Klikněte pro hledání

Běhy

Z města až do hor… Je tady Liberec Nature Run

Sdílet

Poslední zářijovou sobotu se koná 6. ročník Mattoni Liberec Nature Run. Závodu, který kombinuje trasu ve městě i v krásné přírodě, se účastní česká elitní špička v čele s Vítem Pavlištou. Rodák z nedalekého Jablonce tomuto populárnímu běhu kraluje, dosud nenechal vyhrát nikoho jiného.

„Všichni už jsme hodně zvědaví, v jaké formě Vítek nastoupí tentokrát. Ale Mattoni Liberec Nature Run není jen o běhu na 22 km. Běžci také mohou zvolit kratší dvanáctikilometrovou trasu či oblíbenou rodinnou míli, kde opět očekáváme, že bude vyprodaná,” uvedl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. Společné fotografování také čeká na početnou skupinu běžců, kteří odběhli kompletní ltošní program RunCzech.

Ulicemi města, lesem, kolem přehrady, přes žulový lom a Jizerskými horami zpět. Pestrost Mattoni Liberec Nature Run je jedinečná. Už v 10 hodin si užijí závod plný radosti a oslavy pohybu ti nejmenší, pro které je připravena dm rodinná míle, následuje bambini run. V 11.30 startuje na náměstí Dr. Edvarda Beneše hlavní závod, běh na 22 km s převýšením 782 metrů, jehož hlavní hvězdou je pětinásobný šampion Vít Pavlišta. Ve 12.15 pak vyrazí na trať účastníci běhu na 12 km. I v něm se představí zajímavá jména, například bývalá juniorská mistryně světa v běhu na lyžích a poté světová mistryně v překážkových závodech, místní zastupitelka Zuzana Kocumová nebo Barbora Zoubková. To je aktuální mistryně republiky na 5 km a jedna z nejlepších světových závodnic v canicrossu (běh se psem), zároveň pracuje na plný úvazek v královéhradecké nemocnici.

Pořadatelé z RunCzech, jejichž závody mají prestižní známky světové i evropské atletiky, pro všechny tradičně přichystali perfektní servis, mj. úklidové čety na kolech, které se postarají o bleskurychlé vyčištění trati. S úklidem také pomohou běžci při tzv. ploggingu, který kombinuje běh a sbírání odpadků.

Mattoni Liberec Nature Run má i přesah za hranice sportu. Přináší pozitivní ekonomický dopad pro město a kraj. Pro region přinese desítky milionů korun v rámci iniciované spotřeby nebo v multiplikačních tržbách. Například v roce 2019 do Liberce zavítalo dalších 6,8 tisíc návštěvníků, kteří zde utratili téměř 13 milionů Kč. Z toho 22 % bylo místních nebo ze stejného kraje, 68 % z jiného kraje ČR a zbylých deset procent ze zahraničí.

Tržby v multiplikaci vyplývající z organizace a konání závodu Mattoni Liberec Nature Run za rok 2019 byly v desítkách milionů korun. Do veřejného rozpočtu šlo podle nezávislé analýzy 6 milionů korun. Účastníci tradičního a oblíbeného závodu mohou přispět také na charitu – Občanské sdružení D.R.A.K., které působí od roku 2003 jako poskytovatel sociálních služeb. Patronem je elitní běžec Pavlišta. 

„Městské závody RunCzech mají v Liberci tu zvláštnost, že účastníkům dovolí vyběhnout z města do přírody. Kde jinde by se měl pořádat horský závod, než ve městě obklopeném tak lákavými terény, jaké liberecké okolí poskytuje,” prohlásil Jaroslav Zámečník, primátor Liberce.
Poslední registrace jsou na stránkách RunCzech.com stále k dispozici.

Text a foto: RunCzech

Reportáž z posledního RunCzech v Ústí nad Labem je zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *