Klikněte pro hledání

Cesty Kola

(Nejen enduro) ráj hledej na Kronplatzu

Sdílet

Kronplatz/Plan de Corones už dávno neznamená jen báječnou lyžovačku. Asi nejnavštěvovanější resort severní Itálie, ležící v provincii Jižní Tyrolsko, se stal také bike rájem. Pro letošní léto platí dvojnásob, že ani náhodou přeplněným. Tím tedy přitažlivějším pro skutečné fajnšmekry.

„Sezona se vinou známých událostí rozbíhala velmi pomalu, ale kapacity byly s drobnými bezpečnostními omezení plně připraveny a postupně se zaplňovaly. Lidé sledovali situaci, nabrali důvěru a rozhodovali se vyrazit spontánně bez velkého plánování,“ potvrzuje Michaela Zingerle, zdejší bike guide a marketinková šéfka jihotyrolských bikehotelů.

Svoje království charakterizuje následovně: „Kronplatz je nejvíc přitažlivý pro enduro bikování s kolem se zdvihy od 140 mm, ale užije si tady každý. Máme tu nádherné panoramatické trasy, a dole okolo Kronplatzu najdete i pěkné okruhy pro silničku, s těžšími kopci i snažší, rovinaté.“

Jak si tedy vybrat? Nejlíp sjet všechno! Kronplatz nabízí 14 trailů a ještě jeden 8,6 km dlouhý Gassl do Olangu je pro letošek vinou rekonstrukce lanovky zavřený. Teď nejdelší Herrnsteig trail měří 8,1 km s převýšením 1349 metrů. Patří k nejhezčím v Alpách i díky tomu, že nabízí mnoho drobných alternativních odboček. Šutry, kořeny, šotolina, lesní kulisa, výhledy – nechybí nic…

Většina červených a delších byla vystavěna s pomocí mechanizace, černé a kratší už jsou poctivou „ruční prací“ zdejších kopáčů. „Já mám nejraději asi dvoukilometrový Andreas Trail v severní stěně, je opravdu zábavný a můžete si ho dát i na závěr celodenního náročného ježdění,“ doporučuje naše průvodkyně.

Lanovky na vrchol jezdí ze severního Reischachu (953 m, tradiční lyžařský nástup) a jižního Furka passu (1759 m). Odtud ještě do nedalekého San Vigilia (1201 m) s lanovkou na Piz de Plaies a zdejším Skills parkem pro začátečníky jezdí zdarma bike shuttle. Permice stojí 35 eur na den, 60 eur třídenní (pro juniora 25, resp. 42). V dosahu najdete nejmíň čtyři bike půjčovny, poskytující i bike průvodce nebo učitele. Detaily najdete na webu freeride-kronplatz.com i na telefonní Kronplatz App.

„Traily z vrcholu dolů jistě najdete sami, ale na okružní cesty a delší výpravy radím: vezměte si zkušeného průvodce, který vám ukáže ta nejhezčí místa, která byste i s mapou mohli minout,“ říká místní bikerka.

Možná tu potkáte v každodenním tréninku Gretu Seiwaldovou, italskou reprezentantku v cross-country, anebo belgickou legendu, dvojnásobného maratonského mistra světa a čtyřnásobného vítěze Cape Epic, už 44letého Roela Paulissona, který často pobývá v Sankt Walburgu v nedaleké biatlonové Mekce (a výšce okolo 1600 m), v Anterselvě.

Ani Kronplatz neminul boom elektrokol. Ať už rozšiřují možnosti méně fyzicky zdatným, tak zážitky nadupaným riderům. Už loni tu narostl počet e-biků a kvalitních eMTB v půjčovnách přes 80%, mnoho bike guidů na nich nabízí své služby.

.

Bydlení jistě najdete podle libosti, pamatujte a užijte si i zdejší pověstnou gastronomii a vinnou kulturu. Jižní Tyrolsko má pečlivě budovanou síť bike hotelů s veškerým komfortem včetně servisních míst, prádelny nebo odpoledních svačinek. Najdete jich 36 v 6 regionech. Aby získaly uznávané logo, musí nabídnout vysoké standardy a splnit přísná kritéria. „Například někdo z rodiny majitele musí být zároveň bike guidem, aby znal sám nejlíp potřeby i pocity cyklisty a dokázal se co nejlíp vcítit do duše svého hosta,“ vysvětluje Michaela Zingerle.

Dolomitský masív zdobí také 20 horských chat a občerstvoven včetně vyhlášeného AlpiNN restaurantu na vrcholu (2275 m), resp. deset metrů pod ním v budově staré lanovky, kde sídlí s Muzeem horské fotografie Lumen. Jen pár kroků odtud se nachází slavný zvon Concordia 2000. A jedno ze šesti Messnerových muzeí – Corones projektovala do skály architektka Zaha Hadíd.

Vzhledem k mnoha zrušeným podnikům všeho druhu tady zůstali optimisty a připravili vyhlášený maraton Kronplatz King (30. 8.) i Alpine Enduro Series (11.-13. 9.). U příležitosti endurka se chystá navíc otevření dalšího nového trailu. Pokud by vám tohle olbřími menu nestačilo, anebo jste měli času víc, než bývá obvyklé, jen o kus dál leží Alta Badia, Seiser Alm anebo Val Gardena, další cyklistická panství…

A ještě pro úplnost cesta. Z Prahy jste tady cestou okolo Mnichova za šest až sedm hodin, kromě posledních pětadvaceti kilometrů, po dálnici. Dá se přijet i z druhé východní strany přes Rakousko (Linz, Salzburg, Lienz,…). V Rakousku už prodávají elektronickou dálniční známku/autobahnvignette (za 9,60 eur na deset dní), platí se i mýto za průjezd Brennerským tunelem (10 eur jedna cesta).

Aktuální mapu hledejte zde.

Další tipy najdete na www.kronplatz.com

foto: IDM

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *