Klikněte pro hledání

Kola

Beany Zero. Nejlepší pro nejmenší? Nejlehčí!

Sdílet

Po letech nápadů, řečí a plánů přišly tři roky zkoušení. A výsledkem práce podkrkonošského týmu Romana Blažka a jeho značky Beany se stalo Zero, nikoliv nula neboli nic, ale naopak jednička – nejlehčí dětské kolo na evropském poli.

Základnu tvoří idea, že bike pro dítě není zmenšený dospělák, jak si někteří velcí výrobci snaží zjednodušeně vyložit. Ani to nutně nemusí být nadupaný závoďák. Cílem je slušné kolo, které vyjde vstříc specifickému uživateli a přinese mu (první) radost z jízdy.

Právě váha tvoří zásadní kritérium, k němu dostatečná kvalita materiálu. Zero vyjíždí s rámem z dvakrát zeslabovaného hliníku a jednoduchou vidlicí. Není třeba vymýšlet, upřímně, vážně si myslíte, že snad dvacetikilový prcek potřebuje odpružení (nemá ho ani Zero 26 na rozdíl od staršího modelu Blaster)?

Vyrábí se stále v osvědčené fabrice na Filipínách nedaleko Manily, kde působí bývalý konstruktér Giantu a odkud se vydávají do světa malé Treky. Ale o kilo těžší…

Akce!

Naše velikost 20 je pro výšku postavy od 105 do 125 cm a váží 7,5 kil. Menší 16 dokonce 5,5, a pak větší 24 už 8,2 a 26 pořád jen 8,7 kg. V modelové řadě se počítá ještě dokonce i se 27,5. Nízká váha nemusí budit obavy z trvanlivosti materiálu – výrobce poskytuje čtyřletou záruku na rám i vidlici.

Oproti předchozím kouskům (Beany Sport jsme testovali jako první dětské kolo v Bike 2/2017) se změnila geometrie rámu. Protáhl se do sportovnější podoby, což pro dětské ježdění nemusí znamenat znatelnou úsporu pohodlí.

Řadíme páčkou, lehčí = obratnější

Navíc se tu pracuje s „kid-friendly“ komponenty. Především řazení páčkou není obvyklé. Ale spočítejte, kolik menších dětí utáhne gripshifty! Procentuálně bych to viděl přesně naopak, než se jimi dětská kola osazují.

Přitom i drobná ručka ovládne prstoklad za několik minut a malý rider hnedle pochopí princip, aniž byste na něj museli neustále pokřikovat a pak stejně přijet poblíž a gripem mu sami přeřadit (s nebezpečím, že oba lehnete…). Se sedmi pastorky okamžitě vyšlápne kopeček, který dosud na druhém kole s kňouráním tlačil. A řadíme Shimanem, to aby bylo jasno.

Délce prstíků odpovídají i velikosti brzdových pák, resp. doladitelný úhel. Při jasné váhové prioritě nebylo o volbě véček pochyb.

Ráfky jsou osazené 1,5´´ plášti, které dostačují i do terénu, ale zvládnou i přezutí na tlustší dva palce. Minimální výška sedla klesne na 53 mm. Beany tu využívá i pro řídítka opět vlastní značku Solely.jr.

Pocitové hodnocení jízdních kvalit Zera při sledování pětiletých bikerů po přesednutí ze starších (a těžších) stejně velkých kol vyznívá jasně: Klučíci brzy přivykli obratnějším strojům, aniž by ztratili jistotu a stabilitu, ať už na hladkém asfaltu nebo hlavně při zdolávání terénních nerovností.

Specialista na dětský materiál dává pochopitelně důraz na design, což na lyžích a prknech vyladil takřka dokonale. Tady však trošku překvapuje – žádné infantilní vzorečky s berušinkami či superhrdiny ani rozněžnělé barvivo, ale čistý a jasný lak. Ať už jednobarevný (u 20 žlutá či bleděmodrá turquoise) nebo dvoubarevný (u 20 žlutá s modrou). S jemnou linkou a moderním fontem písma na brandu.

Beany Zero se začne prodávat každým týdnem, snad v dubnu. Už teď si je můžete zarezervovat přímo ve vrchlabském sídle značky nebo u 35 vybraných prověřených prodejců (jen ne řetězce), neboť na český trh jich míří pouze tisícovka. Další dva tisíce kusů jdou do zahraničí – díky prezentaci na Eurobike a dalších veletrzích už přišly objednávky ze dvanácti zemí, dokonce i bikerské Mekky, Kanady.

V nabídce Beany zůstávají zlevněné i dětské Excellenty, Blastery nebo gravel Pulse 26 vybavený dvojitou sadou brzdových pák (na konci beranů i na horní rovné části řídítek) z uplynulých sezon.

Beany Zero 20

Rám: hliník 6061

Vidlice: Beany alloy 6061

Řazení: Shimano SL-M315 1×7

Přehazovačka: Shimano Altus

Kazeta: Shimano 14-28 zubů

Řetěz: KMC

Sedlo: Beany

Sedlovka: Solely.jr alloy

Řídítka: Solely.jr

Brzdy: Power alloy V

Kola: náboje Solon alloy 24H, ráfky Solely.jr alloy, pláště Innova 20×1,5

Váha: 7,5 kg

Cena: 389 eur/cca 9999 Kč

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *