Klikněte pro hledání

Lyže

Bomber Miller v Praze aneb Lyžařův velký přestup se soudním divadlem

Sdílet

Před pár dny přijel Bode Miller, hvězdný lyžař nedávné minulosti a otec šesti dětí, uvést na český trh lyže značky Bomber. Je totiž nejen tváří, ale dokonce i spolumajitelem Bomber Skis a jejich propagaci se proto věnuje s náležitou pílí.

Bomber Skis samozřejmě nejsou závodní lyže. Jsou to lyže pro bohaté. Ale uvažovat by o nich měli hlavně velmi dobří lyžaři, co rádi jezdí rychle a mají tomu odpovídající kondici i techniku. Pak už je jenom potřeba na stůl vysázet něco okolo padesáti tisíc a máte Bomber Skis, lyže Bodeho Millera, doma. Možná by ale nebylo od věci připomenout si pár souvislostí a klidně i příběh, který svého času docela zaujal lyžařský svět.

Bodeho Millera, dnes 42letého nejúspěšnějšího amerického sjezdaře historie (olympijský vítěz, čtyřnásobný mistr světa, dvojnásobný celkový vítěz světového poháru), sponzoroval v druhé a nutno podotknout té úspěšnější polovině kariéry rakouský výrobce lyží Head.

Majitel Headu, Švéd Johan Eliasch, je známý svojí náklonností lyžařským hvězdám a na velkých jménech tak trochu postavil novodobou existenci značky. Ke špičkovým lyžařům je štědrý a nejinak tomu samozřejmě bylo i v případě Bodeho Millera. Zlobivé dítě světového lyžování u Headu ročně vydělávalo více než milión dolarů, přičemž do této částky ještě nejsou započítány statisícové bonusy za umístění. A ty zde tvořily velice významnou část příjmů.

Na jaře roce 2015 zbývaly do vypršení jeho kontraktu s Headem zhruba dva roky, když Miller oznámil, že v následující sezoně kvůli problémům se zády závodit nebude. V průběhu následující zimy se opravdu držel stranou závodních sjezdovek a ve vzduchu už visela otázka, zda se v té době osmatřicetiletý sjezdař do bílého kolotoče ještě kdy vrátí.

Úvahy o konci skvělé kariéry pak nabraly na významu v okamžiku, kdy Bode Miller zaťukal na dveře rakouského sponzora a s odkazem na blížící se konec a možná poslední šanci podepsat v lyžařském cirkuse lukrativní smlouvu Head požádal o vyvázání ze smlouvy. Nikterak se při tom netajil úmyslem stát se tváří jiné značky. Avšak značky, která není spojována se závoděním na vrcholové úrovni.

Ano, jednalo se o Bomber Skis, značku, kterou pár let před tím z bankrotu vykoupil americký obchodník s realitami Robert Siegel. Velkorysý majitel Headu Johan Eliasch neviděl v designových lyžích pro podnikatele konkurenci, a tak Bodeho ze smlouvy vyvázal. Nechal ho ale také podepsat cosi jako doložku o tom, že do května 2017 v prostředí závodního lyžování nebude reprezentovat jinou značku než Head.

Utekl rok, Miller se uzdravil a začal se připravovat na zimu 2016/2017. US Ski Team s ním od podzimu počítal, i když, jak bylo Bodeho zvykem, trénoval sám. Na Headech? Nikoliv. Na lyžích značky Bomber! 

V Rakousku to cítili jako podraz. Johan Eliasch se pro média nechal slyšet, že je na Bodeho naštvaný a právníci vydali prohlášení: „Bode Miller dosáhl na lyžích značky Head mnoho skvělých úspěchů a po léta byl její tváří. A byl za to královsky placen. Jedinou podmínkou vyplývající ze smlouvy mezi firmou a závodníkem bylo nereprezentovat v době trvání kontraktu jinou značku zejména tím, že by používal její vybavení určené pro závodní lyžování.“ A majoritnímu vlastníkovi Bomber Skis Robertu Siegelovi pro jistotu vzkázali, že Head nebude tolerovat jakékoliv porušení smlouvy, kterou Bode Miller se značkou Head podepsal.

Robert Siegel a Bode Miller na celou záležitost reagovali tím, že se v září 2016 obrátili na Federální soud v Kalifornii, protože prý rakouská firma Bode Millerovi brání ve využití svého jména k zajišťování prostředků potřebných pro uživení nejbližších.

V Kalifornii skutečně mají zákon, který by se na podobné případy možná dal aplikovat. Jenomže případ Bodeho Millera nakonec tím případem nebyl. Právníci firmy Head byli totiž od počátku toho názoru, že smlouvu, kterou Bode Miller v Rakousku se svým sponzorem uzavřel, by měl řešit nikoliv soud kalifornský, ale rakouský. A přesně to v Los Angeles potvrdil soudce, který se případem Head versus Bode Miller zabýval. Bode Miller už v pak ve vymáhání svých domnělých práv soudní cestou nepokračoval. Nakonec do vypršení jeho kontraktu s Headem už nezbýval ani rok…

Takže i takto je možné dělat marketink. Pravdou totiž je, že jen málo kdo si pamatuje, na jakých lyžích Bode Miller lyžoval, když naposledy něco vyhrál, ale zaručeně nás probere zpráva o tom, že se s někým soudí.  

Text: Ondřej Katz, foto: Bomber, Endorphin Republic

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *