Klikněte pro hledání

Běhy

Neznáte ještě parkour a breaking? Přijďte v červnu na Prague 4 Skillz

Sdílet

Po padesáti letech na ulicích periférie do světel ramp metropole. Dvoudenní červnová akce (16.-17.) Prague 4 Skillz v pankráckém parku pod mrakodrapy představí na nejvyšší úrovni dva nové olympijské sporty – parkour a breaking. Proč si nerozšířit aspoň divácký záběr, že?

„Chceme ukázat nejen sport a soutěž, ale i celou kulturu široké veřejnosti naživo. Ukáží se tu nejlepší čeští parkouristé v čele s Petrem Hubkou, který už se prosadil i v zahraničí, a dokonce světoví tanečníci breakingu, B-boys, Nikita a Bruce Wayne. A za rok sem chceme dostat i olympijskou kvalifikaci,“ oznamuje ambice Daniel Lacek, zvaný Chill, pionýr a hluboký třicetiletý znalec této scény.

Vystihuje ji už název celé akce Prague 4 Skillz, ve smyslu „pro dovednosti“, zároveň s nespisovným, sršatým grafiťáckým z na konci. Její význam tu podpoří i francouzští rozhodčí, připravující se právě na olympijskou premiéru v Paříži 2024.

Pátek bude patřit parkouru, „pouličnímu pobíhání“ přes překážky z platforem nebo kovových trubek. Jeho základy najdete po druhé světové válce mezi vojáky francouzské cizinecké legie, kteří chtěli poněkud zábavněji trénovat co nejefektivnější běh s překováváním překážek. V devadesátých letech jejich aktivity proměnil ve sport David Belle, za ikonickou první kapitolu učebnice se považuje film Okrsek 13. V Česku je zastřešuje Česká parkourová asociace a organizace jako například Inmotion nebo Artmoving.cz. Soutěžit se bude v disciplínách skill a style ve věkových kategoriích 15-17 a 18+.

Sobota proběhne ve znamení breakingu, dříve breakdance, který se zrodil v sedmdesátých letech v New Yorku a Los Angeles. Vzpomeňte na videoklip Thriller od Michaela Jacksona, stylotvorný My adias od Run DMC anebo pak atmosféru filmu Flash dance, a máte základní představu. Od začátku breaking přebírá i prvky z jiných tanečních stylů nebo pohybových aktivit jako kung-fu či brazilského bojového umění capoeira. Soutěžit se bude v bitvách 1×1, 3×3 ve třech kategoriích do 12 a do 16 let a 18+.

Jako finále pak proběhne poprvé v Česku otevřená soutěž Time for Tricking, kde se ve volných sestavách představí runneři a tanečníci ze zhruba stovky už zkušených účastníků Prague 4 Skillz. „Pokořit gravitaci nedokážeš za chvíli. Tihle lidé se připravují už aspoň deset let, aby se mohli ukázat na takové úrovni,“ přibližuje Daniel „Chill“ Lacek. Zároveň se však chystá i prostor pro volné lekce pro širokou veřejnost i soutěž při příchozí.

Oba dny se ponesou v atmosféře volné hiphopové a streetartové kultury, po skončení soutěží tu proběhne after párty se známými DJ´s Jastym a Tajem z Francie, objeví se i řada zajímavých osobností z jiných sportovních odvětví jako freestylový motokrosový čaroděj Petr Pilát, nebo elitní skokan do vody z vysokých věží Michal Navrátil, medailista z mistrovství světa i šampion Red Bull Cliff Diving. Pořadatelský servis a režii zajistí tým Martina Dvořáka a jeho osvědčené agentury SportGroup, který na stejném místě pořádá i tradiční sportovní a volnočasový podzimní festival Kavky 4 sport. Záštitu podrží i Ondřej Kubín, starosta Prahy 4. „Získat mládež ke sportu je potřeba tím, co je baví,“ říká Dvořák. Přijďte nasát atmosféru a ducha tuhle stále ještě „neprovařené“ subkultury, nebudete litovat. Vstupné se neplatí.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *