Klikněte pro hledání

Cesty Kola

Test bike parků: Lipno, rodinná dovolenka i s kolem. A Blindurem

Sdílet

Když už se sem vydáte světa lán (téměř odkudkoliv), přibalte si ke kolům celou rodinu. Bikovačka tady nemusí být zrovna jediným cílem, ale součástí rozsáhlého (sportovního) plánu pro všechny. Třeba teď o posledním prázdninovém víkendu v rámci pohodového Blinduro Trail Festu všebikera Michala Prokopa. Ale i kdykoliv jindy.

Příjezd: Až k lanovce na parkoviště. Z Českých Budějovic, ať už přes Větřní nebo Vyšší Brod, dost pomalý. O cestě, například z Prahy (tři a půl až čtyři hodiny 220 km, ani nemluvě). To ovšem není problém Lipna, ale stavu silniční sítě a její katastrofální správy v Česku.

Traily: Jsou tu čtyři, tři z nich orientované na klidnou severní stranu hřebene. Jako základ může posloužit Floutrejl z horní stanice lanovek (Promenádní s jednou sekcí navíc ze Slupečného vrchu ke Království lesa – tam najdete ještě pump track jako jedinou památku po zdejším Olympijském parku 2016 za desítky milionů korun…). Velmi pohodová a mírná jednosměrná stezka vedená lesy a kousek loukou až pod severní stranu kopců. Měří 5 km, vezme asi patnáct až dvacet minut. Plynule, intuitivně, hravě. Pro dítě může znamenat první kontakt s tímto stylem jízdy, najdou se i také, které ze samé radosti vysloví poprvé správně písmeno r – trrrrrrrrrrrrail.

Pokračovat můžete dvěma lajnami Bikeparku. V průběhu sjezdů se na ně dá i průběžně napojit z Floutrejlu. Horní části vedou každá v odlišném cípu lesa, na louce pod nimi se pak sjedou. Nejprve modrá (1, 8 km) je snažší, ale také v hliněných korytech nabízí dřevěné rampy na skoky. Červená (1, 2 km) už má víc kamenných zahrad a hrubších hupů s kořeny. Dvě tři náročnější místa se dají sejít, skoky objet „chicken way“. S klidným vydechnutím a cestou nahoru zabere jedna jízda půlhodinku. Nejmíň natřikrát po sobě vás zabaví nejmíň půlden.

Na závěr se vracíte zpátky do Lipna jižním svahem. Buď v klidu mírnou travnatou sjezdovkou (s kameny a několika terénními rigoly). Anebo bývalým vyhlášeným bikeparkem pod stožáry lanovky, dnes označovaným jako Exit trail (1,3 km), ale bohužel hrubě zanedbaným (koncem srpna 2020). Původní koryto je zanesené kameny a vymleté vodou, klopenky neudržované, dřevěnky zmizely, další hravé prvky nemluvě. Škoda. Snad kdyby se taťka nechtěl za žádnou cenu vracet bez aspoň krvavého kolena. Tohle byla zdejší nejzajímavější stopa ještě v době předtrailové. Navíc po asfaltce okolo se dá relativně snadno do dvaceti minut až půl hodinky vyjet nahoru i vlastní silou. Zvlášť když u zdejší čtyřsedačky Jezerní se při její cestě snad ani nedá mluvit o rychlosti. Prostě nějak se strašně pomalu posouvá… Exit trail teď už do bikeparku nepatří, cílem byl prý odklon bikerů do klidnějších částí areálu.

Další tratě: Okolí Lipna, ať už zde směrem k vrcholu Lúče (963 metrů), na protějším hřbetu k rakouské hranici anebo Svatému Tomáši, kde se jezdila česká Xterra tour, či o kus dál po proudu řeky k Čertovým kamenům, nabízí velmi slušné zvlněné terény všeho druhu, ovšem povětšinou speciálně neznačené. Musíte věřit turistickým značkám, anebo vlastní zkoušce. Kdo hledá, najde.

Taktéž pro vyjetí na silničce objevíte mnoho možností – cyklostezka okolo části vodní nádrže s převozem lodí Přední Výtoň-Frymburk asi 15 km. Nebo větší okruh až k Nové Peci třeba i přes Vítkův kámen (1053 m) měří stovečku, ideální na gravelu, ale i silniční pláště část trasy po lesní cestě podél Schwarzenberského kanálu a šotolině přejedou. Kvalitní silnice najdete vedle v Rakousku hned za Guglwaldem, nabízí se třeba devadesátikilometrový okruh kdysi proslulého českokrumlovského duatlonu.

Ceny: Jedna jízda na lanovce vyjde cca na 70 Kč dospělého a 30 Kč dítě – kupujte ideálně v balíčku na Lipno Card. Každá (čtyř)sedačka zde vozí pouze jedno kolo, protože má jeden hák… Do konce prázdnin jezdí denně, pak v září už jen o víkendech.

Info a servis: Mapy a programy akcí v okolí dostatečně, se zaměřením přímo na bike minimální. Pomůžou (snad) v četných půjčovnách (s nejsilnějším zastoupením značky Rock Machine), něco málo (asi) dokoupíte pod lanovkou v Intersportu. Ten se teď zavírá, půjčovna bude nadále fungovat nahoře. Ale nejspolehlivější pomoc hledejte na konci vlastního ramene, jak kdysi moudře pravil věhlasný písmák Mark Twain.

Občerstvení: Přímo v Lipně všeho druhu na dosah – od fajnových restaurací přes bistra a stánky až k obchodům s potravinami Coop. Nic nevozte. Jen počítejte s cenami kategorie centrum Prahy-Špindl-Český Krumlov. Plzeň začíná na padesáti. Mimo Lipno řidší nabídka, v přírodě pak nic, v Loučovicích (někdy) cizákům nenalévají.

Ubytování: O prázdninách přímo v Lipně povětšinou plno. Anebo – hóóódně draho. Zkuste hledat poblíž. Jistotu znamená obytné auto anebo stan, v kempu Modřín se místo vždycky najde. Ale počítejte s horským povětřím, jsme někde okolo 700 metrů nad mořem.

Tady jsme psali třeba o Trutnov trails.

Foto: Jiří Šneider, Tomáš Nohejl, Blinduro

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *