Klikněte pro hledání

Běhy

Víchova půlmaratonská premiéra na druhém místě v Ústí nad Labem, Hrochová vyhrála Euroheroes

Sdílet

Kvalitních výsledků dosáhli čeští běžci na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem. Damián Vích a Tereza Hrochová byli v cíli druzí. Vítězství slavili Valerija Ziněnková z Ukrajiny a Sebastian Hendel z Německa. Ten je i celkovým vítězem série EuroHeroes, mezi ženami je nejlepší Hrochová.

Rovinatá trať v Ústí nad Labem slibovala rychlé časy, ale žhavé slunce bylo proti. S náročnými podmínkami se nejlépe vyrovnal Sebastian Hendel (1:05:16). „Strašně těžký závod. Doufal jsem v mnohem lepší čas, ale podmínky byly opravdu náročné, takže jsem rád, že jsem v cíli a mohu slavit vítězství. K tomu mi pomohla i parádní atmosféra kolem trati,“ řekl.

O 54 vteřin za ním v čase 1:06:10 doběhl ve své půlmaratonské premiéře Damián Vích. „Druhou půlku závodu jsem dost umíral. V tomhle teple to bylo těžké, od čtrnáctého kilometru to byl pro všechny boj o život,“ popsal reprezentant RunCzech Racing týmu. „Jsem ale nad míru spokojený a strašně rád. Porazil jsem hodně kvalitních soupeřů, čas nebyl úplně stoprocentní, ale v tomhle počasí jsem udělal maximum.“ Startovalo se ve tři odpoledne. Třetím mužem celkově byl Lotyš Dmitrijs Serjogins (1:06:26). Druhým Čechem v cíli byl sedmý Jiří Homoláč (1:09:37), třetí skončil osmý Ondřej Fejfar (1:10:17), a čtvrtý pak Daniel Vejmelka (1:12:14), ještě za ním Vít Pavlišta (1:12:27).

Mezi ženami dominovala s časem 1:13:43 Valerija Ziněnková – 12. absolutně. „Jsem šťastná, že se mi povedlo zvítězit. Každý krok byl pro mě strašně těžký. Bojovala jsem sama se sebou, ani nevím, jak jsem to doběhla,“ uvedla šampionka.

Na paty jí nejvíc šlapala Tereza Hrochová (1:13:49). „Bylo fakt vedro, takže moc těžký závod. Zkoušela jsem Valerii doběhnout, jednu chvíli to vypadalo, že sotva zvedá nohy, ale pak zrychlila a nešlo to. S umístěním jsem moc spokojená,“ radovala se Hrochová, která si po druhém místě v Olomouci zajistila celkové prvenství v sérii Euroheroes, která hodnotí půlmaratony v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Olomouci a Ústí. Ocenění přijali oba vítězové z rukou Marka Vasiče, ředitele Evropské atletické asociace, na slavnostním vyhlášení v hotelu Větruše.

Závěrečný závod v Ústí nad Labem byl rozhodující, protože trať je nejrychlejší z celého seriálu a atleti měli šanci získat větší porci bodů za rychlejší čas. Počítaly se dva nejlepší výsledky. O vítězce mezi ženami se rozhodovalo přímo v Ústí na trati, kde po celou dobu bojovaly Tereza Hrochová a Aleksandra Lisowska. Obě překonaly skóre vedoucí Hanne Verbruggenové z Belgie. Hrochová dominovala seriálu EuroHeroes se ziskem 2111 bodů, za ní následovala Lisowská s 2084 a nakonec Verbruggenová s 2076 body.

Na straně mužů byla situace podobná. Sebastian Hendel musel zaběhnout čas pod 1:06:00, aby si zajistil vítězství, což se mu podařilo. Stal se králem EuroHeroes s 2018 body, měl tak jen o pět bodů více než druhý Khalid Choukoud z Nizozemska, třetí skončil Maxim Raileanu z Moldavska s 984 body. „Každá krásná věc, každá vynikající věc začíná náhodou. Asi před deseti lety nás to napadlo. Cílem EuroHeroes je vyhledávat, podporovat a rozvíjet evropské sportovce. A to se nám v roce 2018 podařilo. V roce 2019 jsme získali ocenění od Evropské atletiky za nejlepší evropský projekt. Samozřejmě jsme měli malou přestávku a nyní jsme zpět v roce 2023. Jsem obzvlášť rád, že EuroHeroes pokračují, protože kvalita atletů, kteří tyto čtyři závody běželi, je mimořádně vysoká, takže byla velká konkurence,“ řekl Carlo Capalbo.

Třetí ženou zdejšího půlmaratonu byla Aleksandra Lisowska z Polska (1:15:18), vítězka z Karlových Varů. České stupně vítězů za Hrochovou doplnily pátá Tereza Jagošová (1:21:59) a šestá Silvie Valová (1:23:05). Lucie Pavlištová, manželka českého maratonského šampiona, skončila jedenáctá za 1:30:14.

Třináctého ročníku oblíbeného závodu se účastnilo téměř 2500 běžců, oba dm rodinné běhy si užilo téměř 1700 dalších účastníků, převážně rodin s dětmi. „Věřím, že si závod všichni i přes nezvykle teplé počasí užili. Děkuju všem za skvělou atmosféru a už se těším na příště,“ prohlásil Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. Sobotní běžecký svátek odstartoval na Mírovém náměstí už v 10 hodin rodinná míle, v jednu hodinu pak následoval Český pohár v para cyklistice v kategoriích handbike a tricykl.

Text a foto: Run Czech

Výsledková listina muži a ženy

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *