Klikněte pro hledání

Cesty

Ice Storm, extrémní závod na Bajkale, úspěšně dokončili i Češi, nordický bruslař a pětice ledoběžkářů

Sdílet

V neděli vyvrcholil na sibiřském jezeře Bajkal extrémní závod Ice Storm 2020. Kromě cyklistů a bruslařů se ho letos poprvé zúčastnili rovněž závodníci na zimní verzi koloběžek – ledoběžkách. Mrazivou 205 km dlouhou trasu vedoucí ve třech etapách výhradně po zamrzlé ploše Bajkalu nakonec dokončilo zdárně všech pět členů českého týmu.

„Bylo to opravdu těžké. Závodu sice letos přálo počasí, ale i tak teploty ráno padaly k mínus pětadvaceti stupňům a všudypřítomný vítr dokázal pocitovou teplotu srazit ještě níže,“ říká Jan Vlášek, jeden z účastníků závodu. „Podmínky navíc ztěžovala kvalita ledu, sníh, návěje a trhliny. Občas to bylo opravdu peklo a část cesty jsme museli absolvovat dokonce pěšky, neboť byla pro ledoběžky nesjízdná.“ I tak se ovšem českým ledoběžkářům podařilo obsadit druhé a třetí místo. Nestačili pouze na domácího borce Lva Kučerova z Irkutska.

„Nejvíce jsme ztratili v první etapě vedoucí ze Sachjurty do vsi Bulgjanka. Posledních šest kilometrů osmdesátikilometrové etapy jsme nesli ledoběžky na zádech a měli jsme toho opravdu dost,“ říká Tomáš Pelc, který na loňském koloběžkovém Mistrovství Evropy nestačil právě pouze na ruského borce. „Odveta za léto se nezdařila, ale nebyla vlastně tím hlavním. Na Sibiř jsme přijeli hlavně s cílem závod dokončit, což se nám nakonec všem podařilo.“

Ledoběžkáři se nakonec dostali do cíle v Listvyance v celkovém čase pod čtrnáct hodin a domů si kromě pár lehkých omrzlin a puchýřů přivážejí neskutečný zážitek. „Bajkal je v zimě nádherný. Pobřeží lemují skalnaté hory, led má tloušťku okolo půl metru, a když zaduní, je to, jako kdyby vedle vás vybuchl granát. Do toho připočtěte autentické ruské vesničky, kde se zastavil čas a partu závodníků z Ruska, Mongolska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Kazachstánu a dalších zemí, kteří se pokoušejí prorazit mrazivými podmínkami k cíli. Je to něco, na budeme vzpomínat ještě dlouho,“ uzavírá zážitky z ledoběžkové výpravy Jan Vlášek. Přitom oba borci mají za sebou i zkušenost z Tour de France nebo Gira d´Italia, kde na koloběžkách absolvovali kompletní trasu před cyklistickým pelotonem.

“Vyměnil jsem běžky za nordické brusle a vydal se na Bajkal. Za teploty až -20 stupňů Celsia jsme na převážně hrbolatém, prasklinami rozpukaném, v některých místech s přimrznutými krami nesjízdném a místy sněhem zavátém ledu pokořili svoje limity. Startovní pole bylo tvořeno závodníky na nordických bruslích, bicyklech s koly s hroty, nebo na speciálních finských saních,” popisuje své zážitky Pavel Sehnal ze Slavia pojišťovna teamu.

“Každý jsme absolvovali mnoho pádů po nájezdu do pukliny v ledu nebo do sněhového jazyku. Přestože jsem měl helmu, tak při jednom pádu jsem zdemoloval brýle a jejich úlomky vyndaval z poraněné tváře. Bylo to super. Skvělí lidé, výborní pořadatelé a příroda, která vám nedá zapomenout,” dodal.

Video etapa 1: https://youtu.be/dzwarb-wP9s

Video etapa 2: https://youtu.be/R9cyYyWok4A

Video etapa 3: https://youtu.be/R5CzoTEHvC4

Text: Kryštof Šabacký

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *