Klikněte pro hledání

Běhy Kola

Kudy až na Havaj? Přes Prachatice! Přece jen je rozžhaví česká Xterra

Sdílet

Po kopcích, kde vyrostla, zase drandí Kateřina Hanušová-Nash. „Moc se mi to tady líbí, jen jsem klukům poradila, aby dali kousek dál od trati vyznačovací kůlky,“ usmívala se. Nejslavnější rodačka přijela z Ameriky, kde žije, už ne na světový pohár horských kol (jelo se o uplynulém víkendu v rakouském Leogangu), ale podpořit v rodných Prachaticích nejstarší evropský terénní triatlon Xterru.

O víkendu slaví – navzdory složité době – dospělost osmnáctiny (i když se zrodila před dvaceti lety, a na dva se uložila ke spánku…)! Pořád jako součást světové série a kvalifikace na mistrovství světa na havajském ostrově Maui. Jede se o 52 míst ve všech věkových kategoriích, která rozšíří ty, kteří si zajistili pozice z loňska, kdy byl šampionát nakonec poprvé v historii zrušen.

Chystá se sice omezený program, ale nebude v něm chybět žádná důležitá součást, takže běžný účastník či návštěvník by se neměl cítit ochuzen. „Jenom roušky v depu a test nebo potvrzení o prvním očkování před třemi týdny,“ potvrzují pořadatelé.

V sobotu se koná ve 12 hodin hlavní závod (1,5 km plavání – 33 km MTB – 10 km běh) a ještě v 10 před ním hobby sprint (0,3-12-5). V neděli pak zdejší vynález short-track pro 30+30 nejlepších (v 9.45 ženy a v 10.30 muži), 35minutová šavlovačka pro znavené nohy na krátkých technicky vyladěných okruzích 2×0,2+4×1,9+2×1,2, rychlá show pro diváky okolo Křišťanovického rybníka nebo u televize.

To vše za účasti až na výjimky evropské elity i desítek domácích milovníků terénního, tudíž zážitkově nejzábavnějšího triatlonu.

Loni začátkem září se pořadatelé tak tak nacpali do „svobodných“ časů. Francouzský vítěz Arthur Serrieres vyslal světu bojový vzkaz, vyhrál jen 22 dní po onemocnění covidem-19! Stihli se i tradiční dětské závody a koncerty.

Letos se bez nich musejí všichni obejít, to ohlásili až v květnu, kdy se odhodlali definitivně potvrdit termín. A postupně i z obav o bezpečnostní procedury omezit počet startujících na 320 s uzávěrkou přihlášek dva týdny před startem. „Každý den mi volá deset lidí, že by chtěli ještě jet, ale vážně to nejde. Museli jsme všechno připravit ve chvíli, kdy hrozil start ve vlnách po dvaceti lidech,“ omlouvá se Michal Piloušek junior, který převzal organizační režii po svém otci zakladateli.

Ale návrat starých dobrých časů přinesla už italská Xterra na Lago di Garda před třemi týdny, kde triumfoval Francouz Forrisier a Lukáš Kočař se spadlým řetězem dojel třetí. Jistě jel se jen short track pro vybraných 25 + 25 elitních borců, ale vzkaz zněl jasně: Už jsme zase tady!

Kočař si teď může nachystat parádní odvetu pro českou půdu! Ostatně to i Karel Dušek, který loni skončil v nemocnici a ještě pak přišel o kolo a k novému stroji mu pomohla až solidární sbírka závodníků… Síly tu změří šest mistrů světa v čele s Rubenem Ruzafou, ale i domácí legenda, stále nekončící bývalá lyžařka už 41letá Helena Karásková, jediná česká elitní medailistka z Havaje. V přípravě si dokonce vystřihla i český pohár cross-country na horských kolech. A Bradley Weiss, oblíbený jihoafrický šampion, který musí start oželet, aspoň poslal zdravici na videu.

„Trať kola má jen pár vylepšených úseků, nechtěli jsme ji významně překopávat. Do nových trialových pasáží jsme ale poslali běh, z města nahoru povede víc cik cak, bude to určitě zábavnější,“ popisuje novinky na tratích Michal Piloušek. Plave se tedy v nejvýš položeném rybníku v zemi, bike okruh vede v kopcích a trailech a spadne až dolů na půvabné renesanční náměstí, odkud se ještě triatlonisté vydají na dva běžecké okruhy.

„Všechno se uvolňuje a my věříme, že atmosféra bude zase dobrá. Na náměstí zahraje po celý den DJ Fricky, budou stánky s občerstvením a na závěr v neděli chystáme spontánní afterpárty nahoře u rybníka. Půjde to i s omezeními a zbývající závody pro děti doženeme na podzim a pak v dalších letech,“ vzhlížejí s nadějí do dalších měsíců české Xterry, mezinárodně zcela jistě nejvěhlasnějšího tuzemského triatlonu, oba Michalové Pilouškové, syn i otec.

Reportáž z loňského závodu najdete zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *