Klikněte pro hledání

Běhy

Hopsa, hejsa… Městský běh Brandýsem a Starou Boleslaví vyrazí ze zámku do Aleje olympioniků

Sdílet

Svůj městský běh mají nebo chtějí mít leckde. Ale takhle nabitý atrakcemi všeho druhu ho najdete jen málokde. I proto stojí za to vypravit se v sobotu 20. května do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi, památkového dvacetitisícového dvojměstí kousek od severovýchodního okraje Prahy (a trati Kbelské 10).

„Hlavním cílem je ukázat krásy našeho města i jeho přírody z neobvyklé běžecké perspektivy nejen místním obyvatelům. Město sport podporuje všemi možnými způsoby a tohle je naše jasná konkrétní akce. Přijeďte se podívat,“ láká Jan Chleboun, zdejší místostarosta.

Tak nejdřív trasa. Jeden okruh měří 5,3 km, dva vytvoří ne zcela obvyklou čtvrtmaratonskou vzdálenost 10,549 km. Po osmi letech startů z Masarykova náměstí v Brandýse se přesuneme na novou trať do zámeckého parku. Z něho se seběhne dolů k Labi, hned za mostem doprava na staroboleslavský Hluchov kotlinou nivy a zbytky lužního lesa, kde žili bobři a teď tam potkáte i ledňáčky. Dále k bikeparku a do lesoparku Houšťka ke známým tenisovým kurtům. Zpět pak Aleji olympioniků (ostatě k Brandýsu se hlásí vodáci Volf se Štěpánkem, veslař Synek, na dosah bydlí Prskavec…) se sedmadvaceti olympijskými stromy a plastikami z kortenu, rozuměj ušlechtile rezatého kovu, na památku šampionů, přes most a u pizzerie vzhůru k renesančnímu zámku s opět se barvami blýskajícím cimbuřím.

Povrch střídavě dlažba, asfalt a šotolina. Vyhlašují se absolutní vítězové i deset věkových kategorií a také soutěž týmů, kde se počítají tři nejlepší – tady půjde o soudek piva!  Na startovní listině už najdete třeba přes sto padesát borců včetně italského a portugalského běžce. Prezentace probíhá v zámeckém infocentru Kočárovně už od pátku 19.

A teď doprovodný program. Už v 9 v parku startují Dětské běhy s Matýskem. Až vaši potomci odběhnou, můžete vyrazit na prohlídku zámku. V rámci celosvětového Dne Open housu se otevřou i jindy nepřístupná místa jako třeba historický pivovar. Anebo třeba vzhůru na naučnou stezku Městského domu dětí a mládeže. Nebo si dojít k bazilice svatého Václava, kde byl roku 935 zavražděn český kníže, později světec.

Hlavní závod na 5,5 km a čtvrtmaraton vypukne v 15 hodin. „Kromě účastnických medailí se mohou běžci těšit na volnou vstupenku do nedalekého bazénu, ať už jen na sprchu nebo i regenerační vyplavání,“ říká Pavel Tryzna, vedoucí odboru kultury, sportu a cestovního ruchu Brandýsa, šéf pořadatelského týmu. Po celou dobu si můžete zastavit u stánků zámeckého miniexpa a k tomu bude vyhrávat kapela Jazz Aliments.

„Já uběhnu pět kilometrů pod pětadvaceti minut. Myslím, že to snadno překonáte. Zkuste to, hodně štěstí,“ vyzývá ve videozdravici Marek Matějovský, staroboleslavský rodák, bývalý fotbalový reprezentant, hráč Sparty i anglického Readingu a v 41 letech stále člen ligového týmu Mladé Boleslavi, zdejší rodák. Letos ho ještě nepustí na start ligová nadstavba, ale za rok při jubilejním desátém ročníku, kdo ví, neměl by chybět…

Přihlášky na www.sportt.cz.

Podrobnosti najdete na www.mestskybeh.brandysko.cz

Foto: Kamil Voděra, Veronika Janečková

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *