Klikněte pro hledání

Kola

Pošlete mě přes hranu, žádá Štybar fanoušky cyklokrosu v Táboře

Sdílet

Po jedenácti letech se Zdeněk Štybar, pětinásobný mistr světa v cyklokrosu, vrátí na start světového poháru do Tábora. Tehdy skončil druhý za Belgičanem Pauwelsem. Teď touží znovu užít ten dráždivý pocit, když pošlete vlastní tělo lehce přes limity jeho možností, až „na krev“. „Na pódium nemyslím, ale pojedu hranu,“ slíbil. Už v neděli!

„Měl jsem letos mizernou sezonu na silnici a spoustu zdravotních problémů. Pokaždé když jsem si myslel, že se vracím, zase mě něco potkalo. Mám velké závodní manko a vinou toho nebo díky tomu si chci sezonu prodloužit. Jak jsem uviděl Tábor v termínovce, že to takhle vychází, ihned se mi rozblikala očička a uvědomil jsem si, jak moc rád bych tam přijel. Chci tím podpořit i pořadatele, protože vím, že je složitá situace,“ vyprávěl včera nadšeně v telekonferenci ze svého belgického domova.

Vrátil se tam na dva dny po víkendových dvou závodech slovenského poháru v Dohňanech, kde jednou skončil druhý a podruhé vyhrál (a vždy soupeřil s Belgičanem Wardem Huybsem). „Trať byla skoro stejná, jen tam byly o den později dvě nové roviny a to mi asi víc vyhovovalo. Startoval jsem ze třetí řady a chvíli mi trvalo, než jsem se dostal dopředu. Začátek byl rychlejší, až jsem toho zůstal chvíli rozhozený, ale závěr jsem už jel lépe,“ říkal. „Cítil jsem, jak jsem z cyklokrosu přece jen vypadl. Když jsem si tam projížděl v pátek trať, netrefil jsem zatáčku, v sobotu už to bylo lepší a ve druhém závodě v neděli zase. Tábor mi sedí nejvíc, projedu si trať a doufám, že tam ztrácet nebudu. Forma pořád není úplně špatná,“ usmál se. Kam až může dosáhnout? „Určitě tam nechá všechno,“ usmívá se reprezentační kouč Petr Klouček.

Žádné úpravy trati v areálu Komora se teď nechystají. Ani mocné podmáčení, případně zasypání umělým sněhem, které by domácím závodníkům mohlo vyhovovat…  „I kdyby tam týden pršelo, moc bláta tam nebude,“ ví trenér.

Na táborský závod v roce 2011 si Štybar už moc nevzpomíná. „Teď ve čtvrtek pojedu ještě v Belgii Kermiscross C2 v Ardooie (jede tam i Sweeck a Hermans, pozn. aut., více o průběhu a ohlasy Štybara čtěte zde), tam jsem ve stejném roce vyhrál… Dává mi to pro Tábor obrovskou motivaci, vyskočí na mě spousty vzpomínek. Několikrát jsem se o svém startu s pořadateli bavil, abych si protáhl sezonu, ale v listopadu už to na mě bylo vždycky moc pozdě. Každopádně teď pojedu hranu a doufám, že mě fanoušci pošlou i přes tu hranu v těžkých momentech,“ dodává bojovně.

Vzápětí připouští, že cítí odpovědnost, aby předal své bohaté zkušenosti. V pátek ještě nocuje doma ve Stříbře, v sobotu pak bude bydlet s českým týmem a chystá se na večerní debaty s mladými nástupci. Vždyť některé od něho dělí osmnáct let věku… „Tenkrát jsem měl před sebou dlouhodobou výzvu. Rád to s nimi proberu, mladí mají taky šanci na úspěchy, chci jim pomoct je dosáhnout,“ říká. „Poví jim, jak začínal, že taky hned nebyl úplnou hvězdou a co pro to musel udělat, aby se jí stal,“ oceňuje reprezentační trenér. „Naděje máme, ale v dospělých trošku nestíháme. Nemáme doma tolik kvalitních závodů v sezoně ani na silnici. Mnozí skončí, nebo přejdou k horským kolům nebo na silnici, nemůžeme je u cyklokrosu držet, když je to přestane bavit a nechtějí,“ připustil.

Český tým nasadí kompletní možný počet deseti juniorů v čele s Václavem Ježkem mladším, světovou jedničkou této kategorie, čtyři juniorky a stejný počet chlapců do 23 let, k tomu Kristýnu Zemanovou (7. z MS 23), která pojede společný závod s elitními ženami – tam se chystají ještě Nikola Bajgerová, Tereza Vaníčková a Jana Czeczinkarová. Mezi mužskou elitou nastoupí vedle Štybara také aktuálně devátý muž světového poháru Michael Boroš, Lubomír Petruš, Jakub Říman a Robert Hula, Šimona Vaníčka zatím brzdí viróza.

Štybar si dá po Táboře nejspíš pauzu, už dříve měl v plánu naskočit zpět do cyklokrosu v prosinci a lednu. Tři králové Van der Poel, Van Aert a Pidcock svůj přesný cyklokrosový kalendář ještě neoznámili. Trenér Klouček opět zopakoval a naznačil: „Dějiště mistrovství světa v Hoogerheide (3.-5. 2.) má dvacet kilometrů za barákem a na to místo skvělé vzpomínky (získal zde svůj poslední duhový dres v roce 2014, pozn. aut.). Předběžně s ním počítám.“

V Táboře se pojede světový pohár už poosmnácté. „Je to zázrak ho dělat,“ vydechl si navzdory pomoci města i kraje Petr Balogh, šéf českého cyklokrosu. Podle svazového sekretáře Svobody významně klesá podpora cyklistiky od státu, příští rok hrozí až o 45%… „Přesto se připravujeme s největší zodpovědností, bude to generálka na mistrovství světa v roce 2024 (3.-4. 2.),“ tvrdí Balogh. Přenos vyrábíopět belgická televize Play Sports. Loni měla sledovanost 16,2 milionu lidí v 89 zemích světa! V Česku uvidíte na Eurosportu i v České televizi.

Po dvou závodech světového poháru v USA se letos poprvé představí i mládežnické kategorie. Junioři  startují v 9.30, juniorky v 10.30, muži do 23 let ve 12, ženy elite a do 23 let společně ve 13.40 a muži elite v 15.10.

foto: Ján Melichar, Jaroslav Svoboda

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *