt, ale zvyšuje ten zážitkový. Každopádně zábavně vyblbnutí se s procvičením odlišné techniky. Občas potkáte i dvojku běžkaře a snowbikera na společném výletě, když oběma nesedí totéž (že, pane Kaňkovský).

Každopádně mějte na mysli, že cyklistická sezona bude zase dlouhá. „Zádové svaly se v ní hodně zanedbávají. Nejlíp přes zimu je potřeba docvičit a dokompenzovat svalové dysbalance v krční a bederní části. Nejlepší je jednoduché cvičení s vlastním tělem, zacvičit si na TRXech, kde se využívá balanc i senzomotorika. A pak strečink, nezáživný, ale důležitý. K tomu přidat regeneraci, vodoléčbu, saunu, dát si masáž. I když je to dostupnější, pořád se to podceňuje,“ dodává MUDr. Staša.

Po pravdě, pokud tohle všechno podstoupíte, na kolo vám ani ten čas nezbyde. Čehož v tuto dobu nemusíte litovat.

Foto: Václav Novák

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *